بی بی سی به دلیل آزار کارکنان بخش فارسی از سوی مقامهای ایران به سازمان ملل شکایت کرد

چهارشنبه ۰۳ آبان ۱۳۹۶-۲۰۱۷-۱۰-۲۵-IranSOS بی بی سی از اقدام قضایی مقامهای ایران علیه بیش از ۱۵۰ نفر از کارکنان فعلی و سابق بخش فارسی بی بی سی به سازمان ملل متحد شکایت کرده است. به گزارش هرانا، بی بی سی روز چهارشنبه ۲۵ اکتبر (سوم آبان) در بیانیه ای اعلام کرد که این شکایت را از طرف کارکنان بیبیسی فارسی و با قید فوریت به دیوید کی، گزارشگر ویژه حمایت و ترویج حق آزادی بیان و عقیده و همین طور عاصمه جهانگیر، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران تحویل داده است.

 

بی بی سی میگوید شکایت به سازمان ملل در پی آن صورت گرفته که مقامهای ایران تحقیقاتی کیفری علیه ۱۵۲ نفر از کارکنان فعلی، سابق و همکاران بی بی سی فارسی به اتهام “اقدام علیه امنیت ملی” آغاز کردند.

بر اساس قراری که دادگاهی در تهران صادر کرده داراییهای این گروه از کارکنان بی بی سی فارسی مسدود شده و آنها از فروش داراییهایی خود مانند ملک و حتی خودرو در ایران محروم شدهاند. این ممنوعیت، در مواردی همچون اموالی که از خانواده به ارث میرسد، بر اعضای خانواده این کارکنان هم اثر میگذارد و آنها را نیز از فروش و تقسیم این اموال محروم میکند.

بیانیه بی بی سی این اقدام را محروم کردن کارکنان بی بی سی فارسی از “حقوق اولیه انسانی” خوانده و گفته است که این کار با قانون اساسی ایران هم مغایرت دارد.

تونی هال، مدیر کل بی بی سی میگوید این اقدام “مجازات گروهی بیسابقه علیه روزنامه نگارانی است که تنها دارند کارشان را انجام میدهند. این فقط کارزاری علیه کارکنان بی بی سی فارسی نیست بلکه اقدامی علیه حقوق اولیه انسانی است. “

آقای هال از دولت ایران خواسته که فورا به این اقدام قضایی پایان دهد و تاکید کرده است که “بی بی سی به نمایندگی از کارکنان خود از تمام شیوه های قانونی موجود برای اعتراض به این اقدام استفاده میکند و از جامعه جهانی میخواهد که با استفاده از نفوذ خود در ایران مقامات را متقاعد کند که این رفتار کاملا غیرقابل قبول باید پایان یابد. “

در بیانیه بیبیسی آمده است که تحقیقات قضایی و صدور قرار ممنوع المعامله بودن برای گروهی از کارکنان فعلی و سابق بیبیسی فارسی “تازهترین اقدام در کارزاری مستمر با هدف آزار و اذیت است که برای فشار بر روزنامه نگاران به دلیل ادامه کار آنها در بیبیسی صورت میگیرد”.

در این بیانیه به موارد دیگری از آزار و اذیت کارکنان بی بی سی فارسی هم اشاره شده است، از جمله “دستگیری و بازداشت خودسرانه اعضای خانواده کارکنان بی بی سی فارسی؛ توقیف گذرنامه ها و اعمال ممنوعیت سفر برای اعضای خانواده ها که میخواهند برای دیدن بستگانشان که در بخش فارسی بی بی سی کار میکنند، از ایران خارج شوند؛ تجسس و آزار مداوم و پخش اخبار جعلی و حاوی تهمت که با هدف آسیب زدن به وجهه کارکنان بی بی سی فارسی و خانواده های آنها طراحی میشود “.

 بی بی سی میگوید از زمان انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ کارکنان بی بی سی فارسی و “والدین و خواهران و برادران و دوستان آنها متحمل رنجهای بسیاری از سوی مقامهای ایران شده اند”. در این بیاینه به موارد زیر به عنوان نمونه هایی از این رفتار اشاره شده است:

خواهر یکی از روزنامه نگاران ۱۷ روز در زندان اوین در بازداشت بوده و مجبور شده از طریق اسکایپ از خواهرش بخواهد که به کار در بیبیسی پایان دهد یا علیه همکارانش جاسوسی کند

بسیاری از والدین سالخورده کارکنان مورد بازجویی قرار گرفته اند و بعضی از این موارد در ساعات دیرهنگام شب انجام شده است

یک کودک زیر ده سال به دلیل خویشاوندی با یکی از کارکنان بی بی سی فارسی برای سوال و جواب احضار شده است

در بیانیه بی بی سی همچنین آمده است “بسیاری از کارکنان بی بی سی فارسی از بیم زندانی شدن یا منع خروج از ایران نتوانستهاند به دیدار والدینشان بروند که در حال احتضار بودهاند. وجهه و آبروی آنها با ادعاهای ناروا و بدنامکننده در رسانه ها و شبکه های اجتماعی مورد حمله قرار گرفته است. بسیاری از کارکنان سوژه اخباری جعلی بودهاند که آنها را به رفتار ناشایست جنسی یا اعمال جنسی که در ایران غیرقانونی محسوب میشود و میتواند مجازات مرگ در پی داشته باشد، متهم کرده است. “

پیش از این دیوید کلمنتی، رئیس بی بی سی هم اقدامهای قضایی اخیر در ایران علیه کارکنان بی بی سی فارسی را “مایه نگرانی” خوانده و از مقامهای قوه قضاییه ایران خواسته بود که به آزار کارکنان بیبیسی فارسی پایان دهند.

فرانچسکا آنسورث، رئیس بخش جهانی بی بی سی هم گفته بود که “به نظر میرسد این اقدام حمله ای هدفمند علیه کارکنان فعلی و پیشین بیبیسی فارسی و شماری از کسانی است که با این رسانه همکاری میکنند.”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *