عادل‌ کیانپور پس از یک هفته اعتصاب غذا در زندان جان باخت

یکشنبه ۱۲ دی، ۱۴۰۰-۰۱٫۰۲٫۲۰۲۲-SOS Iran- سازمان حقوق بشر اهواز از جان‌ باختن عادل کیانپور در زندان شیبان اهواز خبر داده است. کیانپور بعد از یک هفته اعتصاب غذا در اعتراض به فشارهای زندان جان خود را از دست داد. مقام‌های ایران مرگ او را هنوز رسما تائید نکرده‌اند.عادل کیانپور، زندانی سیاسی در زندان شیبان اهواز دوران محکومیت خود را سپری می‌کرد. او یک هفته پیش از ۴ دی در اعتراض به محرومیت از حق دادرسی عادلانه دست به اعتصاب غذا زده بود.

به گزارش دویچه وله، سازمان حقوق بشر اهواز در توییتر گزارش داده است که مسئولین زندان عادل کیانپور را از رسیدگی‌های پزشکی محروم کرده بودند.

عادل کیانپور پیش از جان باختن خود در یک فایل صوتی که در فضای مجازی نیز منتشر شده درباره اعتصاب غذای خود گفته است: «من عادل کیانپور زندانی سیاسی در راستای اهداف منشور حقوق بشر، در برابر ظلم حاکم بر ما، بنام کشور و ملت و در راه عدالت و دمکراسی اعتصاب غذای خود را بصورت رسمی در تاریخ ۴ دی شروع کرده و به تمام مردم و سازمان‌های حقوق بشری بین‌المللی اعلام می‌کنم».

کیانپور در ادامه پیام صوتی خود از زندان نسبت به اظهارات اخیر محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه برای بازگشت بی‌خطر ایرانیان مقیم خارج به کشور هم گفته است: «آقای اژه‌ای گفتید هرکس خارج از کشور به کشور بازگردد و ما کمک می‌کنیم به زندگی برگردد. منظورتان از زندگی، زندگی در زندان بود؟»

عادل کیانپور از طرف دادگاه انقلاب اهواز به اتهام “تبلیغ علیه نظام و تبلیغ به سود گروه‌های مخالف و تشویش اذهان عمومی” به سه سال زندان تعزیری محکوم شده بود و در زندان شیبان اهواز محکومیت خود را سپری می‌کرد.

آقای کیانپور به دلیل عدم رسیدگی به درخواست‌هایش و در اعتراض به عدم دادرسی درست و عادلانه و برای اینکه صدای اعتراض خود را به گوش همگان برساند علی‌رغم شرایط سخت و غیرانسانی زندان دست به اعتصاب غذا زده بود. مقام‌های ایران مرگ او را هنوز رسما تائید نکرده‌اند.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © ۱۴۰۲ استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع آزاد است. All rights reserved.ارسال