منوچهر بختیاری با سپردن وثیقه از زندان آزاد شد

یکشنبه ۱۶ آذر، ۱۳۹۹-۲۰۲۰-۱۲-۰۶-SOS Iran- منوچهر بختیاری، پدر پویا بختیاری، از جان‌باختگان اعتراضات آبان ۹۸، با قرار وثیقه آزاد شد. او به خاطر اعتراض به قتل غیرقانونی پسرش بازداشت شده بود. نهادهای مدافع حقوق بشر آزادی بدون قید و شرط او را خواستار شده‌ بودند.

به گزارش دویچه وله، منوچهر بختیاری، پدر پویا بختیاری، از جان‌باختگان اعتراضات آبان ۹۸، پس از نزدیک پنج ماه بازداشت و با گذشت ۲۰ روز از سالگرد کشته شدن پسرش، روز شنبه (۱۵ آذرماه) با سپردن وثیقه آزاد شده است.

منوچهر بختیاری در ۲۳ تیرماه امسال هنگام بازگشت از کیش به تهران، توسط ماموران امنیتی در فرودگاه بازداشت و به زندان بندرعباس منتقل شد.

اقدام علیه امنیت کشور” 

آقای بختیاری پیش از این نیز در تاریخ ۳ دی‌ماه ۹۸، به همراه چند عضو خانواده‌اش، از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شدند. سایر اعضای خانواده شامگاه چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۸، از زندان رجایی شهر کرج آزاد شدند.

یک هفته پس از بازداشت اعضای این خانواده، غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه، آنها را ضدانقلاب خواند و آنها را به “اقدام علیه امنیت کشور” متهم کرد.

منوچهر بختیاری، شکایت کرده بود که پسر ۲۷ ساله‌اش در روز ۲۵ آبان ۱۳۹۸، در فاز ۴ مهرشهر کرج به ضرب گلوله کشته شده است. او با ارسال دادخواستی به سازمان ملل، خواهان تشکیل کمیسیون حقیقت‌یاب درباره سرکوب معترضان آبان‌ماه شده بود.

بنا به گفته منوچهر بختیاری، پسر او پویا به همراه خواهر و مادرش در دومین روز اعتراض‌ها به افزایش قیمت بنزین به راهپیمایی اعتراضی پیوست که جمجمه‌اش هدف گلوله قرار گرفت و پیش از رسیدن به بیمارستان جان باخت.

 

در جریان سرکوب معترضان به گران شدن بهای بنزین، صدها نفر کشته شدند. خبرگزاری رویترز تعداد کشته شدگان را ۱۵۰۰ نفر اعلام کرده است.

جمهوری اسلامی ایران تا کنون آمار دقیقی از جان‌باختگان سرکوب اعتراضات آبان ۹۸ منتشر نکرده است.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © ۱۴۰۳ استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع آزاد است. All rights reserved.ارسال