تفتیش منازل ۵ شهروند بر بهائی

دوشنبه ۱۰ امرداد ، ۱۴۰۰۱-۲۰۲۲-۰۸-۰۱-SOS Iran- روز یکشنبه ۹ مرداد، منازل تعدادی از شهروندان بهایی از جمله امید کشاورز، پریا اقدسی در قزوین، هدیه غیابی و شادی خاصه در مشهد و راحله کشانی در شیراز مورد تفتیش نیروهای امنیتی قرار گرفته است.به گزارش هرانا، روز یکشنبه ۹ مرداد ۱۴۰۱، در ادامه تفتیش منازل و بازداشت شهروندان بهایی، منازل امید کشاورز و پریا اقدسی شهروندان در قزوین توسط نیروهای امنیتی تفتیش شد.

یک منبع مطلع با اعلام این خبر به هرانا گفت: نیروهای امنیتی برخی از لوازم شخصی آنها از جمله تلفن همراه، لپ تاپ و هارددیسک را ضبط کردند.

 همزمان منازل هدیه غیابی و شادی خاصه دیگر شهروندان بهائی ساکن مشهد و راحله کشانی در شیراز مورد تفتیش نیروهای امنیتی قرار گرفته است.

ماموران در هنگام تفتیش شماری از لوازم شخصی این شهروندان را نیز ضبط کرده و با خود بردند.

روز یکشنبه ۹ مرداد ماه، هرانا در گزارشی از بازداشت مهوش ثابت (شهریاری)، فریبا کمال آبادی، عفیف نعیمی، از اعضای سابق مدیران جامعه بهائی ایران موسوم به “یاران ایران” و همچنین سامان استوار، دیگر شهروند بهایی خبر داده بود. همچنین منازل و محل کار این شهروندان به همراه چهار شهروند دیگر به اسامی نصیر هروی، کامیار حبیبی، مظفر نبیلی و سارا شعبان توسط ماموران امنیتی تفتیش شده و برخی از لوازم شخصی آنها از جمله موبایل، لوازم الکترونیک، و آثار مربوط به آئین بهائی ضبط شد. در ادامه افزایش این فشار ها، منازل و محل های کار سه شهروند بهائی دیگر به نام های نیما حقار و نازیلا حقار در تهران و همچنین منزل سابین یزدانی در کرج توسط نیروهای امنیتی مورد تفتیش قرار گرفت. ماموران در جریان تفتیش منزل خانم یزدانی، تمامی وسایل دیجیتال وی و اعضای خانواده اش را ضبط و با خود برده اند.

افزون بر این، بر اساس اطلاعاتی که به دست هرانا رسیده، طی روز گذشته منازل نوید میثاقی در ساری، احسان جابری و بهار بنگاله در شیراز، فریده هدایتی در مشهد، بیتا ممتازی (صراف) و پویا ممتازی (صراف) در کرج و همچنین منازل پنج شهروند بهائی دیگر در گرگان به نامهای شفق فهندژ، شکیب مودی (معصومی)، افسون مودی (معصومی)، شقایق پورعنایتی و همچنین ندا طائفی نیز توسط نیروهای امنیتی مورد تفتیش قرار گرفته است.

همچنین یک منبع مطلع به هرانا اعلام کرد: روز یکشنبه ۹ مرداد، سها ثابتی (رحمانی) شهروند بهائی ساکن ساری همراه با تفتیش منزلش توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. همزمان منازل دیگر شهروندان بهایی از جمله ساناز علیزاده وثریا منوچهرزاده (میثاقی) در ساری، آزاده یقینی و افسانه تشکر در گنبد کاووس و افنانه انصاری در ماهشهر مورد تفتیش نیروهای امنیتی قرار گرفته است. از میان این شهروندان خانم انصاری نیز بازداشت و پس از ساعاتی آزاد شد.

امروز ۱۰ مردادماه ۱۴۰۱، بر اساس اطلاعاتی که به دست هرانا رسید، بهنام ممتازی شهروند بهائی ساکن قزوین همراه با تفتیش منزلش توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. همزمان منازل دیگر شهروندان بهایی از جمله نوید مولایی، سوگند رنگرز، مسعود بهرامی و روژین بیک آقایی در قزوین، سارا شعبانپور و نکیسا صادقی در کرج و شقایق کشاورز و اسماعیل جمالی در تهران مورد تفتیش نیروهای امنیتی قرار گرفته است.

شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار شهروند بهائی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهائیآن را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © ۱۴۰۳ استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع آزاد است. All rights reserved.ارسال