زانیار مرادی زندانی محکوم به اعدام تحت عمل جراحی قرار گرفت

یکشنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۳-IranSOS- زانیار مرادی زندانی سیاسی محکوم به اعدام، روز چهارشنبه ۲۷ فروردین‌ در بیمارستان ابن سینا تهران تحت عمل جراحی قرار گرفت. به گزارش مرکزاطلاع رسانی انسانیت٬ زانیار مرادی زندانی سیاسی محکوم به اعدام، روز سه‌شنبه ۲۶ فروردین، از زندان رجایی شهر کرج به بیمارستان ابن سینا در تهران منتقل می‌شود و در روز چهارشنبه ۲۷ فروردین‌ماه ۱۳۹۳، از ناحیه بیضه تحت عمل جراحی قرار گرفت. وی عصر دیروز شنبه ۳۰ فروردین به زندان رجایی شهر بازگردانده شده و اکنون در قرنطینه این زندان نگهداری می‌شود.

گفته می‌شود زانیار مرادی در اثر شکنجه‌های جسمی و پی‌درپی در جریان بازجویی‌ها به شدت آسیب دیده و بارها درخواست درمان وی با کارشکنی مسوولان زندان روبرو شده است. وی روز سه‌شنبه ۱۹ فروردین‌ماه ۱۳۹۳ نیز، در پی کارشکنی و ممانعت ماموران امنیتی زندان رجایی شهر از انتقال وی به بیمارستان، نامه‌ای منتشر کرد و در آن به غیرقانونی بودن اقدام مسوولان این زندان و همچنین به حق برخورداری خود از درمان مناسب طی موافقت دادستان کل کشور مبنی بر اعزام فوری به بیمارستان تاکید کرده بود.
این زندانی سیاسی محکوم به اعدام در رنجنامه‌هایی که از زندان منتشر کرده گفته است که تحت شکنجه‌های شدید جسمی به قتل پسر امام جمعه مریوان اعتراف کرده‌ است.
یکی از هم‌بندی‌های این زندانی سیاسی محکوم به اعدام به خبرگزاری دیدبان حقوق بشر کردستان گفت: مسوولان زندان رجایی شهر به زانیار مرادی گفته‌اند “زندانیان محکوم به اعدام از هیچ‌گونه هزینه‌ و حمایتی برای درمان برخوردار نیستند و شما هم محکوم به اعدام هستید و همچنین کُرد هستید؛ پس به هیچ وجهی به شما کمکی نخواهد شد.”
اقبال مرادی پدر این زندانی سیاسی محکوم به اعدام در گفتگو با خبرگزاری دیدبان حقوق بشر کردستان گفت: “مسوولان زندان بارها عنوان کرده بودند که چون زانیار محکوم به اعدام است، از درمان وی خودداری می‌کنند. اکنون پس از پیگیری‌های زانیار، وکیل او و اعضای خانواده و همچنین حمایت‌های مردمی و نهادهای مدافع حقوق بشر، مسوولان برای انتقال وی به مراکز درمانی خارج از زندان موافقت کرده‌اند؛ اما تمام هزینه‌های درمان و عمل جراحی از سوی خانواده و دوستان فرزندم تهیه شده و مسوولان زندان کوچکترین هزینه‌ای بابت درمان وی پرداخت نکرده‌اند.”
وی همچنین افزود: “طبق قوانین زندان‌های ایران اگر زندانی در اثر شکنجه و برخورد ماموران و بازجوها، دچار بیماری و یا نقصانی شود؛ هزینه درمان شخص بر عهده سازمان زندان‌ها است؛ متاسفانه بارها به زانیار گفته‌اند که هزینه درمان تو را باید خانواده‌ات تامین کنند. ما به خاطر تامین هزینه درمان و عمل جراحی زانیار تلاش زیادی کردیم و متحمل فشارهای مالی زیادی شدیم.”
لازم به ذکر است هم‌بندی‌های زانیار مرادی چندین بار به وضعیت وخیم او اشاره کرده‌اند و گفته‌اند که بخش زیادی از کارهای روزانه زانیار را آنها انجام می‌دهند چون او به دلیل بیماری، آسیب‌دیدگی ستون فقرات و وضعیت بد جسمی از انجام کارهای خود ناتوان است.
گفتنی است زانيار و لقمان مرادی دو زندانی سیاسی کُرد محکوم به اعدام، در ۱۱ مردادماه سال ۱۳۸۸، توسط نيروهای امنيتی در شهر مريوان بازداشت و به مدت ۹ ماه در بازداشتگاه ستاد خبری اداره اطلاعات شهر سنندج، برای اخذ اعترافات تلویزیونی، تحت فشار و شکنجه شديد روحی و جسمی قرار گرفته‌اند.
اين دو زندانی بعد از نزديک به ۶ ماه به زندان مرکزی سنندج منتقل می‌شوند و از آنجا هم به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل می‌شوند. سپس به زندان رجايی شهر کرج منتقل شده‌اند که طبق آخرين خبر موثق از اين دو زندانی سياسی کُرد، هر لحظه امکان اجرای حکم اعدامشان وجود دارد.
پزشکان متخصص بیمارستان ابن سینا تهران پس از انجام معاینات و آزمایش‌های تخصصی به زانیار مرادی گفته‌اند که در یک ماه آینده وی نیاز حتمی به انجام عمل جراحی از ناحیه ستون فقرات خواهد داشت.

http://www.hro-kurd.net

‎مرکزاطلاع رسانی انسانیت
‎وابسته به سازمان دفاع از حقوق بشرکردستان
email:
prmmkkurd1@gmail.com

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © ۱۴۰۳ استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع آزاد است. All rights reserved.ارسال