‎توضيح وزير بیدادگستري درباره حادثه بند ۳۵۰ اوين

‎دوشنبه٬ ۰۱  اردیبهشت ۱۳۹۳ -IranSOS- «يكي دو نفر از زندانيان در بازرسي از اوين دچار جراحت شده اند». اين واكنش مصطفي پورمحمدي به سوال خبرنگاراني بود كه پيش تر از غلامحسين اسماعيلي، رييس سازمان زندان ها شنيده بودند كه هيچ كسي در جريان درگيري هاي بند ۳۵۰ بازداشتگاه اوين مجروح نشده است. به گزارش ايسنا، پورمحمدي همچنين در تشريح آخرين جزييات اين ماجرا، اعلام كرده است: «ما تحقيقات اوليه را انجام داديم و ديديم كه درگيري نبوده و طبق روال عادي از بندهاي زندان اوين بازرسي هايي شده تا كساني كه اشياي ممنوعه مانند موبايل و سيم كارت خارج از قاعده معمول در اختيار دارند، مورد بازرسي قرار گيرند كه در دو اتاق از زندان اوين مقاومت هايي از سوي زندانيان صورت گرفت و براي خود اشخاص مشكلاتي به وجود آورد و يكي دو نفر از زندانيان در اين بازرسي دچار جراحت مختصري شدند.

او خطاب به خانواده زندانيان سياسي بند ۳۵۰ اوين، اعلام كرد: «خانواده زندانيان درخواست ملاقات سريع كردند ولي بايد بگوييم كه اتفاقي نيفتاده است كه ملاقات سريع بخواهند. مجلس هم خواستار پاسخگويي ما شده است. مجلس موظف است خودش هيات بفرستد و بعد گزارشاتي را ارائه بدهد.»

با وجود تاكيد وزير دادگستري بر رخ ندادن اتفاق در بند ۳۵۰ اوين، برخي از خانواده هاي زندانيان، روز گذشته مقابل ساختمان مجلس شوراي اسلامي تجمع كردند و در گفت وگو با برخي نمايندگان همچون عليرضا محجوب و علي مطهري، نمايندگان تهران خواستار پيگيري ماجراي درگيري زندانيان در بند ۳۵۰ شدند.

به دنبال تجمع خانواده ها و پيگيري برخي نمايندگان مجلس، اعضاي كميسيون امنيت ملي از غلامحسين اسماعيلي، رييس سازمان زندان ها دعوت كردند تا در جلسه اين كميسيون به سوال نمايندگان درباره ماجراي درگيري بند ۳۵۰ اوين پاسخ دهد.

حسين نقوي حسيني، سخنگوي كميسيون امنيت ملي در تشريح اين جلسه غيرعلني به خبرگزاري جمهوري اسلامي گفته است: «به گفته اسماعيلي طي اين بررسي ابتدا زنداني ها به فضاي باز هدايت شدند تا ضمن استفاده آنان از فضاي باز، بررسي ها انجام شود: در اين مرحله زنداني هاي دو اتاق، حاضر به تخليه اتاق نشدند و شروع به مقاومت و ناسزاگويي عليه تيم بررسي كردند.

اعضاي تيم بررسي كه افرادي غير از كاركنان فعلي زندان بودند، اين افراد را از اتاق بيرون كردند.

در جريان كشمكش مذكور، هيچ كس نه به جهت الزام به خروج از اتاق، از سوي بررسي كنندگان نه ضرب و شتم شده و نه مجروح شده است.» حسين نقوي حسيني، سخنگوي كميسيون امنيت ملي در تشريح اين جلسه غيرعلني به خبرگزاري جمهوري اسلامي گفته است: « ديروز هم به مناسبت روز ميلاد حضرت زهرا(س)، به هر يك از خانواده هاي افراد مذكور كه مراجعه كردند، اجازه داده شد تا با زنداني خود ملاقات حضوري بدون مانع داشته باشند تا با چشمان خود ببينند كه هيچ يك از آنها نه مجروح هستند و نه ضربه يي به آنها وارد شده است و هر يك از خانواده ها بخواهند مي توانند با زنداني خود ملاقات كنند.»

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © ۱۴۰۳ استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع آزاد است. All rights reserved.ارسال