‎ضرورت بازنگری قوانین تابعیت زنان ایرانی اتباع خارجی

‎جمعه ۱۱ بهمن ۱۳۹۲ – IranSOS – معاون کمیته زنان، جوانان و خانواده دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: لازم است قوانین تابعیت بازنگری شود تا زنان ایرانی که به ازدواج اتباع بیگانه درمی‌آیند، بتوانند برای فرزند خود شناسنامه بگیرند و این کار به نوعی رعایت حقوق زنان ایرانی است. پروین داداندیش در گفت‌وگو با (ایسنا)، افزود: لازم است قوانین تابعیت آسیب‌شناسی شود، چون مشکلات زنانی که به ازدواج اتباع بیگانه درآمده‌اند و فرزندانشان، از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون حل نشده است.

وی در ادامه اظهار کرد: زنان ایرانی که به ازدواج اتباع خارجی در می‌آیند با مشکلات زیادی مواجه هستند. طبق قانون تابعیت ایران، زن پس از ازدواج با یکی از اتباع خارجی تحت پوشش قانون محل تولد شوهر درمی‌آید و اگر در قانون آن کشور تابعیت زن بر اساس تابعیت شوهر تعریف شود، زن تابعیت ایرانی خود را از دست می‌دهد.

‎داداندیش افزود: فرزندان چنین زنانی نیز تابعیت پدر خود را پیدا می‌کنند. البته این فرزندان پس از سن ۱۸ سالگی می‌توانند تصمیم بگیرند که آیا تابعیت مادری خود را بپذیرند یا تابعیت پدری را.

‎معاون کمیته زنان، جوانان و خانواده دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی مهاجرت‌های غیرقانونی زیادی به ایران صورت گرفته است، اظهار کرد: این وضعیت موجب شد که وزارت کشور اعلام کند زنان برای ازدواج با اتباع خارجی باید از این وزارتخانه اجازه بگیرند. در غیر این صورت ازدواج آنها غیرقانونی تلقی می‌شود و فرزندان چنین زنانی نیز نمی‌توانند شناسنامه بگیرند.

‎وی تاکید کرد: فرزندان زنانی که بدون اجازه وزارت کشور به ازدواج اتباع خارجی درمی‌آیند، مشکلات زیادی دارند. به عنوان نمونه به راحتی نمی‌توانند تحصیل کنند؛ البته برخی از آنها بر اساس بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌ها موفق به انجام این کار شده‌اند ولی همچنان با مشکلاتی روبرو هستند.

‎داداندیش در پایان تاکید کرد: وضعیت نباید به گونه‌ای باشد که فرزندانی که پدرانشان اتباع خارجی هستند، به جرم اینکه مادرشان با یک فرد خارجی ازدواج کرده، از تحصیل محروم شوند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © ۱۴۰۳ استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع آزاد است. All rights reserved.ارسال