اعدام دو زندانی در زندان عادل آباد شیراز

شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸-۲۰۱۹-۰۴-۱۳-IranSOS- به گزارش سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز پنج‌شنبه ۲۲ فروردین ماه، حکم اعدام دو زندانی در زندان عادل آباد شیراز به اجرا درآمد. این دو زندانی که هویتشان طاها شیردوخت و کاظم مینائی هردو اهل رشت احراز شده است، با اتهامات مربوط به «مواد مخدر» و «قتل» به اعدام محکوم شده بودند.

یک منبع مطلع پیشتر در خصوص پرونده ایشان به سازمان حقوق بشر ایران گفته بود: «این دو در دادگاه انقلاب به اعدام محکوم شده بودند. در پرونده ایشان ۱۱ کیلوگرم متامفتامین (شیشه) و هروئین وجود داشته و همچنین در پرونده دیگری برای قتل به اعدام محکوم شده بودند».

طاها شیردوخت و کاظم مینائی که سال ۱۳۹۳ در مشهد بازداشت شده بودند، اخیرا از زندان اسدآباد اصفهان به زندان مرکزی اصفهان منتقل و سپس روز یک‌شنبه ۱۸ فروردین ماه، به همراه چهار زندانی محکوم به اعدام دیگر به زندان عادل آباد شیراز منتقل شدند. از سرنوشت چهار زندانی دیگر اطلاع دقیقی در دست نیست.

اعدام این دو زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های رسمی ایران اعلان نشده است.

بنا بر گزارش نهادهای بین المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یک ساله (اول فروردین ۱۳۹۷ تا ۲۸ اسفند ۱۳۹۷) دست کم ۲۴۴ شهروند اعدام شدند و ۱۷۰ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۳ کودک-مجرم اشاره کرد و همین طور به محل اجرای ۱۷ حکم اعدام که در ملأعام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی شوند که اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می خوانند.

برای اطلاعات بیشتر به گزارش سالانه میلادی هرانا (ویژه ۲۰۱۸) مراجعه کنید و یا اسلایدهای گزارش سال ۹۷ را بصورت پی دی اف از اینجا دانلود کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *