نگرانی از سرنوشت “عبدالحمید میر‌ بلوچ زهی” زندانی محکوم به اعدام

پنجشنبه ۰۴ دی، ۱۳۹۹-۲۰۲۰-۱۲-۲۴-SOS Iran- عبدالحمید میر‌بلوچ زهی، زندانی سیاسی محکوم به اعدام در زندان زاهدان، امروز پنج‌شنبه ۴ دیماه از بند خارج و به مکان نامعلومی منتقل شد. به گفته وکیل مدافع آقای میر‌ بلوچ زهی در حالی که اعاده دادرسی وی از طریق سامانه خدمات قضایی ثبت شده و پرونده در انتظار ارجاع به شعبه است امروز خانواده ایشان گفته‌اند که وی از بند عمومی زندان زاهدان خارج شده است. انتقال ناگهانی این زندانی محکوم به اعدام در کنار عدم پاسخ‌دهی روشن مسئولین باعث افزایش نگرانی‌ها در خصوص احتمال اجرای حکم وی شده است.به گزارش هرانا، امروز پنج‌شنبه ۴ دیماه ۱۳۹۹، عبدالحمید میر‌بلوچ زهی، زندانی سیاسی محکوم به اعدام در زندان زاهدان، از بند خارج و به مکان نامعلومی منتقل شد.

مصطفی نیلی وکیل مدافع آقای میر بلوچ زهی، طی یادداشتی در صفحه شخصی خود در این خصوص نوشته است: «اعاده دادرسی حمید میر‌ بلوچ زهی از طریق سامانه خدمات قضایی ثبت شده و منتظر ارجاع آن به شعبه هستیم ولی امروز خانواده ایشان اطلاع دادند که وی از بند عمومی زندان زاهدان خارج شده و از اجرای حکم اعدام بیم داشتند. از مقامات قضایی تقاضا دارم در صورت صحت خبر، اجرای حکم را متوقف کنند.»

عبدالحمید میر بلوچ زهی، در تاریخ ۷ آذر ۹۴ توسط ماموران وزارت اطلاعات در منزل خود بازداشت و پس از پایان بازجویی‌ها به زندان زاهدان منتقل شد.

آقای میر بلوچ زهی در تاریخ ۹ خرداد ۹۶ توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب زاهدان به ریاست “قاضی سید رضا جواد موسوی و قاضی مهران بامری” به ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. دادگاه همچنین برای جاوید دهقان حکم اعدام و برای محمود کلکلی، امید ایمانی و علیرضا بمپوری دیگر هم‌پرونده‌های آقای بلوچ زهی حکم ۱۵ سال حبس تعزیری صادر کرد. اتهام مطروحه علیه این شهروندان “اقدام علیه امنیت ملی و محاربه” عنوان شده بود.

پس از اعتراض به رای صادره و بررسی مجدد پرونده حکم ۱۵ سال حبس عبدالحمید میر‌ بلوچ‌زهی به اتهام “محاربه” از طریق حمله مسلحانه به پلیس به اعدام افزایش پیدا کرد و حکم اعدام جاوید دهقان هم پرونده‌ای وی نیز تائید شد. محمود کلکلی، امید ایمانی و علیرضا بمپوری، دیگر متهمان این پرونده نیز اعتراضی به حکم دادگاه بدوی نکردند و احکام حبس ۱۵ ساله آنها نیز قطعی شد.

این زندانیان مدعی هستند در مدت نگهداری در بازداشتگاه اداره اطلاعات زاهدان به شدت “شکنجه” شده‌اند. از جمله مواردی از شکنجه که آنان مدعی تحمل آن هستند “عریان شدن اجباری، تحمل ضربات شلاق و در معرض توهین و تحقیر شدید” قرار گرفتن است.

عبدالحمید میر بلوچ زهی، فرزند دادرحیم، حدودا ۳۰ ساله و اهل شهرستان ایرانشهر است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © ۱۴۰۳ استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع آزاد است. All rights reserved.ارسال