اعتصاب غذای محمد صدیق کبودوند در اعتراض به پرونده سازیهای جدید

دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۵-۲۰۱۶-۰۵-۰۹-IranSOS- محمد صدیق کبودوند روزنامهنگار و رئیس سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان در اعتراض به پروندهسازی و تشدید فشارها و اذیت و آزار مقامات امنیتی علیه وی، در اعتصاب غذا به سر میبرد. به گزارش هرانا به نقل از سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان، از حدود چهار ماه پیش، پروسه دادگاهی محمد صدیق کبودوند آغار شده و تاکنون بیش از سه جلسه دادگاه تحت عنوان اقدام علیه امنیت ملی از طریق اجتماع و تبانی و سایر اتهامهای انتسابی برگزار شده است و قاضی دادگاه برای او قرار صادر کرده است.

اسامی ۶۹ زندانی محکوم به اعدام تازه شناسایی شده در زندان ارومیه

دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۵-۲۰۱۶-۰۵-۱۰-IranSOS- بیش از یکصد زندانی محکوم به اعدام با جرائم مربوط به مواد مخدر در بند ۱۵ زندان ارومیه نگهداری می‌شوند. هرانا تلاش می کند با انتشار هویت و معرفی این زندانیان حمایت افکار عمومی برای نجات آنان از چوبه دار را جلب کند. در همین رابطه فهرست اسامی ۶۹ تن از زندانیان تازه شناسایی شده محکوم به‌ اعدام این زندان در پی می آید.

قاضی به شوهرم گفت اگر بیگناهی بعد از اعدام به بهشت میروی

دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۵-۲۰۱۶-۰۵-۰۹-IranSOS- رضا حسینی ۳۴ ساله اهل کوهدشت لرستان، یکی از چهار زندانی است که روز سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ماه در زندان قزلحصار با اتهامات مربوط به مواد مخدر اعدام شد. مادر و همسر وی بعد از طی مسافت ۸۴۰ کیلومتری علاوه بر اینکه اجازه ملاقات نیافتند، مورد توهین نیز قرار گرفتند. به گفته همسر وی، قاضی طیرانی در جواب اینکه آقای حسینی گفتهبود بی گناه است به او گفته‌ «عیبی ندارد اگر بی گناهی بعد از اعدام به بهشت می رویگزارش پیشرو در کنار تصاویر، ویدیو و اسناد متعدد، روایتی است از چگونگی دستگیری و روند محاکمه و اعدام آقای حسینی که هرانا در گفتگو با همسر وی خانم آزاده گراوند تدوین کرده است.

دو زندانی در زندان مرکزی ارومیه اعدام شدند

دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۵-۲۰۱۶-۰۵-۰۹-IranSOS- از شش زندانی محکوم به قصاص که روز گذشته در زندان مرکزی ارومیه جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بودند، صبح امروز دو تن از آنان درپی عدم رضایت شاکی به دار آویخته شدند و چهارتن دیگر به بند عمومی بازگشتند.

بازداشت و تشکیل پرونده جدید برای رسول بداقی

دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۵-۲۰۱۶-۰۵-۰۹-IranSOS- رسول بداقی، فعال صنفی که اخیرا از از زندان آزاد شده بود در زمان مراجعه به بیمارستان به هدف ملاقات با محمود بهشتی لنگرودی، معلم زندانی که در بیمارستان به سر می برد، توسط ماموران بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. آقای بداقی هنگام بازداشت مورد ضرب و شتم قرار گرفته بود و امروز نیز با حضور در دادسرای شهید مقدس اوین مورد تفهیم اتهام قرار گرفت و برای او تعیین وثیقه شد.

رهایی زن جوان از اعدام

دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۵-۲۰۱۶-۰۵-۰۹-IranSOS- زن جوان که به اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بود، با پرد‌‌‌اخت د‌‌‌یه و گذشت اولیاء دم، از قصاص رهایی یافت. به گزارش هرانا به نقل از همشری، شهره به جرم قتل د‌‌‌ر شعبه ۷۱ د‌‌‌اد‌‌‌گاه کیفری محاکمه و با شکایت اولیای د‌‌‌م به قصاص محکوم شد‌‌‌. د‌‌‌رحالی که حکم د‌‌‌ر شعبه ۱۶ د‌‌‌یوان عالی کشور تایید‌‌‌ شد‌‌‌ه و مقد‌‌‌مات اجرای آن د‌‌‌ر اجرای احکام د‌‌‌اد‌‌‌سرای جنایی تهران فراهم شد‌‌‌ه بود‌‌‌، زن جوان چند‌‌‌ وقت پیش پای چوبه د‌‌‌ار رفت اما موفق شد‌‌‌ از اولیای د‌‌‌م مهلت بگیرد‌‌‌.

کارگران نی بر مجتمع نی شکر هفت تپه تجمع کردند

 دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۵-۲۰۱۶-۰۵-۰۹-IranSOS- روز گذشته حدود ۴۰۰ نفر ازکارگران نی بر مجتمع کشت‌ و صنعت هفت تپه در اعتراض به آنچه محقق نشدن مطالبات بیمه‌ای خود از سوی کارفرماعنوان می‌کردند در محوطه کارخانه مقابل ساختمان اداری تجمع کردند. در این زمینه یکی از کارگران حاضر در این اجتماع صنفی روز گذشته کارگران به ایلنا گفته است: دلیل اعتراض امروز کارگران نی بر وصول نشدن حدود ۱۰ میلیارد حق بیمه فصول بیکاری سالهای ۶۸ تا ۹۲ کارگران فصلی است که پس از سالهای هنوز پرداخت نشده است.

تجمع صیادان هندیجانی مقابل فرمانداری این شهر

دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۵-۲۰۱۶-۰۵-۰۹-IranSOS- شماری از صیادان ولنج داران هندیجانی، پیش از ظهرامروز (یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ماه) در اعتراض به انچه بی‌توجه‌ای مسئولان به مشکلات صنفی خود عنوان می‌کنند در مقابل فرمانداری این شهر تجمع کردند. به گزارش ایلنا از استان خوزستان، در این تجمع صیادان معترض که تعدادشان دست کم به ۳۰۰نفر گزارش شده است خواستارپی گیری مسئولان استانی وشهرستانی در خصوص مشکلات صنفی خود شدند.

بیکاری۱۵۰۰کارگرمعادن زغال سنگ طی ۶ماه گذشته

دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۵-۲۰۱۶-۰۵-۰۹-IranSOS- رئیس کمیته معدن خانه اقتصاد از بیکار شدن ۱۵۰۰ نفر از کارگران معادن زغال سنگ در ۶ ماه گذشته خبر داد. بر اساس اخبار دریافتی ایلنا، «سعید صمدی»، رئیس کمیته معدن خانه اقتصاد، در یک نشست خبری از واردات یک و نیم میلیون تنی زغال سنگ به کشور در سال گذشته و بیکار شدن ۱۵۰۰ نفر از کارگران معادن زغال سنگ در ۶ ماه گذشته خبر داد.

تجمع کارگران ریخته گری ماشین سازی تبریز در محوطه کارخانه

دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۵-۲۰۱۶-۰۵-۰۹-IranSOS- حدود ۲۵۰ کارگر شاغل در کارخانه «ریخته‌گری ماشین سازی تبریز» صبح امروز در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات مزدی خود در محوطه کارخانه تجمع کردند. منابع خبری ایلنا در در کارخانه «ریخته‌گری ماشین سازی تبریز» واقع درشهرک صنعتی قراملک تبریز با اعلام این خبر می‌گویند به دلیل اینکه از اسفند ماه سال گذشته تا کنون پرداخت مطالبات مزدی کارگران ریخته‌گری با وقفه روبرو بوده است، این تجمع کارگری برپا شده است.