اجرای حکم اعدام ۶ زندانی در زندان های همدان و گرگان

شنبه ۰۸ امرداد،۱۴۰۱ -۲۰۲۲-۰۷-۳۱-SOS Iran- روز سه شنبه ۴ مردادماه، حکم دو زندانی که پیشتر از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر به اعدام محکوم شده بودند، در زندان همدان به اجرا درآمد. همچنین چهار زندانی محکوم به اعدام دیگر، در تاریخ ۳ خرداد ماه، در زندان گرگان اعدام شده‌اند.به گزارش سازمان حقوق بشر ایران، روز سه شنبه ۴ مردادماه، حکم اعدام دو زندانی در زندان همدان به اجرا درآمد.

هویت این زندانیان، احمد قدیمی، ۳۵ ساله و شهرام یادگاری عنوان شده است. این افراد پیشتر بازداشت و از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر توسط مراجع قضایی به اعدام محکوم شده بودند.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است: “احمد قدیمی پدر یک فرزند خردسال بود. او قبل از بازداشت کارگر سوپرمارکت بوده است. شهرام یادگاری نیز از حدود ۳ سال پیش بازداشت و در زندان بسر میبرد.”

در خبری دیگر، در تاریخ ۳ خرداد ۱۴۰۱، حکم اعدام سه زندانی که پیشتر از بابت با اتهامات مرتبط با مواد مخدر به اعدام محکوم شده بودند، در زندان گرگان به اجرا درآمده است. هویت این زندانیان مصطفی حمیدزاده، هوشنگ باقری و یک متهم با نام کوچک علیمراد عنوان شده است.

همچنین یک زندانی دیگر با هویت ناصر مقدم، ۲۵ ساله در همان روز در زندان گرگان اعدام شده است. این زندانی ۴ سال پیش بازداشت و از بابت اتهام قتل توسط مراجع قضایی به اعدام محکوم شده بود.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است: “ناصر مقدم از حدود ۴ سال پیش در زندان بود. پدر مقتول حاضر به رضایت شده بود اما برادر مقتول میخواست که حکم اجرا شود. علیمراد نیز اهل خرم آباد بود و از سه سال پیش بازداشت و در زندان بسر میبرد.”

تا لحظه تنظیم این گزارش اعدام این زندانیان، از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

بر اساس گزارش سالانه مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در بازه زمانی (اول ژانویه ۲۰۲۱ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۲۱) دستکم ۲۹۹ شهروند اعدام شدند و ۸۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد.

بنا بر همین گزارش بیش از ۸۸ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © ۱۴۰۳ استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع آزاد است. All rights reserved.ارسال