حسین رونقی با تودیع قرار وثیقه آزاد شد

چهارشنبه ۱۱ اسفند، ۱۴۰۰-۰۳٫۰۲٫۲۰۲۲-SOS Iran- حسین رونقی ملکی، فعال مدنی ساعتی پیش، با تودیع قرار وثیقه آزاد شد. این فعال مدنی از تاریخ ۴ اسفندماه، ارتباطش با خانواده خود قطع شد و پس از ۳ روز وکلای او با حضور در دادسرای امنیت از بازداشت موکل خود و تشکیل پرونده برای او کسب اطلاع کردند.به گزارش هرانا، امروز چهارشنبه ۱۱ اسفند ۱۴۰۰، حسین رونقی ملکی فعال مدنی آزاد شد.

آزادی آقای رونقی دقایقی پیش با تودیع قرار وثیقه صورت گرفته است. این فعال مدنی از تاریخ ۴ اسفندماه، ارتباطش با خانواده خود قطع و سرنوشت او در هاله ای از ابهام قرار گرفته بود. روز شنبه ۷ اسفندماه، وکلای آقای رونقی با حضور در دادسرای امنیت مستقر در زندان اوین از بازداشت موکل خود و گشایش پرونده ای برای او در شعبه ۲ بازپرسی به ریاست بازپرس محمود حاج مرادی کسب اطلاع کردند.

پبشتر خانواده این فعال مدنی، از تبدیل قرار بازداشت او به قرار وثیقه خبر داده بودند.

برادر حسن رونقی در پنجمین روز از بازداشت او با انتشار خبری از تماس کوتاه آقای رونقی از محل بازداشت با خانواده‌اش خبر داد و گفت او از زمان بازداشت دست به اعتصاب غذا زده است امری که با توجه به وضعیت سلامتی این فعال مدنی مایه نگرانی خانواده وی شده بود. وضعیت سلامتی این فعال مدنی از جمله مشکلات کلیوی او موجب صدور حکم عدم توان تحمل کیفر حبس در پرونده قبلی او شده بود.

لازم به یادآوری است حسین رونقی ملکی پیشتر نیز به دلیل فعالیت های خود سابقه بازداشت و محکومیت دارد.

وی در سال ۸۸ توسط ماموران اطلاعات سپاه بازداشت و پس از گذشت ۱۰ ماه از بازداشت در بند دو الف زندان اوین، در تاریخ ۱۳ مهر ماه ۱۳۸۹ توسط شعبه‌ ۲۶ دادگاه انقلاب به ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم شد.

این حکم در شعبه‌ی ۵۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران تایید شد و حسین رونقی پس از آن به بند ۳۵۰ اوین منتقل شد. او در اردیبهشت ماه ۹۵ در پی ابتلا به بیماری‌های کلیوی در دوران حبس از زندان اوین آزاد شد. نهایتا قرار منع تعقیب او در تیرماه ۹۸ به سعید جلیلیان، وکیل مدافع وی ابلاغ شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © ۱۴۰۳ استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع آزاد است. All rights reserved.ارسال