اجرای حکم اعدام ۳ زندانی در زندان های زنجان و قزوین

چهارشنبه. ۲۲ دی، ۱۴۰۰-۰۱٫۱۲٫۲۰۲۲-SOS Iran- سحرگاه روز سه‌شنبه ۲۱ دی‌ماه، حکم اعدام دو زندانی که پیشتر از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر به اعدام محکوم شده بودند، در زندان مرکزی زنجان به اجرا درآمد. همچنین روز یکشنبه ۱۹ دی‌ماه، یک زندانی دیگر که پیشتر از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بود در زندان قزوین اعدام شد.به گزارش هرانا به نقل از سازمان حقوق بشر ایران، سحرگاه روز سه‌شنبه ۲۱ دی‌ماه، حکم اعدام دو زندانی در زندان مرکزی زنجان به اجرا درآمد.

بر اساس این گزارش، هویت این دو زندانی که نسبت برادری با یکدیگر داشتند، فرهنگ علی‌ الهی ۳۵ ساله و یاسر علی‌ الهی حدود ۳۲ ساله، عنوان شده است.

گفته می‌شود این زندانیان حدود ۵ سال پیش بازداشت و از بابت اتهامات مرتب با مواد مخدر به اعدام محکوم شده بودند.

همچنین روز یکشنبه ۱۹ دی ۱۴۰۰، حکم اعدام یک زندانی به نام محمد رسول پاقدم، اهل قزوین که پیشتر از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بود، در زندان این شهر به اجرا درآمد.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است: “محمدرسول پاقدم سال ۹۷ به اتهام قتل یک بنا بازداشت و اسفند سال ۹۸ به اعدام محکوم شد. محمدرسول پیش از بازداشت لوستر ساز بود و برسر مسایل مالی مرتکب قتل شده بود”.

تا لحظه تنظیم این گزارش اعدام این زندانیان توسط رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

بر اساس گزارش سالانه مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در بازه زمانی (اول ژانویه ۲۰۲۱ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۲۱) دستکم ۲۹۹ شهروند اعدام شدند و ۸۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد.

بنا بر همین گزارش بیش از ۸۸ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © ۱۴۰۱ استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع آزاد است. All rights reserved.ارسال