اعدام قریب الوقوع زندانی سیاسی؛ آخرین ملاقاتهای شش زندانی اعدامی در زندان ارومیه انجام شد

 دوشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۵-۲۰۱۶-۰۸-۰۸-IranSOS- خانوادههای شش زندانی در آستانه اعدام زندان ارومیه از جملهمحمد عبدالهی، زندانی سیاسیساعاتی پیش برای آخرین ملاقات فراخوانده شدند. احتمال میرود این زندانیان سحرگاه فردا اعدام شوند. پس از اعدام دسته جمعی دست کم ۲۰ زندانی سنی مذهب و همینطور اعدام شهرام امیری، پژوهشگر اتمی در روزهای اخیر، اعداممحمد عبدالهیزندانی سیاسی میتواند نشانه ای از گسترش یک روند نگران کننده باشد.

به گزارش هرانا، آخرین ملاقاتهای زندانیان اعدامی منتقل شده به سلول انفرادی در زندان مرکزی ارومیه انجام شد.

یک منبع نزدیک به این زندانیان با اعلام این خبر درگفتگو با گزاشگر هرانا گفت: “روز جاری ملاقات آخر این زندانیان از جمله محمد عبدالهی انجام شد و وسایل شخصی شان را به خانواده هایشان تحویل دادند.”

محمد عبدالهی زندانی سیاسی زندان مرکزی ارومیه و دستکم پنج زندانی دیگر با اتهامات مربوط به مواد مخدر صبح امروز ۱۸ مردادماه جهت اجرای حکم اعدام به سلوهای انفرادی این زندان منتقل شدند.

هویت احراز شده این زندانیان توسط هرانا عبارت است از:

۱محمد عبدالهی زندانی سیاسی اهل بوکان از بند ۱۲
۲کامران پورفت اهل پیرانشهر
۳ و ۴توحید پورمهدی اهل ارومیه و همجرمش
۵جهانگیر رضوی زاده اهل ارومیه (همسر وی نیز با حکم اعدام در بند نسوان این زندانی نگهداری می شود و احتمال انتقال وی نیز وجود دارد)
۶جبرئیل کنعانی اهل ارومیه

یک منبع نزدیک به جهانگیر رضوی زاده در مورد احتمال اعدام شدن همسر این زندانی نیز به گزارشگر هرانا گفت: “آقای رضوی به همراه همسرش همپرونده هستند و هر دو حکم اعدام دارند. همسر وی در اوایل دوره زندان کودکی به دنیا آورده بود و این پسربچه ۳ ساله شده است. شب گذشته مسئولین زندان کودک او را به بهانه بزرگ شدن به خانواده اش در بیرون زندان تحویل دادند و این موضوع احتمال اعدام همسر آقای رضوی زاده از بند نسوان را بسیار قوی کرده است.”

پس از اعدام دست کم ۲۰ زندانی سنی مذهب و نیز شهرام امیری پژوهشگر اتمی در روزهای اخیر، اعدام قریب الوقوع محمد عبدالهی، زندانی سیاسی نشان دهنده تداوم روند نگران کننده ای است.

این زندانی سیاسی از روز نهم خردادماه در اعتراض به حکم «ناعادلانه» و نحوه رسیدگی به پرونده خود دست به اعتصاب غذا زده بود و در سیودومین روز با وعده مساعد مسئولین مبنی بر «پذیرش اعاده دادرسی وی» به اعتصاب غذایش پایان داده بود.

محمد عبدالهی روز نهم خردادماه همزمان با اعلام اعتصاب غذای نامحدود، نامه سرگشادهای به رئیس قوه قضائیه با رونوشت به آقای احمد شهید گزاشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران نوشته است، او در این نامه خواستار برگزاری یک دادگاه عادلانه برای خود شد. پیشتر متن کامل این نامه توسط هرانا منتشر شده است.

محمد عبدالهی ۳۵ ساله، متاهل و شهروند ساکن شهر بوکان به اتهام محاربه از طریق عضویت در یکی از احزاب اپوزیسیون کردستان توسط شعبه اول دادگاه انقلاب شهر مهاباد محاکمه و به اعدام محکوم شد.

حکم اعدام وی، پس از تایید در دیوان عالی کشور در فرودین ماه سال ۹۳ به صورت رسمی از سوی دایره اجرای احکام زندان مهاباد به او ابلاغ شد.

محمدامین عبدالهی برادر محمد عبدالهی نیز در زندان بیرجند زندانی سیاسی است. او که به تازگی به مرخصی کوتاه مدت اعزام شده بود روز یکشنبه با پایان مرخصی خود را به زندان بیرجند معرفی کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © ۱۴۰۳ استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع آزاد است. All rights reserved.ارسال