کودک بودند اما چون بزرگسالان محکومشان کردند

 

یکشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۵-۲۰۱۶-۱۲-۱۱-IranSOS- بنیاد عبدالرحمان برومند: «به من گفتند که اگر قتل را گردن نگیرم، مرا می‌کشند.
حتی خانواده‌ام هم در خطر بود.» محمدرضا حدادی، نوجوان ١۵ ساله کازرونی (در استان فارس) را با تهدید و فریب واداشتند تا مسئولیت قتلی را به عهده بگیرد که مرتکب نشده بود. علی‌رغم پرسش‌های جدی درباره قصور و بی‌قاعدگی در بازجویی و محاکمه‌اش که در ویدیوی ساخته شده توسط بنیاد برومند برجسته شده است، او را در سال ١٣۸٣ به قتل عمد و اعدام محکوم کردند. او که اکنون ٢۷ ساله است، طی ۸ سال گذشته هر روز را با اضطراب طناب دار بیدار شده است. محکومیت او نقض قوانین ایران و قوانین بین‌المللی است اما مقامات تقاضای اعاده دادرسی که حق اوست را نشنیده می‌گیرند. با این حال هنوز برای نجات او فرصت هست.

 

 

صدها تن از کارگران معدن زغال سنگ طزره دست به تجمع زدند

یکشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۵-۲۰۱۶-۱۲-۱۱-IranSOS- بیش از ۵۰۰ کارگر معدن طزره در شهرستان شاهرود صبح روز (۲۰ آذر ماه)در واکنش به وضعیت نامعلوم مطالبات مزدی خود مقابل ساختمات اداری این واحد معدنی در طزره تجمع کردند. به گزارش ایلنا، کارگران معدن ذغال سنگ طزره با اعلام این خبر گفتند: “صبح روز شنبه (۲۰ آذر ماه) بیش از ۵۰۰ نفر از همکاران شیف صبح آن‌ها در محوطه این واحد معدنی مقابل ساختمان اداری تجمع صنفی برپا کرده اند”.

 

بخشش ۷ زندانی و نجات از اعدام در قزوین، مازندران و زاهدان

یکشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۵-۲۰۱۶-۱۲-۱۱-IranSOS- یک زندانی متهم به قتل در قزوین در آستانه اجرای حکم قصاص، توسط اولیای دم بخشیده شد و از اعدام نجات یافت. در مازندران نیز دو زندانی متهم به قتل، توسط خانواده های مقتول هنگام اجرای حکم اعدام بخشیده شدند. از سوی دیگر دادستان عمومی و انقلاب زاهدان از بخشش ۴ محکوم به اعدام خبر داد.

۱۰ زندانی در زندان رجایی شهر کرج اعدام شدند

یکشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۵-۲۰۱۶-۱۲-۱۱-IranSOS- سحرگاه روز جاری، حکم اعدام ۱۰ زندانی با اتهام قتل در زندان رجایی شهر کرج اجرا شد. به گزارش هرانا، سپیده دم امروز ۲۱ آذماه ۹۵، تعداد ۱۰ زندانی که با اتهام قتل در زندان رجایی شهر کرج نگهداری می شدند، حکم قصاص آن‌ها اجرا شد.

چرا جامعه، تشنه اعدام بابک زنجانی نیست؟

یکشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۵-۲۰۱۶-۱۲-۱۱-IranSOS- یک هفته پس از تأیید نهایی حکم اعدام بابک زنجانی متهم ردیف اول بدهی کلان نفتی، احساس نمی‌شود که جامعه برای اجرای این حکم عطش داشته باشد یا برای آن روزشماری کند. به گزارش ایسنا، مهرداد خدیر با این مقدمه در «عصر ایران» نوشت: روشن است که قضات رسیدگی‌کننده بر پایه قوانین مربوط  به تشدید مجازات‌های مربوط به فساد اقتصادی حکمی جز این نمی‌توانسته‌اند صادر کنند و اکنون نیز اعلام شده چنانچه بخشی از بدهی کلان دو میلیارد یورویی را  بازگرداند احتمال دارد مشمول تخفیف قرار گیرد.

جدیدترین آمار از ازدواج کودکان در ایران

یکشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۵-۲۰۱۶-۱۲-۱۱-IranSOS- هفده درصد از ازدواج‌های کشور مربوط به ازدواج دختران زیر ۱۸ سال بوده و همچنین آنکه در سال ۹۴ بیش از پنج درصد ازدواج‌ها در سنین کمتر از ۱۵ سالگی ثبت شده؛ این در حالیست که این آمار تنها آمار ازدواج‌های ثبت شده در دوران کودکی است. به گزارش ایسنا، زهرا کهرام دبیر سمینار ازدواج کودکان در مناطق حاشیه که عصر روز گذشته در  دانشگاه علم و صنعت با حضور فعالان اجتماعی، حقوقی، دانشگاهی و … برگزار شد، با بیان آنکه جمعیت امداد دانشجویی امام علی (ع) پژوهشی را در خصوص عوامل و پیامدهای ازدواج کودکان در محلات حاشیه‌ای کشور در میان اقوام مختلف انجام داده است، اظهار کرد: از سال ۹۲ سمینارهای تخصصی جمعیت امام علی (ع) در زمینه‌های مختلفی همچون کودکان کار و خیابان، اعتیاد کودک و … برگزار شد و امروز یکی دیگر از مسائلی که ما به عنوان فعال اجتماعی هر روز با آن درگیر هستیم و نباید در مقابل آن سکوت کنیم مسئله نگران کننده و تلخ «ازدواج کودک» در کشور است.