کمالی پور: ۵ هزار و ٣٠٠ زندانی با اتهامات مواد مخدر در انتظار اعدام

یکشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۶-۲۰۱۷-۰۴-۰۹-IranSOS– نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفت که در صورت تصویب طرح حذف اعدام از «قاچاقچیان مواد مخدر»، این قانون عطف به ماسبق خواهد شد، به این معنی که در نهایت مشمول افرادی خواهد شد که در انتظار اعدام به سر می برند. اکنون زندانیان محکوم به اعدام حدود ۵۳۰۰ نفر هستند که باید بررسی شود این افراد با چه جرمی و حمل چه مقدار از مواد مخدر در زندان هستند تا این موارد را در جمع بندی طرح مذکور مورد توجه قرار دهیم.

به گزارش هرانا به نقل از خانه ملت، یحیی کمالی پور درباره آخرین وضعیت طرح الحاق یک تبصره به قانون مبارزه با موادمخدر ، افزود: “ادامه طرح مذکور امروز در کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس به جمع بندی می رسد چراکه در هفته های پایینی سال ۹۵، این کمیسیون نشست های مختلفی را برای نهایی کردن این طرح برگزار کرد”. 

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: “در یکی از تبصره های طرح اصلاح قانون مجازات اعدام از قاچاقچیان مواد مخدر ابهاماتی در زمینه اوزان مواد مخدر وجود داشت که اعضای کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس درخواست استعلامی از قوه قضاییه داشت تا تعداد مجرمان با نوع اتهام و میزان موادی که حمل کرده اند به اعضای کمیسیون اعلام شود”.

این نماینده مردم در مجلس دهم، تصریح کرد: “اکنون زندانیان محکوم به اعدام حدود ۵۳۰۰ نفر هستند که باید بررسی شود این افراد با چه جرمی و حمل چه مقدار از مواد مخدر در زندان هستند تا این موارد را در جمع بندی طرح مذکور مورد توجه قرار دهیم”.

وی ادامه داد: “با توجه به اینکه طرح مذکور اخف محسوب شده لذا عطف به ماسبق می شود و در نهایت مشمول افرادی خواهد شد که در انتظار اعدام به سر می برند”.

کمالی پور یادآور شد: “ناگفته نماند که مجلس به دنبال تقویب یا حمایت از قاچاقچیان نیست بلکه به دنبال اثرگذاری مجازات ها برای متهم است تا مجازات های جایگزینی برای آن اعمال شود لذا معتقدیم اگرچه باید با قاچاقچیان عمده مواد مخدر برخورد قاطعی صورت گیرد اما نباید افرادی که از باب ناچاری اقدام به این تخلفات می کنند مشمول مجازات اعدام شوند”.

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، گفت: “با توجه به برگزاری جلسات مختلف برای تعیین تکلیف طرح مذکور، به نظر می رسد هفته آینده این طرح در صحن علنی مجلس بررسی شود”.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *