‎گشت ارشاد در نمایشگاه کتاب؛ ابزار قدرت یا دغدغه حفظ عفاف جامعه

‎یکشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۳ -IranSOS- حضور گشت ارشاد در پنجمین روز از نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در حالی همچنان به چشم می‌‌آید که رئیس جمهور در افتتاحیه این نمایشگاه گفته بود: «صاحبان فرهنگ ما نیاز به ارشاد و گشت ارشاد ندارند.» خبرنگار ایلنا در گفتگو با محمد بقایی ماکان، مترجم، مجتبی رحماندوست، رئیس کمیته حجاب و عفاف کمیسیون اجتماعی مجلس و صادق زیبا کلام در جایگاه مولف به بررسی حضور مستمر گشت ارشاد در نمایشگاه کتاب با وجود تاکید رئیس جمهور پرداخته است.

محمد بقایی ماکان، مترجم و پژوهشگر در گفتگو با ایلنا، در مورد حضور گشت ارشاد در نمایشگاه کتاب گفت: «مسائلی از این دست را باید در زوایای تاریخ بررسی کرد و دریافت که آیا نتیجه‌ای از ایجاد محدودیت برای یک جامعه در اشکال مختلف حاصل شده است یا نه.


طبیعی است که ساکنان کوی معرفت یعنی اهل قلم با ایجاد هر نوع تنگنا که موجب تحدید اندیشه و ذهن و رفتارهای اجتماعی می‌شود، نگاه مثبتی ندارند.»
‎این مترجم و پژوهشگر با بیان اینکه هر جامعه‌ای متشکل از گروه‌های مختلف است که در مجموع واحدی مستقل را شکل می‌دهند، گفت: «هر یک از این حوزه‌ها در مواقعی خاص بنا به مناسبتی به اظهار وجود می‌پردازند که در بعد فرهنگی تشکیل مجالس سخنرانی، همایش‌ها و برگزاری نمایشگاه‌ها از آن جمله است.


ولی باید در نظر داشت که برخی از آن‌ها به دلیل فرهنگ غنی و تاریخ پر بار خود در مجموع به صورت نمایشگاهی فرهنگی برای اهل اندیشه و نظر در جهان محسوب می‌شوند که گستره‌ای به نام ایران یکی از آن‌ها ست که در هر قدمش نشانی از فرهنگ و مدنیت و تاریخ می‌توان یافت؛ شاید به همین سبب است که خیام گفته است زنهار قدم به خاک آهسته نهی ـ کان مردمک چشم نگاری بودست.


بنابراین اگر همهٔ این گستره را بتوان به منزله نمایشگاهی فرهنگی گرفت ایجاد محدودیت در یک نمایشگاه متمرکز به خلاف رأی مدیر اجرایی کشور نشانه‌ایی است از تمایل برای ایجاد محدودیت در گسترهٔ عظیمی برای ایران.»
‎این در حالی است که مجتبی رحماندوست، رئیس کمیته حجاب و عفاف کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که «آیا با حضور گشت ارشاد در نمایشگاه کتاب موافق‌اید؟» گفت: من با رعایت عفاف و حجاب از سوی دو گروه متصدیان نمایشگاه و بازدیدکنندگان موافقم و به نظر من اگر لازم باشد باید روشهایی برای رعایت حجاب و عفاف در نمایشگاه به کار گرفته شود.
‎این نماینده مجلس در مورد تعارض حضور گشت ارشاد در نمایشگاه با صحبت‌های رئیس جمهور در مراسم افتتاحیه اظهار کرد: با توجه به اینکه رئیس جمهور فردی روحانی و اهل دین و ایمان است شک ندارم که با رعایت عفاف و حجاب کامل در واحد‌های زیر مجموعهٔ دولت و همچنین در کلیه نقاط کشور موافقت دارد.
‎رحماندوست ادامه داد: من وارد روش‌های رعایت حجاب و عفاف نمی‌شوم و دستگاههای متصدی برپایی این نمایشگاه باید روشهای آن را پیدا کنند.
‎در همین رابطه، صادق زیبا کلام، نویسنده و استاد دانشگاه معتقد است گشت ارشاد به ابزار اعمال قدرت در حوزه‌های دیگر تبدیل شده است. او در توضیح گفت: «بخشی از جریان اصولگرا هر چه از انتخابات ۲۴ خرداد فاصله می‌گیریم حافظه‌اش کمتر می‌شود و یادش می‌رود که حامیان‌شان ۴ میلیون نفر بوده‌اند.


این گروه می‌خواهند به روحانی نشان دهند که انتخابات و ۱۹ میلیون رای او تعیین کننده نیست و  می‌خواهند نشان دهند که زورشان بیشتر است؛ بنابراین گشت ارشاد را به نمایشگاه؛ پشت بام خانه مردم و حتی کلاس درس استاد دانشگاه و همه جا می‌برند.»

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © ۱۴۰۳ استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع آزاد است. All rights reserved.ارسال