کارزاری با صدهزار امضا برای آزادی لویی آرنو گردشگر فرانسوی محبوس در ایران

لویی آرنو گردشگر فرانسوی محبوس در ایران

چهارشنبه ۱۱ مرداد،۱۴۰۲-SOS Iran-2023-08-02- بیش از ۳۰۰ روز از بازداشت لویی آرنو، یک مشاور بانکی فرانسوی که در آغاز اعتراضات «زن زندگی آزادی» در ایران بازداشت شد، می‌گذرد. وزارت امور خارجه فرانسه از پیش‌تر جمهوری اسلامی را به گروگان‌گیری برای چانه‌زنی متهم کرده‌است.

از ۱۶ ژوئیه امسال کمپینی که برای پشتیبانی از آزادی لویی آرنو تشکیل شده‌بود، با راه‌اندازی یک کارزار اینترنتی به تلاش برای آزادی این گردشگر ۳۵ ساله شدت بخشیده‌است.

بر پایه گزارش‌ها، شمار کسانی که با درج امضای اینترنتی، به این کارزار پیوستند، تا امروز چهارشنبه یازدهم مردادماه به بیش از ۱۰۰ هزار نفر رسیده‌است.

امضاکنندگان از دولت فرانسه خواستند تا برای آزادی لویی آرنو، تلاشی افزون‌تر را به‌کار گیرد.

ژان‌میشل و سیلوی آرنو، والدین لویی روز ۶ بهمن‌ماه خبر بازداشت فرزندشان را که در حدود چهار ماه پیش از آن تاریخ انجام شده‌بود، اعلام کردند.

 به‌گفته خانواده آرنو، لویی پس از یک سفر دور دنیا و سیاحت ایتالیا، یونان، ترکیه، گرجستان و ارمنستان، در ۲ سپتامبر وارد ایران و در ۲۸ همان ماه در این کشور بازداشت شد.

کمیته پشتیبانی از آزادی لویی آرنو می‌گوید که او در ایران با چند گردشگر دیگر آشنا شد.

به‌گفته این کمیته بازداشت لویی در حین رفتن به جشن زادروز یکی از آن‌ گردشگرها انجام شده‌است.

روزهای حضور لویی آرنو در ایران، همزمان با گسترده شدن اعتراضات «زن زندگی آزادی» در ایران بود، اما به‌گفته کمیته برشمرده، این گردشگر فرانسوی در هیچ تظاهراتی شرکت نکرد.

مقامات فرانسوی در ماه‌های پیشین بارها جمهوری اسلامی را متهم کردند که از «دیپلماسی گروگان‌گیری» برای رسیدن به خواسته‌هایش استفاده می‌کند.

در ۲۲ اردیبهشت‌ماه امسال، بنژامن بری‌یر شهروند فرانسوی و برنار فیلان، شهروند فرانسوی-ایرلندی که به اتهام جاسوسی در ایران زندانی بودند، بر پایه آن‌چه توسط وزارت امور خارجه فرانسه «مسائل انسان‌دوستانه» خوانده‌شد، از زندان‌های ایران آزاد شده و به پاریس رفتند.

جمعه پنجم خرداد، اولویه وانده‌کاستیل، بلژیکی که برپایه اتهام جاسوسی، بیش از ۴۶۰ روز را در ایران زندانی بود، در ازای رهایی اسدالله اسدی، یک دیپلمات ایرانی که به اتهام توطئه برای انجام عملیات تروریستی، در بلژیک محکوم شده‌بود، از زندان دستگاه قضایی رژیم حاکم بر ایران آزاد شد و به بروکسل بازگشت.

در پی آن تبادل، جمهوری اسلامی کامران قادری و مسعود مصاحب، دو اتریشی ایرانی‌تبار  و یک شهروند دانمارکی، را نیز آزاد کرد.

اکنون علاوه بر لویی آرنو، چندین شهروند دیگر کشورهای غربی از جمله سسیل کولر، ژاک پاریس، مراد طاهباز، ناهید تقوی، جمشید شارمهد، عماد شرقی و مهران رئوف، در زندان‌های ایران در بند هستند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © ۱۴۰۳ استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع آزاد است. All rights reserved.ارسال