بستگان ارشاد رحمانیان: جمجمه‌اش شکافته و استخوان‌هایش شکسته است 

ارشاد رحمانیان ٢٨ سالە و فارغ التحصیل رشته فوریت‌های پزشکی بوده است 

دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۸-۲۰۱۹-۱۲-۱۶-SOS Iran- در روزهای گذشته اخباری درباره کشف اجسادی در برخی از رودخانه‌های مناطق کردنشین و جنوب ایران گزارش شده است. 

برخی از خانواده‌های کشته‌شدگان انگشت اتهام را به سوی نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی‌ گرفته‌اند و این قتل‌ها را مرتبط با اعتراضات آبان‌ماه توصیف می‌کنند.

یکی از این اجساد متعلق به جوانی است به نام ارشاد رحمانیان در مریوان که جسد او در آب سد «گاران» پیدا شده است. 

کامیار احمدی، پسرخاله این جوان در نروژ، در گفت‌و‌گو با رادیو فردا می‌گوید که ماموران امنیتی مسئول کشتن خواهرزاده‌اش هستند.

به گفته او، آن‌ها بر خانواده فشار وارد می‌کنند که بگویند کامیار خودکشی کرده است.

شما در بعضی از منابع خبری اشاره کرده‌اید که جسد متلاشی شده. منظورتان از متلاشی شدن چیست و آیا کس دیگری این جسد را دیده؟

 آن کسانی که جسد را پیدا کرده‌اند می‌گویند جمجمه‌اش شکافته شده و استخوان‌هایش از چند جا شکسته است. تمام استرسم این است که جسد را [تحویل] ندهند، یا دفنش کنند تا ما نفهمیم چه بلایی سرش آورده‌اند.

 آقای رحمانیان هیچ درگیری با کسی نداشته که شما احتمال بدهید مثلا خواسته انتقامی‌ از ایشان بگیرد یا…؟

نه خیر. اگر کسی هم بخواهد انتقام بگیرد روز بیست‌وششم توی آن بحبوحه نمی‌خواهد انتقام بگیرد… خبری که من دارم تعداد مفقودشدگان بیشتر از این‌هاست.

وی با اشاره به درگیری‌ها در مریوان در روز ۲۶ آبان می ‌گوید: «آخر کسی هم که افسردگی داشته باشد در آن روزِ غوغا، در آن بلبشو، فرصت می‌کند تاکسی گیر بیاورد و برود بیرون شهر، چندین ده کیلومتر، بعد آن جا خودش را بیندازد توی آب؟»

شما احتمال می‌دادید که در مورد آقای رحمانیان چنین اتفاقی افتاده باشد؟

من دوازده سال است بیرون از ایران هستم. در این دوازده سال کار سیاسی کردم و درباره اتفاقات (این چنینی) می‌دانم… یک بار به خانواده زنگ می‌زنند می‌گویند این آقا که شما دنبالش هستید در زندان سنندج است. روز بعدش تکذیب می‌کنند و می‌گویند نیست. یک بار دیگر هم می‌گویند بروند تشخیص هویت، یک کسی را پیدا کرده‌اند در سنندج، که می‌روند و می‌بینند او نیست.

این تماس‌ها به درخواست خود خانواده بوده یا تماس‌ها مستقیم از طرف مقام‌های مسئول صورت گرفته است؟

آنها (اعضای خانواده) هر جایی را که تصور می‌کرده‌اند رفته‌اند. به امام جمعه و کسانی که احساس می‌کردند ممکن است کاری بکنند سپرده‌اند، ولی تماس را خودشان (ماموران) گرفتند. حالا از چه نهادی بوده من دقیقا نمی‌دانم. فضا به شدت امنیتی است. من خودم با هزار مکافات با آنها حرف می‌زنم. 

آقای احمدی، جسد چه زمانی کشف می‌شود؟ چگونه کشف می‌شود و چه طور به خانواده‌اش اطلاع داده شده است؟

دیروز چندنفر در همان محوطه سد گاران یک جسدی را پیدا می‌کنند…یک نفر از خانواده، درجه دو، مطلع می‌شود که همچین جسدی را پیدا کرده‌اند، او برای تشخیص هویت می‌رود و بعد به خانواده تلفن می‌زند که جسد ارشاد است. هنوز مادر و پدر ارشاد جسد او را ندیده‌اند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © ۱۴۰۲ استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع آزاد است. All rights reserved.ارسال