اجرای حکم اعدام یک زن زندانی در رشت

دوشنبه ۲۵ اسفند، ۱۳۹۹-۲۰۲۱-۰۳-۱۵-SOS Iran- روز شنبه ۲۳ اسفندماه، حکم یک زندانی زن که پیشتر از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بود، در زندان رشت به اجرا درآمد. به گزارش هرانا به نقل از سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز شنبه ۲۳ اسفندماه ۱۳۹۹، حکم اعدام یک زندانی زن در زندان مرکزی رشت به اجرا درآمد.بر اساس این گزارش، هویت این زندانی که پیشتر از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بود،‌ مریم (معصومه) کریمی، عنوان شده است.

در این گزارش آمده است، مریم کریمی متهم به قتل همسرش با همکاری پدر خود بود. این پدر و دختر که هر دو به اعدام محکوم شده‌اند، اوایل اسفند ماه ملاقات آخر را با یکدیگر انجام دادند و جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شدند، اما به‌دلایل نامعلومی اجرای حکم ایشان به تعویق افتاد تا اینکه روز شنبه تنها حکم اعدام دختر به اجرا درآمد.

به گفته یک منبع مطلع: «پس از اجرای حکم، پدرش را آوردند تا جسد حلق آویز شده دخترش را بر روی چوبه دار ببیند. اما خودش را به‌دلایل نامعلومی اعدام نکردند و قرار شده تا دو روز دیگر به داخل بند بازگردد».

این منبع در ادامه گفت: «دختر مریم در زمان قتل ۶ سالش بود و خانواده پدرش سرپرستی او را برعهده گرفته بودند و در این ۱۳ سال به او می‌گفتند که پدر و مادرت هردو مرده‌اند. اما چند هفته قبل از اعدام به وی حقیقت را گفتند و او را از لحاظ روانی آماده کردند که حکم مادرش را اجرا کند».

اعدام این زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۹ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۹) دستکم ۲۴۸ شهروند اعدام شدند و ۱۰۸ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۵ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © ۱۴۰۳ استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع آزاد است. All rights reserved.ارسال