‎هیلا صدیقی با قرار وثیقه آزاد شد

شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۴-۲۰۱۶-۰۱-۰۹-IranSOS- هیلا صدیقی، شاعر و نقاش، با تودیع وثیقه آزاد شد. به گزارش هرانا، پنج‌شنبه هفدهم دی‌ماه، هنگام ورود به ایران در “فرودگاه امام” بازداشت شد و گفته شده است که وی طی پرونده‌ای در دادسرای رسانه، به صورت غیابی محکوم شده است. خانم صدیقی در جریان اعتراضات پس از انتخابات ۱۳۸۸، به دلیل اشعار انتقادی و اعتراضی‌اش، بارها احضار شده و نهایتا  در اردیبهشت ۱۳۹۰ برای اولین بار بازداشت و به زندان اوین برده شد.

‎سردبیران آمریکایی: روزنامه‌نگاری جرم نیست، جیسون رضاییان باید آزاد شود

شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۴-۲۰۱۶-۰۱-۰۹-IranSOS- بیست و پنج نفر از سردبیران و مدیران ارشد رسانه‌های آمریکایی در نامه‌ای به جان کری، وزیر خارجه آمریکا، خواستار پیگیری آزادی جیسون رضاییان، خبرنگار روزنامه واشنگتن پست شدند. به گزارش هرانا به نقل از بی بی سی، در این نامه که روز جمعه “هشتم ژانویه – ۱۸ دی” در اختیار خبرنگاران قرار گرفته آمده است که”روزنامه‌نگاری جرم نیست. اما با این حال، جیسون رضاییان از ژوئیه سال ۲۰۱۴ تا امروز به علت انجام همین کار در ایران زندانی است. ایران هیچ‌گاه مدرکی برای توجیه علت در زندان نگهداشتن آقای رضاییان ارایه نکرده است.”

‎هفت ماه پس از بازداشت؛ اطلاعیه کانون صنفی معلمان درباره وضعیت اسماعیل عبدی

شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۴-۲۰۱۶-۰۱-۰۹-IranSOS- کانون صنفی معلمان ایران (تهران)، طی بیانیه ای به وضعیت و دبیرکل زندانی کانون صنفی معلمان پرداخته و خواستار تبدیل قرار بازداشت و آزادی این معلم زندانی شده است. کانون صنفی معلمان در این بیانیه به محدودیت های غیرقانونی نظیر عدم دسترسی و دیدار با وکیل، عدم همکاری با وکیل برای مطالعه پرونده پرداخته است. متن کامل بیانیه را که در وبسایت حقوق معلم و کارگر منتشر شده است، در ادامه بخوانید:

‎سرکوب رسانه‌ها و روزنامه نگاران پیش درآمد انتخابات در ایران

شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۴-۲۰۱۶-۰۱-۰۹-IranSOS- گزارشگران بدون مرز بار دیگر احضار و بازداشت روزنامه‌نگاران و سانسور رسانه‌ها در ایران محکوم کرد. به گزارش هرانا به نقل از گزارش‌گران بدون مرز، دو ماه پیش از انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان، مقامات ایرانی با سرکوب پیشگیرانه، احضار و بازداشت روزنامه‌نگاران و توقیف رسانه‌ها به استقبال انتخابات می‌روند.

‎لیست اسامی زندانیان امنیتی-سیاسی زندان زاهدان

شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۴-۲۰۱۶-۰۱-۱۱-IranSOS- لیست زیر، اسامی ۳۹ زندانی امنیتی-سیاسی است که با اتهامات مختلفی نظیر “اقدام علیه امنیت ملی” در زندان زاهدان نگهداری می‌شوند. بنا بر اطلاع منابع هرانا، اغلب این زندانیان که فاقد حکم قطعی و در بازداشت به سر می‌برند، در مراحل مختلف دادرسی امکان دسترسی به وکیل تعیینی نداشته‌ و برای گرفتن اعتراف، تحت فشار قرار گرفته اند. همچنین شفاف‌سازی و اطلاع‌رسانی درباره‌ی اتهامات و روند دادرسی پرونده‌های آنان، از سوی قوه قضائیه انجام نشده است.