سه عضو فعال کانون نویسندگان ایران به زندان رفتند

بکتاش آبتین، رضا خندان (مهابادی) و کیوان باژن، سه نفر از تلاشگران کانون نویسندگان ایران جهت اجرای حکم حبس، به زندان اوین رفتند. سه نویسنده سه ماه پیش احضار شده بودند اما احکام آنها تا پنجم مهرماه به تعویق افتاده بود.

شنبه ۰۵ مهر، ۱۳۹۹-۲۰۲۰-۰۹-۲۶-SOS Iran-کانون نویسندگان ایران در گزارشی اطلاع داده است که شنبه پنجم مهر ماه رضا خندان (مهابادی) و بکتاش آبتین، دو عضو هیئت دبیران کانون و کیوان باژن عضو پیشین هیئت دبیران جهت اجرای حکم به زندان اوین منتقل شدند.

به گفته کانون نویسندگان آقایان خندان (مهابادی) و آبتین هر یک به شش سال و آقای باژن به سه‌سال و نیم زندان محکوم شده‌اند.

این سه نویسنده پیش‌تر در تاریخ یکم تیرماه ۱۳۹۹ به شعبه‌ یک اجرای احکام احضار شده بودند؛ اما به علت شیوع بیماری کووید۱۹، اجرای حکم آنها به تعویق افتاد. بامداد شنبه (۵ مهرماه) سه نویسنده در دایره اجرای احکام حضور یافتند و حوالی ساعت سه بعد از ظهر به زندان اوین منتقل شدند.

رضا خندان (مهابادی)، بکتاش آبتین و کیوان باژن اردیبهشت ۱۳۹۸ در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست قاضی مقیسه محاکمه و هر یک به شش سال زندان محکوم شده بودند.

چندی بعد در هشتم دی‌ماه ۹۸ شعبه‌۳۶ دادگاه تجدید نظر به ریاست قاضی زرگر حکم بدوی رضا خندان (مهابادی ) و بکتاش آبتین را تأیید کرد و حکم کیوان باژن به سه سال و شش ماه تبدیل شد. کانون نویسندگان ایران اما در روز اعلام کرده بود.

دادگاه انقلاب اتهام سه نویسنده عضو کانون را “تبلیغ علیه نظام” و “اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور” ثبت کرده و برای آن مصادیق و مستنداتی ذکر نموده از جمله: انتشار نشریه‌ داخلی کانون نویسندگان ایران، مشارکت در تدوین کتاب تاریخچه‌ کانون، بیانیه‌های کانون و حضور در مراسم سالگرد محمدجعفر پوینده، محمد مختاری و احمد شاملو.

کانون در گزارش خود دلیل اصلی محکومیت سه عضو فعال خود را “مخالفت با سانسور و دفاع از آزادی بیان” دانسته است.

کانون نویسندگان در اواخر اردیبهشت سال گذشته نیز به صدور حکم زندان برای رضا خندان مهابادی، بکتاش آبتین و کیوان باژن اعتراض کرده و احکام سنگین برای آنان را “سرکوب‌گرانه” خوانده بود.

در بیانیه کانون نویسندگان ایران آمده بود: «این فقط محاکمه‌و محکومیت سه نویسنده نیست. تنها محاکمه‌کانون نویسندگان ایران هم نیست. محکومیت همه‌نویسندگان و کسانی است که می‌خواهند از حق آزادی بیان برخوردار باشند».

در تعقیب نویسندگان

مأموران وزارت اطلاعات در اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۴ با یورش به خانه بکتاش آبتین ضمن بازداشت این نویسنده، بیش از ۲۰۰۰ قلم فیلم، عکس‌های خانوادگی، موبایل، لپ‌تاپ و اسناد کانون نویسندگان ایران را با خود بردند. یک هفته پس از این ماجرا، رضا خندان (مهابادی) و کیوان باژن هم از سوی وزارت اطلاعات احضار شده و مورد بازجویی قرار گرفتند.

رضا خندان پژوهشگر و منتقد ادبی، نویسندگی را در سال ۱۳۵۷ با انتشار کتاب “بچه‌های محل” آغاز کرد. از این نویسنده کتاب‌هایی چند منتشر شده است: در زمینه‌ نقد ادبی “از کوزه همان برون تراود که در اوست”، مجموعه هفت جلدی “داستان‌های محبوب من” و “دانه و پیمانه” (دو کتاب اخیر مشترک با علی‌اشرف درویشیان؛ در زمینه‌ گردآوری و پژوهش: “جنگ رازی” و مجموعه ۱۹ جلدی “فرهنگ افسانه‌های مردم ایران” (مشترک با علی‌اشرف درویشیان). در زمینه داستان‌نویسی: “بچه‌های محل” و “انفرادیه‌ها” و…

او از سال ۱۳۷۷ به عضویت کانون نویسندگان ایران در آمد و پنج دوره عضو هیئت دبیران آن بود.

بکتاش آبتین شاعر و فیلمساز کار ادبی را در دهه‌ ۱۳۷۰ آغاز کرد. او پنج دفتر شعر منتشر کرده است: “و پای من که قلم شد نوشت برگردیم”، “مژه‌ها چشم‌هایم را بخیه کرده‌اند”، “شناسنامه‌ خلوت”، “پتک” و “در میمون خودم پدر بزرگم”. افزون بر این او چند فیلم مستند ساخته است.

بکتاش آبتین در اواخر دهه ۱۳۸۰ به عضویت کانون نویسندگان ایران در آمد و سه دوره عضو هیئت دبیران آن بود.

کیوان باژن نویسنده و روزنامه‌نگار کیوان باژن در دهه ۱۳۸۰ به کانون نویسندگان ایران پیوست و دو دوره به عضویت هیئت دبیران انتخاب شد.

آقای باژن از نیمه دهه ۱۳۷۰ چندین کتاب داستان منتشر کرده است: “دیروز تا بی نهایت صفر…!” (رمان)، “از پشت دیوارهای خاکستری” (مجموعه داستان) و “در کوچه های اضطراب” (مجموعه داستان). افزون بر این از او آثاری پژوهشی و همچنین گفتارهایی در زمینه‌ تاریخ شفاهی ادبیات معاصر ایران منتشر شده است.

گفتنی است که جمعی از اعضای کانون نویسندگان ایران و شماری از شاعران و نویسندگان مستقل از ساعت نه و نیم بامداد شنبه در اعتراض به اجرای حکم سه نویسنده در مقابل زندان اوین جمع شدند و تا لحظه‌بدرقه‌آنان در آنجا حضور داشتند.

اعضای کانون نویسندگان ایران به خاطر دفاع از آزادی اندیشه و بیان همواره زیر فشار سنگین احکام مستبدانه بوده‌اند و این فشار پیوسته افزایش یافته است. آنها سالیان دراز است که از تجمع علنی و فعالیت آزادانه محروم هستند.

 

نسرین ستوده از بیمارستان به زندان اوین بازگردانده شد

چهارشنبه ۰۲ مهر، ۱۳۹۹-۲۰۲۰-۰۹-۲۳-SOS Iran- نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر زندانی عصر امروز چهارشنبه ۲ مهرماه از بیمارستان طالقانی به زندان اوین بازگردانده شد. به گفته رضا خندان، همسر خانم ستوده، اقدامات درمانی لازم در خصوص وی صورت نگرفته است. خانم ستوده که از تاریخ ۲۱ مرداد طی نامه‌ای از اعتصاب غذای خود خبر داد، پیشتر در تاریخ ۲۹ شهریور در پی مشکل قلبی از زندان اوین به بیمارستان اعزام شد.

ادامه خواندن “نسرین ستوده از بیمارستان به زندان اوین بازگردانده شد”

رهایی دو زندانی از اعدام در استانهای البرز و خوزستان

چهارشنبه ۰۲ مهر، ۱۳۹۹-۲۰۲۰-۰۹-۲۳-SOS Iran- دو زندانی در استانهای البرز و خوزستان که پیشتر در پرونده هایی جداگانه از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بودند با گذشت یا کسب رضایت اولیای دم از چوبه دار رهایی یافتند. ادامه خواندن “رهایی دو زندانی از اعدام در استانهای البرز و خوزستان”

ترورنافرجام صادق رزاز در شهر لوردان هلند

پس از ترور نافرجام «صادق زرزا» فعال سیاسی کُرد در شهر لوردان هلند، اسم و مشخصات فرد ضارب توسط منابع خبری «العربیه فارسی» افشاء شد.

«صادق زرزا» فعال سیاسی کُرد

چهارشنبه ۰۲ مهر، ۱۳۹۹-۲۰۲۰-۰۹-۲۳-SOS Iran- زرزا روز جمعه ۱۹ ژوئن ساعت ۱۵:۲۶ به وقت محلی در مقابل ایستگاه مرکز قطار شهر لوردان، با ده ضربه چاقو مورد حملە فردی ۳۸ سالە قرار گرفت.

به گزارش منابع خبری «العربیه فارسی» فرد ضارب شخصی به اسم «رحمان پردآبادی» اهل روستای کُردنشین «گورگاوی» نزدیک شهر «اشنویە» از توابع آذربایجان غربی است.

ادامه خواندن “ترورنافرجام صادق رزاز در شهر لوردان هلند”

احضار سفرای ایران در لندن، برلین و پاریس

چهارشنبه ۰۲ مهر، ۱۳۹۹-۲۰۲۰-۰۹-۲۳-SOS Iran-  بریتانیا در اعتراض به نقض حقوق بشر و بازداشت و آزار شهروندان دو تابعیتی در ایران، حمید بعیدی‌نژاد سفیر جمهوری اسلامی در لندن را احضار کرده است. سفیران ایران در برلین و پاریس نیز در همین هفته احضار می‌شوند. ادامه خواندن “احضار سفرای ایران در لندن، برلین و پاریس”

رهایی از اعدام ۲ زندانی در قم و تبریز

صدور و تایید حکم اعدام یک زن در تهران توسط دیوان عالی کشور

دوشنبه ۳۱ شهریور، ۱۳۹۹-۲۰۲۰-۰۹-۲۱-SOS Iran- دو زندانی در قم و تبریز که پیشتر در پرونده هایی جداگانه از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بودند، با گذشت یا جلب رضایت اولیای دم از مرگ رهایی یافتند. در خبری دیگر یک زندانی زن در تهران به اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده و این حکم در دیوان عالی کشور نیز تایید شد. رئیس شوراهای حل اختلاف کرمان نیز از رهایی از اعدام ۱۴ زندانی طی سال جاری در این استان خبر داد. ادامه خواندنرهایی از اعدام ۲ زندانی در قم و تبریز

تبعید تنبیهی سهیل عربی به زندان رجایی شهر

دوشنبه ۳۱ شهریور، ۱۳۹۹-۲۰۲۰-۰۹-۲۱-SOS Iran- سهیل عربی، زندانی عقیدتی روز جمعه ۲۸ شهریور به صورت تنبیهی از زندان تهران بزرگ به زندان رجایی شهر کرج تبعید شد. وی هم‌اکنون در یکی از سلول‌های انفرادی زندان رجایی شهر کرج معروف به سوئیت نگهداری می‌شود. ادامه خواندن “تبعید تنبیهی سهیل عربی به زندان رجایی شهر”

نماینده مهاباد در مجلس؛ طی یک سال گذشته ۱۶۶ کولبر در مناطق مرزی کشور کشته و زخمی شدند

دوشنبه ۳۱ شهریور، ۱۳۹۹-۲۰۲۰-۰۹-۲۱-SOS Iran- نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی، با اعلام اینکه طی یک سال گذشته ۱۶۶ کولبر در مناطق مرزی کشور کشته و زخمی شدند گفت که بر خلاف انتظار، دولت معابری که در سال های ۹۷ و ۹۶ به طور رسمی برای تردد کولبران تعریف شده بود را مسدود کرد. دولت زمانی که شغلی را تعطیل می کند باید شغل جایگزینی را تعریف کند اما این کار را هم نکرد و این امر باعث شد کولبران برای معیشت به سمت معابر مرزی و غیر رسمی بروند و به دست نیروهای مرزبانی کشته و یا زخمی شوند. ادامه خواندن “نماینده مهاباد در مجلس؛ طی یک سال گذشته ۱۶۶ کولبر در مناطق مرزی کشور کشته و زخمی شدند”

رهایی از اعدام یک زندانی زن در تهران

یکشنبه ۳۰ شهریور، ۱۳۹۹-۲۰۲۰-۰۹-۲۰-SOS Iran- یک زندانی زن در تهران که پیشتر از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بود با جلب رضایت اولیای دم از چوبه دار رهایی یافت.

به گزارش  هرانا به نقل از جوان آنلاین، یک زندانی که پیشتر به اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بود، بدنبال برگزاری جلسات صلح و سازش در دادسرای امور جنایی تهران و تلاش خواننده سرشناس ایرانی، پس از ۱۱ سال از مرگ رهایی یافت. ادامه خواندن “رهایی از اعدام یک زندانی زن در تهران”

دادگاه تجدیدنظر؛ فرید زیرگی مقدم، شهروند بهایی به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد

یکشنبه ۳۰ شهریور، ۱۳۹۹-۲۰۲۰-۰۹-۲۰-SOS Iran- شعبه ۴ دادگاه تجدیدنظر خراسان جنوبی، فرید زیرگی مقدم، شهروند بهایی ساکن بیرجند را به ۵ سال حبس تعزیری محکوم کرد. آقای زیرگی مقدم در این بخش از پرونده خود پیشتر در مرحله بدوی توسط دادگاه انقلاب بیرجند به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد. این شهروند بهایی در بخش دوم پرونده خود نیز توسط دادگاه کیفری بیرجند به ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده و در انتظار صدور رای نهائی است.

ادامه خواندن “دادگاه تجدیدنظر؛ فرید زیرگی مقدم، شهروند بهایی به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد”