حکم حبس ابد حمید نوری تایید شد

سه شنبه ۲۸ آذر، ۱۴۰۲ -۲۰۲۳-۱۲-۱۹-SOS Iran-n – بر اساس رأی دادگاه تجدیدنظر در استکهلم در روز سه‌شنبه ۱۹ دسامبر (۲۸ آذر) حکم حبس ابد حمید نوری تایید شد. دادگاه بدوی نوری را به اتهام مشارکت در کشتار زندانیان سیاسی سال ۱۳۶۷ به حبس ابد محکوم کرده بود.دادگاه استیناف در استکهلم، پایتخت سوئد، روز سه‌شنبه ۱۹ دسامبر (۲۸ آذر) حکم خود را در مورد درخواست تجدیدنظر در پرونده محکومیت حبس ابد برای حمید نوری اعلام کرد.

به گزارش دویچه وله، بر اساس این رأی، حکم حبس ابد برای این مقام سابق قضایی جمهوری اسلامی که به دو اتهام “جنایت جنگی” و “قتل” توسط دادگاه بدوی صادر شده است، تائید شد.

افزون بر حکم حبس ابد، حمید نوری همچنین به پرداخت غرامت به خانواده جان‌باخته‌ها و زندانیان سیاسی نیز محکوم شده است.

حکم حبس ابد در سوئد برابر با ۲۵ سال حبس است. طبق حکم دادگاه استکهلم، نوری همچنین به اخراج از سوئد پس از پایان زمان حبس خود محکوم شده است.

ایرج مصداقی، فعال حقوق بشر و عامل اصلی بازداشت حمید نوری، این حکم تاریخی را دستاورد مجموعه جنبش دادخواهی دانست و درباره پیامد آن برای مقام‌های جمهوری اسلامی، به دویچه وله فارسی گفت: «گرچه این دادگاه به اتهامات حمید نوری رسیدگی کرد، اما صرفا دادگاه او نبود، بلکه در کیفرخواست نام بالاترین مقامات سیاسی، مذهبی و قضایی، همچون خامنه‌ای، رئیسی، نیری، پورمحمدی و بسیاری از دست‌اندرکاران کشتار دهه ۶۰ و نیز قتل‌عام زندانیان سیاسی در سال ۶۷ آمده است. بنابراین صرف‌نظر از اینکه در آینده چه اتفاقی بیفتد، این پرونده برای تمام کسانی که نامشان در کیفرخواست آمده پرونده بازی است. یعنی حتی در یک مبادله احتمالی نیز همچنان پرونده برای رئیسی و دیگر دست‌اندرکاران نظام اسلامی باز است.»

دادگاه تجدید نظر در استکهلم روز ١١ ژانویه ۲۰۲۳ (۲۱ دی ۱۴۰۱) آغاز شد و حدود ۹ ماه به طول انجامید. نوری برای حضور در دادگاه تجدیدنظر، دو وکیل جدید انتخاب کرده بود.

فرآیند محاکمه او در دادگاه بدوی نیز با برگزاری نزدیک به ۱۰۰ جلسه در طول ۹ ماه برقرار بود. ۳۴ شاکی و ۲۶ شاهد در مجموع در دادگاه حضور یافته و شهادت دادند.

“شکست بزرگ” برای جمهوری اسلامی

 

در پی اعلام حکم دادگاه، ۴۵۲ تن از خانواده‌های اعدام‌شدگان، زندانیان سیاسی سابق، دادخواهان و شخصیت‌های ادبی، سیاسی و فرهنگی، در بیانیه‌ای از رای دادگاه استیناف در استکهلم استقبال کردند و آن را یک “شکست بزرگ برای جمهوری اسلامی” خواندند.

در این بیانیه آمده است: «اين رويداد، بی هيچ مبالغه، نه تنها پيروزی بزرگی را برای جنبش دادخواهی در ايران رقم می‌زند، بلکه راه پيشبرد اهداف این جنبش را هموارتر می‌کند. چرا که محاکمه شخص حميد نوری، دادیار وقت دستگاه قضایی در زندان گوهردشت، یکی از شاخص‌ترين مکان‌های این کشتار جمعی، پرونده‌ای را گشوده که در آن آمران وعاملان اصلی این کشتار معرفی شده‌اند؛ کسانی که هنوز زمام امور کشور را در دست دارند و همچنان به سرکوب و کشتار ادامه می‌دهند.»

در ادامه این بیانیه همچنین با اشاره به همکاری بخشی از اپوزیسیون خارج از کشور برای گشودن این پرونده آمده است: «محاکمه حميد نوری، تجربه باشکوهی از همبستگی بشری را به منصه ظهور رساند که مقاصد قدرتمندان مسلط بر جان و مال ملت ايران را به شکست کشانيد. اينان از هيچ اقدامی فروگذار نکردند تا نخست از برگزاری اين محاکمه جلوگیری کنند، وسپس در پی تبرئه حميد نوری باشند، چرا که محکومیت او، به معنای محکومیت سران نظام اسلامی نيز هست.»

حمید نوری روز ۹ نوامبر ۲۰۱۹ (۱۸ آبان ۱۳۹۸) در فرودگاه آرلاندا در استکهلم بازداشت شد. این مقام سابق قضایی جمهوری اسلامی وقایع مربوط به اعدام‌های سال ۱۳۶۷ و همچنین اتهام‌ها علیه شخص خود را “نمایشنامه” و همچنین “داستان سراسر خیالی، توهمی و پوشالی، جعلی و غیرمستند” خوانده بود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © ۱۴۰۳ استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع آزاد است. All rights reserved.ارسال