‎پای چه کسانی در پرونده بابک زنجانی گیر است؟

سه‌شنبه ۷ آبان ۱۳۹۲ – چهار وزیر دوران آقای احمدی‌نژاد، ایشان را تایید کرده بودند، سردار قاسمی، وزیر نفت، وزیر دارایی، وزیر امورخارجه و وزیر صنایع‌ و معادن. البته تاییدیه آقای بهمنی، رییس بانک‌ مرکزی هم شامل حال ایشان شده. اما همه اینها در حد کاغذ است، نه اینکه پولی در حساب‌ها باشد. به گزارش ایسنا، روزنامه شرق در مصاحبه‌ای با امیرعباس سلطانی مسئول پیگیری پرونده تخقیق و تفحص مجلس از وزارت نفت دولت احمدی نژاد، نوشته است

تفحص شما مربوط به دوره کدام وزیر می‌شود؟
‎دوران آقای رستم قاسمی.

‎در ماجرای بدهی بابک زنجانی به وزارت نفت، سند و مطلب تازه‏ای به دست آمده؟
‎هنوز صحبت از بدهی ۱۳ ‌هزار‌ میلیارد تومانی ایشان به وزارت نفت است، فکر کنید برای اختلاس سه‌ هزار‌میلیارد تومانی چه جار و جنجال رسانه‌ای به پا کرد؛ حالا حرف ۱۳‌ هزار‌ میلیارد تومان مطرح است.

‎اسناد به‌دست‌ آمده چه تخلف‌هایی را تا به حال به اثبات رسانده؟
‎تخلف در فروش نفت بر اساس اسناد به‌دست‌آمده، قابل اثبات است. در این تخلف بسیاری از جمله شرکت ملی نفت و وزارت نفت سهیم هستند.

‎وقتی می‌گویید تخلف، یعنی تخلف بابک زنجانی هم بر اساس همین اسناد به‌دست‌ آمده، قطعی شده؟
‎بله، تخلف او قطعی است.

‎آخرین جلسه کمیسیون انرژی با زنجانی مربوط به دوهفته پیش می‌شود، جمع‌بندیتان از سخنان او چیست؟
‎تا به حال دو، سه جلسه خدمت ایشان بودیم. زنجانی فرافکنی می‌کند و به جای پاسخ به ابهام‌ها و بدهی‌ها مدام اسامی بانک‌ها را ردیف می‌کند و اینکه بانک‌ها مقصر هستند، از بانک ملی گرفته تا بانک مسکن و مرکزی همه را مقصر می‌داند. البته برخی بانک‌ها سهل‌انگاری کرده‌اند اما فرافکنی پاسخ نمی‌شود. زنجانی نه‌تنها ادعا می‌کند، بدهی ندارد، تازه ادعای طلب هم دارد. مدعی است تمام سرمایه‌اش را به‌خاطر کشور گرو گذاشته و حالا بخشی از آن را از دست داده. جمع‌بندی درباره پرونده او نیازمند برگزاری چند جلسه متمرکز با حضور بانک‌هایی است که اسامی‌شان به میان آمده و هنوز در این پرونده شفاف‏‌سازی لازم صورت نگرفته.

‎به‌جز بانک‌ها، پای چه نهادهای دیگری در میان است؟
‎اجازه بدهید، نامی از نهادهای دیگر نبرم، امکان دارد برخی خودشان را آماده‌تر کنند.

‎بحث رانت در پرونده بابک زنجانی چه جایگاهی دارد؟
‎شکی در برخورداری ایشان از رانت وجود ندارد، هر مغز متفکری می‌فهمد که آدمی به سن‌وسال بابک زنجانی با هر بهره هوشی نمی‌توانسته امروز به اینجا برسد، بدون‌شک تشکیلات مافیایی در کنار ایشان وجود داشته. این افرادی که هستند، برخی را علم می‌کنند، زنجانی در این تخلف‌ها تنها نبوده و تشکیلات مافیایی او را همراهی می‌کرده.

‎برخی همکارانتان در کمیسیون انرژی گفتند که دستگاه‌های امنیتی، آقای زنجانی را تایید کرده بودند، چطور با وجود تایید آنها این وضعیت به وجود آمده؟
‎بحث فراتر از تایید دستگاه‌های امنیتی است، چهار وزیر دوران آقای احمدی‌نژاد، ایشان را تایید کرده بودند، سردار قاسمی، وزیر نفت، وزیر دارایی، وزیر امورخارجه و وزیر صنایع‌ و معادن. البته تاییدیه آقای بهمنی، رییس بانک‌ مرکزی هم شامل حال ایشان شده. اما همه اینها در حد کاغذ است، نه اینکه پولی در حساب‌ها باشد. در ماجرای حمایت از بابک زنجانی کارهای عجیب و غریبی صورت گرفته و به هر حال آقایانی که در قضیه حضور داشته و پشتوانه قوی بوده‌اند باید شناسایی شوند.

‎به نقش شرکت ملی نفت و وزارت نفت اشاره کردید، کمی جزیی‌تر مسایل را بازگو می‌کنید؟
‎اجازه بدهید این سربسته باشد و در یکی، دو جلسه آینده جزییات را برای مردم بگوییم. پرونده مربوط به این دو تحقیق و تفحص بسیار پیچیده است و بایستی جلسات متعددی پیرامون آن برگزار شود. تخلفات در دوره‌های گذشته صورت گرفته که باید برای اظهارنظر درباره آن اسناد را کامل کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *