معافیت از مجازات را رد کنید:دادگاه بین المللی جزایی را ترک نکنید! بیانیه ی فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و ۱۰۰ سازمان عضو و همکار آن

دوشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۵-۲۰۱۶-۱۰-۳۱-IranSOS-  سازمان‌های ما از حقوق بشر در سراسر جهان دفاع و قربانیان مهم‌ترین جنایت‌ها را، صرفنظر از محل وقوع و مرتکبان جنایت، همراهی می‌کنند. ما به‌شدت اقدام‌ دولت‌های بروندی و آفریقای جنوبی در خروج از دادگاه بین‌المللی جزایی (ICC) را محکوم می‌کنیم و از این نگرانیم که مبادا این اعلام اولیه آنها مقدمه ای بر خروج دیگران باشد.  

ادامه خواندن “معافیت از مجازات را رد کنید:دادگاه بین المللی جزایی را ترک نکنید! بیانیه ی فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و ۱۰۰ سازمان عضو و همکار آن”

اعدام زینب را متوقف کنید!

چهارشنبه ۰۵ آبان ۱۳۹۵-۲۰۱۶-۱۰-۲۶-IranSOS- زینب سِکانوند، یکی دیگر از زنان جوان ایران از ناحیه‌ی کردستان در صف اعدام جمهوری اسلامی قرار دارد. اتهام او کشتن همسرش است. در زمان دستگیری در حالی که تنها ۱۷ سال داشت، برای هفته‌ها در بازداشت‌گاه پلیس توسط ماموران مرد تحت شکنجه قرار گرفت تا به کشتن شوهرش اعتراف کند. زینب تا آخرین لحظه قبل از دادگاه ناعادلانه‌ی خویش از حق قانونی دسترسی به وکیل محروم بوده است. زینب در دادگاه اتهام قتل را انکار کرد و در دفاعیه‌ی خویش اظهار کرد که برادر شوهرش ـ که چندین بار او را مورد تجاوز قرار داده بود ـ این قتل را انجام داده است.

ادامه خواندن “اعدام زینب را متوقف کنید!”

کارکنان شرکت نگهداشت کاران در بندرماهشهر اعتراض کردند

 سه شنبه ۰۴ آبان ۱۳۹۵-۲۰۱۶-۱۰-۲۵-IranSOS- کارکنان تأمین نیروی شرکت پیمانکاری نگهداشت کاران (زیرمجموعه پتروشیمی فن آوران) نسبت به آنچه عدم رعایت اصل بومی گزینی گفته شده است، اعتراض کردند به گزارش ایلنا از بندر ماهشهر، کارکنان تأمین نیروی شرکت پیمانکاری نگهداشت کاران (زیرمجموعه پتروشیمی فن آوران) نسبت به آنچه عدم رعایت اصل بومی گزینی گفته شده است، با تجمع در مقابل ساختمان مرکزی این شرکت اعتراض کردند. 

ادامه خواندن “کارکنان شرکت نگهداشت کاران در بندرماهشهر اعتراض کردند”

سرقت سر کودک «مجسمه باربر»!

سه شنبه ۰۴ آبان ۱۳۹۵-۲۰۱۶-۱۰-۲۵-IranSOS- سر کودک «مجسمه باربر» که در خیابان ناصرخسرو، ابتدای کوچه مروی قرار دارد، به سرقت رفته است. به گزارش ایسنا به نقل از سایت سفرنویس، این مجسمه که توسط منصور آذری قلعه‌جوق – مجسمه‌ساز – در سال ۱۳۸۸ ساخته شده است و آبان‌ماه ۱۳۹۳ یک بار مرمت شد.

ادامه خواندن “سرقت سر کودک «مجسمه باربر»!”

دست کم ۵ زندانی در ندامتگاه مرکزی کرج اعدام شدند

سه شنبه ۰۴ آبان ۱۳۹۵-۲۰۱۶-۱۰-۲۵-IranSOS- سحرگاه امروز حکم دست کم ۵ تن از زندانیان با اتهامات مربوط به مواد مخدر در زندان ندامتگاه مرکزی کرج اجرا شد. دست‌کم یکی از این زندانیان از روند دادرسی مبهمی برخوردار بوده و خانواده وی بر بیگناهی‌اش اصرار داشتند. به گزارش هرانا، روز شنبه یکم آبان‌ماه بین ۵ تا ۷ زندانی با اتهامات مربوط به مواد مخدر در زندان ندامتگاه مرکزی کرج جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شدند و حکم اعدام آنان سپیده‌دم روز جاری اجرا شد.

ادامه خواندن “دست کم ۵ زندانی در ندامتگاه مرکزی کرج اعدام شدند”

محمد علی طاهری را فوری و بدون قید و شرط آزاد کنید

۰۴ آبانماه ۱۳۹۵-۲۰۱۶-۱۰-۲۵-IranSOS- آقای محمد علی طاهری، زندانی عقیدتی، از روز ۷ مهرماه ۱۳۹۵، در اعتراض به عدم اجرای قرار منع تعقیب و ممانعت از آزادی‌اش دست به اعتصاب غذای نامحدود زده و گویا در پی وخامت وضعیت جسمی، به بیمارستانی در خارج از زندان اوین منتقل شده است. دولت‌مردان و مسؤولان امنیتی هیچ اطلاعی از وضعیت و محل نگهداری او به خانواده یا وکیل وی نمی دهند. بر اساس تصویر سندی که در فضای مجازی منتشر شده، بازپرس شعبه سوم بازپرسی دادسرای ناحیه ۳۳ شهید مقدس (اوین) در قرار نهایی دادسرا به تاریخ ۱۳ تیر ۱۳۹۵، با تأکید بر این که مأموران جهت اثبات ادعاهای خود دلایل قانع کننده و قانونی ارائه نداده‌اند، قرار منع تعقیب او را صادر کرده است. با وجود این، دولت‌مردان از اجرای این قرار منع تعقیب و آزاد کردن آقای طاهری سر باز زده‌اند و چاره‌ای جز اعتصاب غذا برای او باقی نگذاشته‌اند.

ادامه خواندن “محمد علی طاهری را فوری و بدون قید و شرط آزاد کنید”

اعدام دو برادر از یک طایفه و آماده باش پلیس آبادان

دوشنبه ۰۳ آبانماه ۱۳۹۵-۲۰۱۶-۱۰-۲۴-IranSOSـ  ۲ برادر که در یک درگیری طایفه ای متهم به قتل ۲ جوان دیگر شده بودند صبح امروز در زندان سپیدار اهواز به دار آویخته شدندبا اجرای این حکم تیم های پلیسی در منطقه سلیچ آبادان حاضر شده و تلاش کردند از درگیری ۲ طایفه جلوگیری کنند. به گزارش  هرانا به نقل از رکنا، زمستان سال ۸۹ در منطقه سلیچ آبادان ۲ طایفه بزرگ به خاطر تصادف یک خودرو وانت با عابرپیاده به جان هم افتادند.

ادامه خواندن “اعدام دو برادر از یک طایفه و آماده باش پلیس آبادان”

حکم اعدام سه زندانی در شیراز اجرا شد

دوشنبه ۰۳ آبانماه ۱۳۹۵-۲۰۱۶-۱۰-۲۴-IranSOS- سه زندانی با اتهام «تجاوز به عنف» صبح روز جاری در شیراز به دار آویخته شدند. یکی از متهمان با اتهام «حمل و نگهداری مواد مخدر» در زندان به سر می‌برد که مجددا در دادگاه با اتهام «تجاوز به عنف» محاکمه و به اعدام محکوم شده بود.

ادامه خواندن “حکم اعدام سه زندانی در شیراز اجرا شد”

رضایت و نجات یک کودک مجرم از اعدام

 

سه شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۵-۲۰۱۶-۱۰-۱۸-IranSOS- کودک مجرمی که متهم بود ۷ سال پیش در ۱۶ سالگی فردی را به قتل رسانده، با پرداخت دیه و جلب رضایت اولیای دم از اعدام نجات یافت. به گزارش هرانا به نقل از رکنا،میلاد دهم اسفند ۸۸ وقتی که ۱۶سال داشت به همراه دو دوستش و در جریان یک کیف قاپی در خیابان مجیدیه دست به جنایت زد و قاسم ۴۵ساله را که مقاومت کرده بود با ضربه چاقو کشت. این پسر که به قصاص محکوم شده بود پس از ۷ سال توانست رضایت اولیای دم را جلب کند و صبح دوشنبه۲۶ مهرماهاز جنبه عمومی جرم در شعبه دوم دادگاه کیفری یک استان تهران پای میز محاکمه ایستاد.

ادامه خواندن “رضایت و نجات یک کودک مجرم از اعدام”

ابوترابی: با کاهش اعدام موافقم

 

دوشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۵-۲۰۱۶-۱۰-۱۷-IranSOS- عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی میگوید «اعدامهایی که تاکنون در جرایم مواد مخدر وجود داشته، نتیجه مطلوب و مورد نظر را در پی نداشته است. با کاهش اعدام موافقمبه گزارش هرانا به نقل از تسنیم، ابوالفضل ابوترابی درباره آخرین وضعیت طرح تخفیف مجازات اعدام در جرایم مواد مخدر اظهار کرد: “این طرح در کمیسیون قضایی مجلس مطرح است و فعلاً در حال اخذ نظرات مراکز مختلف هستیم”.

ادامه خواندن “ابوترابی: با کاهش اعدام موافقم”