تداوم اعتصاب سهیل عربی در زندان تهران بزرگ/ اعتصاب غذای ابراهیم و سالار صدیق همدانی در زندان ارومیه

سهیل عربی، زندانی عقیدتی در زندان تهران بزرگ

سه شنبه ۱۹ فروردین، ۱۳۹۹-۲۰۲۰-۰۴-۰۷-SOS Iran-  سهیل عربی، زندانی عقیدتی در زندان تهران بزرگ در چهارمین روز از اعتصاب غذای خود با افت شدید فشار و قندخون مواجه شده است. این فعال مدنی از روز شنبه ۱۶ فروردین در اعتراض به عملی نشدن وعده مسئولان در خصوص اعزام وی به بیمارستان، شرایط نامساعد زندان، تداوم حبس و محرومیت از اعزام به مرخصی دست به اعتصاب زده است. آقای عربی علیرغم درد شدید ناشی از “ترومای بلانت” و ایجاد عفونت در بدن، از اعزام به بیمارستان و طی مراحل درمان محروم مانده است. در گزراشی دیگر ابراهیم صدیق همدانی و پسرش سالار صدیق همدانی، دو زندانی سیاسی در زندان ارومیه از روز دوشنبه ۱۸ فروردین در اعتراض به عدم اعطای مرخصی و عدم رسیدگی پزشکی اعتصاب غذا کرده‌اند.

اجرای حکم اعدام یک زندانی در زندان زنجان

سه شنبه ۱۹ فروردین، ۱۳۹۹-۲۰۲۰-۰۴-۰۷-SOS Iran- حکم اعدام یک زندانی که پیشتر از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بود، در تاریخ ۱۹ اسفندماه ۹۸ در زندان زنجان به اجرا درآمده است. به گزارش هرانا به نقل از سازمان حقوق بشر ایران، روز دوشنبه ۱۹ اسفند ماه ۹۸، یک زندانی در زندان مرکزی زنجان اعدام شد.

اعتراضات آبان؛ ۶ نوجوان در شیراز مجموعا به ۴۶۸ ضربه شلاق، حبس و مجازات دیگر محکوم شدند

سه شنبه ۱۹ فروردین، ۱۳۹۹-۲۰۲۰-۰۴-۰۷-SOS Iran- طی اسفندماه سال گذشته، ۶ تن از نوجوانان بازداشتی در جریان اعتراضات سراسری آبان، به نام های محمدرضا حیدری، امیر باوی، جبار فیوجی، علی اکبرنژاد، رضا اکبرنژاد و سالار فیوجی توسط دادگاه کیفری شیراز محاکمه و مجموعا به ۴۶۸ ضربه شلاق، جزای نقدی و احکام جایگزین حبس شامل خدمات عمومی رایگان و از این میان دو تن مجموعا به ۶ ماه حبس نیز محکوم شدند.

بازداشت ۲۰ شهروند در یک مهمانی خصوصی در سیرجان

سه شنبه ۱۹ فروردین، ۱۳۹۹-۲۰۲۰-۰۴-۰۷-SOS Iran- دادستان شهرستان سیرجان از بازداشت ۲۰ دختر و پسر در یک مهمانی خصوصی در سیرجان خبر داد. ورود به حریم خصوصی شهروندان و مداخله در امور فردی آنان از جمله انتقاداتی است که به نظام قضایی و انتظامی ایران وارد است.

بحران کرونا؛ مرگ، بیماری و وضعیت مخاطره آمیز زندانیان در سایه بی‌توجهی مسئولان

دوشنبه ۱۸ فروردین، ۱۳۹۹-۲۰۲۰-۰۴-۰۶-SOS Iran-  روز شنبه ۱۶ فروردین، یک زندانی در زندان تهران بزرگ با علائم مشکوک به ویروس کرونا پس از اعزام به بیمارستان جان خود را از دست داد. این زندانی یک هفته قبل از زمان فوت، با مخالفت مسئولان از اعزام به بیمارستان و دریافت خدمات پزشکی محروم مانده بود. همچنین شماری از زندانیان محبوس در زندان شیبان اهواز در ارتباط با اعتراضات و درگیری‌های روزهای گذشته این زندان، به بازداشتگاه اداره اطلاعات منتقل شدند.