‎روایت معلمی ‌که پایش را در سرما از دست‌داد

یکشنبه ۶ دی ۱۳۹۴-۲۰۱۵-۱۲-۲۷-IranSOS- «علی اسدزاده» ۹ سال در مناطق سرد، صعب‌العبور و کوهستانی لرستان به دانش‌آموزان و کودکان عشایر درس می‌داد. سرمای شدید مناطقی که معلم گاه ساعت‌ها پای پیاده در آنجا راه می‌رفت، به لخته شدن خون در پای او و قطع پای چپش تا بالای زانو منجر شد.

ادامه خواندن “‎روایت معلمی ‌که پایش را در سرما از دست‌داد”

‎تلفات مصرف «شیشه» چقدر است؟

‎یکشنبه ۶ دی ۱۳۹۴-۲۰۱۵-۱۲-۲۷-IranSOS- بر اساس آمارهای سازمان پزشکی قانونی کشور، آمار تلفات مصرف مواد مخدر و محرک‌های روانگردان در ۱۰ سال گذشته حدود ۴۰ هزار نفر در سراسر کشور بوده است و مرگ و میر ناشی از مصرف شیشه هم در این مدت، سال به سال روند افزایشی به خود گرفته ‌است.

ادامه خواندن “‎تلفات مصرف «شیشه» چقدر است؟”

افغانستان؛ در کابوسی بی پایان

شنبه ۰۵ دی ۱۳۹۴-۲۰۱۵-۱۲-۲۶-IranSOS- سیامک بهاری: برگزاری “شورای حراست و ثبات افغانستان” و خط و نشان کشیدن آن توسط دانه درشت های احزاب جهادی و برخی کاربدستان دولت سابق ظاهرا٬ اعلام حضور سیاسی یک اپوزیسیون رسمی در مقابل دولت فعلی است.

ادامه خواندن “افغانستان؛ در کابوسی بی پایان”

‎خطر کشتار عمومی در جزیره، سیلوپ، سور، نصیبین و دارگجیت … صدای ما را می‌شنوید؟

دوشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۴-۲۰۱۵-۱۲-۲۱-IranSOS- پیام رسانه‌ای زیر را امروز جامعه‌ی حقوق بشر (IHD)، یکی از سازمان‌های عضو فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر در ترکیه، منتشر کرده است. از صبح زود روزِ ۲۱ دسامبر ۲۰۱۵، فرماندهان ارتش ترکیه اعلام کرده‌اند که ساکنان این شهرها باید خانه‌هایشان را ترک کنند. در غیر این صورت، دولت‌مردان نمی‌توانند مسوؤلیت بپذیرند. به این روال، مردم کُرد در سور، نصیبین و دارگجیت وادار به ترک خانه‌هایشان شده‌اند.

ادامه خواندن “‎خطر کشتار عمومی در جزیره، سیلوپ، سور، نصیبین و دارگجیت … صدای ما را می‌شنوید؟”

‎مجمع عمومی سازمان ملل: تصویب قطعنامه‌ی محافظت از مدافعان حقوق بشر با افزایش آرای موافق

جمعه ۲۷ آذر ۱۳۹۴-۲۰۱۵-۱۲-۱۸-IranSOS- پاریس ـ ژنو ـ نیویورک، ۱۸ دسامبر ۲۰۱۵ ـ برنامه‌ی نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر (برنامه مشترک فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر و سازمان جهانی مبارزه با شکنجه) از تصویب نهایی قطعنامه‌ی محافظت از مدافعان حقوق بشر در نشست مجمع عمومی سازمان ملل در روز پنج‌شنبه ۱۷ دسامبر ۲۰۱۵ با ۱۲۷ رأی موافق (۱۰ رأی بیش از آرا در کمیته‌ی سوم) استقبال کرد.

ادامه خواندن “‎مجمع عمومی سازمان ملل: تصویب قطعنامه‌ی محافظت از مدافعان حقوق بشر با افزایش آرای موافق”

‎حقوق زنان و ارتجاع مذهبی: راهبردهای فعالان فمینیست از ۱۱ کشور

چهارشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۴-۲۰۱۵-۱۲-۱۶-IranSOS- (پاریس، رباط) فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر در چارچوب بررسی ارتباط بین حقوق بشر و دین در منطقه‌ی موسوم به «هِلال بحران» سمیناری در رباط (مراکش) درباره‌ی تأثیر اسلام‌گرایی بر حقوق زنان برگزار کرد. در حدود ۳۰ کارشناس از ۱۱ کشور که در آنها گروه‌ها یا احزابِ اسلام‌گرا اداره‌ی امور را در دست گرفته‌اند، در دیداری به بررسی راهبردهای مبارزه علیه پس‌رفت‌ها یا خطر پس‌روی در حقوق زنان پرداختند. این بررسی به زودی منتشر خواهد شد.

ادامه خواندن “‎حقوق زنان و ارتجاع مذهبی: راهبردهای فعالان فمینیست از ۱۱ کشور”

‎عدم کاهش جرائم مربوط به مواد مخدر با اعدام به گفته یک حقوق دان

پنجشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۴-۲۰۱۵-۱۲-۱۷-IranSOS- پیمان حاج‌محمود‌عطار، حقوق دان و وکیل دادگستری می گوید که د‌ر طول اجرای قانون مبارزه با مواد مخدر و برخورد‌ کیفری با مرتکبان جرائم مربوطه، این قانون نقش قابل توجه و چشمگیری د‌ر کاهش این گونه جرائم ایفا نکرد‌ه و افزایش تعد‌اد‌ اعد‌ام‌های متهمان این گونه جرائم و حبس‌های طویل‌المد‌ت و مجازات‌های د‌یگر  نتوانست د‌ر کاهش آمار مرتکبان این جرائم کمک کند‌.

ادامه خواندن “‎عدم کاهش جرائم مربوط به مواد مخدر با اعدام به گفته یک حقوق دان”

‎روایت گذشت در بند زنان؛ زنی که در زندان ماند تا همبندی اش اعدام نشود

چهارشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۴-۲۰۱۵-۱۲-۱۶-IranSOS- زن جوانی که تنها ۲۴ ساعت برای تهیه ۱۰۰ میلیون تومان و رهایی از قصاص فرصت داشت، با گذشت هم‌بندی‌اش از مبلغی که خیرین برای آزادی او کمک کرده‌ بودند، زندگی دوباره یافت. به گزارش هرانا به نقل از تسنیم، صبح امروز “چهارشنبه” بود که خبری تحت عنوان “زن جوان ۲۴ ساعت فرصت دارد تا قصاص نشود” بر روی خروجی این خبرگزاری قرار گرفت، ماجرا از این قرار بود که ۱۱ سال پیش، دختر جوانی که آن موقع ۲۳ سال داشت و با اصرار و اجبار پدر و مادرش در سن ۱۷ سالگی با مردی ۷۰ ساله ازدواج کرده بود، مرتکب قتل شده بود و حالا پس از گذشت ۱۱ سال از آن حادثه و صدور حکم قصاص و تایید حکم در دیوان عالی کشور، کار به اجرای حکم قصاص رسیده است.

ادامه خواندن “‎روایت گذشت در بند زنان؛ زنی که در زندان ماند تا همبندی اش اعدام نشود”

‎شرطی متفاوت برای بخشش یک اعدامی

چهارشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۴-۲۰۱۵-۱۲-۱۶-IranSOS- عامل یک جنایت طایفه‌ای که دو بار تا پای چوبه دار پیش رفته بود، با بخشش بزرگ خانواده قربانی از مجازات مرگ نجات یافت. به گزارش ایسنا، روزنامه ایران نوشت: عصر ۱۸ آبان‌ماه سال ۹۱ مأموران کلانتری چهاردانگه در جریان دعوای مرگبار چند پسر جوان قرار گرفتند و خیلی زود وارد عمل شدند. تیم پلیسی زمانی که پای در صحنه درگیری دسته جمعی گذاشت با پیکر خون‌آلود جوانی روبه‌رو شد که با مرگ دست و پنجه نرم می‌کرد و دوستانش با دیدن مأموران به سمت آنها دویده و خواستار کمک شدند.

ادامه خواندن “‎شرطی متفاوت برای بخشش یک اعدامی”