اجبار قربانیان به سکوت، یکی از موانع اجرای عدالت درباره‌ی گذشته

دوشنبه ۰۹ آذر ۱۳۹۵-۲۰۱۶-۱۱-۲۹-IranSOS- گفت‌وگوی «آسو» با عبدالکریم لاهیجی، رئیس افتخاری «فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر» در این گفتگو حقوق‌دان و مؤسس «جامعه‌ی دفاع از حقوق بشر در ایران» به شرایط تحقق عدالت انتقالی و موانع استفاده از ساز و کارهای بین‌المللی می‌پردازد. به نظر او، پیگیری حقوقی مواردی همچون اعدام‌های دهه‌ی ۶۰ از طریق نهادهای سازمان ملل مشروط به تقاضا و شکایت قربانیان است و برای پیگیری چنین مواردی باید شاکی خصوصی وجود داشته باشد.

 

ادامه خواندن “اجبار قربانیان به سکوت، یکی از موانع اجرای عدالت درباره‌ی گذشته”

برای مبارزه علیه خشونت بر زنان متحد شویم!

جمعه  ۲۸ آبان ۱۳۹۵-۲۰۱۶-۱۱-۱۸-IranSOS- همه‌‌ی ما زنان زخم خشونت را تجربه کرده‌ایم. از همان لحظه که خود را در خانه، مدرسه و جامعه به‌عنوان جنس دوم شناخته‌ایم و زن شده‌ایم، پای خشونت به زندگی ما باز شده است. خشونتی روزمره که طبیعی جلوه می‌کند و همیشه توجیهی فرهنگی، سنتی، روان‌شناسانه، بیولوژیک، قانونی و مذهبی داشته است. حتی خود ما که آماج مستقیم خشونت‌ایم به آن عادت کرده‌ایم. خشونت فقط آن عملی نیست که به جسم آسیب برساند و زندگی را به خطر بیندازد. خشونت بر زنان تنها به تجاوز جنسی، کتک خوردن توسط مردان خانواده، معلول شدن کودکانِ «نوعروس» در حجله یا مثله شدن دختران زیر تیغ «ختنه» محدود نمی‌شود؛ فقط به باتوم یا گلوله، مشت یا کمربند، اسید یا آتش خلاصه نمی‌شود؛ بی‌اعتنایی، زخم‌زبان، توهین و تحقیر، به هیچ شمرده شدن و خط‌خطی کردن روان هم خشونت است. حتی این‌که بدن خود را به تیغ جراحی بسپاریم تا با معیارهای زیبایی جامعه‌ی پدر/مردسالار هم‌رنگ شویم هم شکلی از خشونت بر زنان است.

 

ادامه خواندن “برای مبارزه علیه خشونت بر زنان متحد شویم!”

تصویب قطعنامه ی نقضِ فاحشِ حقوق بشر در ایران با رأی بالاتر از سال پیش

سه شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۵-۲۰۱۶-۱۱-۱۵-IranSOS- به گزارش جامعه‌ی دفاع از حقوق بشر در ایران (عضو فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر)، کمیته‌ی سوم (کمیته‌ی حقوق بشر) هفتادویکمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد امروز ۲۵ آبان (۱۵ نوامبر) با ۸۵ رأی موافق، ۳۵ رأی مخالف و ۶۳ رأی ممتنع قطعنامه‌‌ای را در باره‌ی نقضِ فاحشِ حقوق بشر در ایران تصویب کرد. در مقایسه با سال گذشته، (۷۶ رای موافق، ۳۷ رای مخالف و ۶۷ رأی ممتنع)، شمار آرا در هر سه مورد به ضرر رژیم جمهوری اسلامی و روشن است که کشورهای بیشتری بر این نظر هستند که وضع حقوق بشر در ایران بدتر شده است.

ادامه خواندن “تصویب قطعنامه ی نقضِ فاحشِ حقوق بشر در ایران با رأی بالاتر از سال پیش”

عبدالکریم لاهیجی: آمریکا دوران پرآشوبی پیشرو خواهد داشت

دوشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۵-۲۰۱۶-۱۱-۱۴-IranSOS- زیتون ـ آیدا قجر: روی کار آمدن دونالد ترامپ به عنوان رییس‌جمهور آمریکا همان‌قدر که در دنیای سیاست شوک به همراه داشت، دنیای حقوق بشر را نیز نگران کرده است. به طوری‌که سازمان دیده‌بان حقوق بشر با انتشار بیانیه‌ای از ترامپ خواست تا به مسایل حقوق بشری احترام بگذارد. شعارهای دونالد ترامپ پیش از انتخابات، بسیاری از کنش‌گران و حتی مردم عادی را نگران کرده بود، شعارهایی که بوی نفرت‌پراکنی می‌دهد و حقوق زنان، مهاجران و حتی مردم خود آمریکا را مورد تهدید قرار داده است. کنت روث، مدیر اجرایی دیده‌بان حقوق بشر گفته است که ترامپ با سخنانی که «وجه مشخص آن زن‌ستیزی، نژادپرستی و بیگانه‌هراسی» بوده، توانست پیروز این انتخابات شود.

ادامه خواندن “عبدالکریم لاهیجی: آمریکا دوران پرآشوبی پیشرو خواهد داشت”

جامعه بین المللی بهایی از پلمب محل کسب بهاییان ایران در مقیاسی بیسابقه خبر داد

سه شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۵-۲۰۱۶-۱۱-۰۸-IranSOS- جامعه بین المللی بهایی در بیانیه‌ای روزگذشته ۷ نوامبر (۱۷ آبان) از پلمب بیش از ۱۰۰ محل کسب بهاییان در شهرهای مختلف ایران به دلیل تعطیلی در مناسبت مذهبی خبر داد. به گزارش هرانا، جامعه بین‌المللی بهایی در این بیانیه نوشت “بیش از ۱۰۰ مرکز تجاری بهاییان در شهرهای ساری، قائمشهر و بندر عباس، بعد از تعطیلی موقت به مناسبت مذهبی بهاییان در روزهای ۱ و ۲ نوامبر (۱۱ و ۱۲ آبان)، توسط نهادهای حکومتی ایران پلمب شدند.”

ادامه خواندن “جامعه بین المللی بهایی از پلمب محل کسب بهاییان ایران در مقیاسی بیسابقه خبر داد”

اجرای حکم قصاص نابیناکردن دوچشم یک زندانی

سه شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۵-۲۰۱۶-۱۱-۰۸-IranSOS- سرپرست دادسرای امور جنایی تهران از اجرای حکم قصاص نابیناکردن دو چشم یک زندانی خبر داد. به گزارش هرانا به نقل از ایسنا، محمد شهریاری با بیان این مطلب اظهار کرد: “محکوم علیه در سال ١٣٨٨ در شهرستان قروه (سنندج )اقدام به پاشیدن آهک بر روی چشمان دختری به هویت فاطمه چهار ساله کرده و موجب نابینایی وی از دو چشم شده بود و پرونده وی در قالب نیابت به دادسرای جنایی تهران جهت اجرای قصاص ارسال شده بود”.

ادامه خواندن “اجرای حکم قصاص نابیناکردن دوچشم یک زندانی”

اعدام سه زندانی در قروه و قزوین

سه شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۵-۲۰۱۶-۱۱-۰۸-IranSOS- صبح روز جاری دو زندانی با اتهامات قتل و مواد مخدر در زندان قروه در استان کردستان اعدام شدند. هم‌چنین روز گذشته یک زندانی متهم به قتل در زندان قزوین به دار آویخته شد. به گزارش هرانا به نقل از رکنا، یک زندانی با هویت «حسن» به اتهام قتل در سال ۹۰، صبح روز گذشته در زندان قزوین اعدام شد.

 

ادامه خواندن “اعدام سه زندانی در قروه و قزوین”

آخرین نفسهای تلگرام زیر تیغ فیلترینگ!

سه شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۵-۲۰۱۶-۱۱-۰۸-IranSOS- پیام‌رسان «سروش» با پشتیبانی و حمایت صداوسیما می‌خواهد جایگزین تلگرام شود. آیا زمینه فیلترینگ این اپلیکیشن محبوب در آستانه انتخابات مهیا می‌شود؟ به گزارش ایسنا، هفته‌نامه تماشاگرانامروز نوشت: «همان اسم لو می‌دهد که این نرم‌افزار موبایلی متعلق به کجاست! «سروش» هر کسی را یاد چه می‌اندازد؟ انتشارات صوتی تصویری و کتاب؟ سروش‌سیما که برنامه‌های قدیمی را به مخاطبان می‌فروخت؟ خب پس درست حدس زده‌اید! تلاش خبرنگار تماشاگران برای ارتباط با مدیران این نرم‌افزار ناکام ماند. در هیچ‌ کجای این نرم‌افزار و سایت پشتیبانی آن، اثری از شرکت مادرِ اپلیکیشن سروش مشخص نشده و تماس با شماره آن هم پس از مدتی انتظار برای اتصال به کارشناسان سرانجام به ضبط پیام صوتی ختم می‌شود!

ادامه خواندن “آخرین نفسهای تلگرام زیر تیغ فیلترینگ!”

تجمع کارگران شیشه قزوین به روز ششم رسید

سه شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۵-۲۰۱۶-۱۱-۰۸-IranSOS- اعتراض صنفی کارگران کارخانه شیشه قزوین که از روز چهارشنبه هفته گذشته  (۱۲ آبان) آغاز شده بود امروز نیز ادامه یافت. یکی از کارگران شیشه قزوین با اعلام این خبر به ایلنا گفت: معترضان امروز همانند روزهای گذشته اما آرام در محوطه و مقابل درب ورودی کارخانه جمع شده‌ و منتظر عملی شدن وعده‌های داده شده در خصوص مطالباتشان هستند.

ادامه خواندن “تجمع کارگران شیشه قزوین به روز ششم رسید”