‎ناگفته های نصیرآیاد؛ نامه سرگشاده مادر و همسر امین ریسی به احمد شهید

جمعه ۱۷ بهمن ۱۳۹۳-۲۰۱۵-۰۲-۰۹-IranSOS- امین ریسی همراه با سی تن از مردان ساکن روستای نصیرآباد شهر سرباز پس از رخداد ترور یک بسیجی ساکن این منطقه در سحرگاه ۱۴ دیماه بازداشت شد و علیرغم اینکه قاضی تحقیق حکم به آزادی وی داده است همچنان در بازداشت نیروهای امنیتی بسر می برد. مسئولان مربوطه تاکنون ضد و نقیض گویی‌های زیادی درباره این بازداشت‌های جمعی داشته‌اند، خانواده این بازداشت شدگان نیز بر بیگناهی فرزندان خود و قربانی بودن آنان تاکید می‌کنند، مادر این شهروند بلوچ با نگارش نامه‌ای که نسخه‌ای از آن در اختیار هرانا قرار گرفته با تاکید بر بیگناهی فرزند خود از سازمانهای حقوق بشری و گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد برای رهایی فرزند خود استمداد می‌طلبد. متن کامل این نامه عیناً در پی می‌آید:

‎بریدن آلت جنسی زنان؛ معلول کردن دختران توسط پدر و مادر

جمعه ۱۷ بهمن ۱۳۹۳-۲۰۱۵-۰۲-۰۶-IranSOS- نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد که ۸۳ درصد زنان جزیره قشم و ۵۰ درصد زنان در مناطق کردنشین ایران مورد عمل ناقص‌سازی جنسی قرار می‌گیرند. رایحه مظفریان پژوهشگر این تحقیق می‌گوید در مناطق دیگری از ایران نیز این عمل رواج دارد. به گزارش  دویچه وله، سازمان بهداشت جهانی می‌گوید عضو جنسی ۱۴۰ میلیون زن در سراسر جهان از آفریقا تا آسیا و حتی اروپا، مثله شده است. ۲۸ کشور آفریقایی که عمدتا در صحرای جنوب آفریقا قرار دارند، به اضافه عراق، اقلیم کردستان، ایران، سریلانکا، سنگاپور، مالزی، اندونزی، فیلیپین، کشورهای حاشیه خلیج فارس، عربستان سعودی، هند و پاکستان در آسیا جزو کشورهایی هستند که عمل ناقص‌سازی جنسی زنان در آن‌ها انجام می‌شود.

‎اعدام دو زندانی در زندان مرکزی ارومیه

جمعه ۱۷ بهمن ۱۳۹۳-۲۰۱۵-۰۲-۰۶-IranSOS- دو زندانی با اتهامات مربوط به مواد مخدر در محوطه زندان مرکزی ارومیه اعدام شدند. به  گزارش هرانا، طی روز سه‌شنبه ۱۴ بهمن ماه سه زندانی با اتهامات مربوط به مواد مخدر در محوطه زندان مرکزی ارومیه از طریق چوبه دار اعدام شدند.

‎اعدام یک زندانی در زندان عادل آباد شیراز

جمعه ۱۷ بهمن ۱۳۹۳-۲۰۱۵-۰۲-۰۶-IranSOS- یک زندانی با اتهامات مربوط به مواد مخدر در زندان عادل آباد شیراز از طریق چوبه دار اعدام شد. به  گزارش هرانا، سپیده دم چهارشنبه ۱۵ بهمن ماه یک زندانی به نام «اسماعیل معصومی» با اتهامات مربوط به مواد مخدر در زندان عادل آباد شیراز از طریق چوبه دار اعدام شد.

‎یک خاطره‌ی دیگر از تهران پاک شد

جمعه ۱۷ بهمن ۱۳۹۳-۲۰۱۵-۰۲-۰۶-IranSOS- سقف شیروانی و قهوه‌یی‌رنگش از سال‌ها پیش آشنای نگاه رهگذران بود،‌ اما حالا یک جرثقیل کوچک با جثه‌ی سبکش در هر چرخش و تکانی که می‌خورد یک بخش از سقف یا دیوارهای قدیمی خانه را که از سال‌ها قبل متروکه شده بود پایین می‌آورد. بر اساس مشاهدات خبرنگار میراث فرهنگی ایسنا، نیمی از خانه‌ی اعیانی قرارگرفته در تقاطع دو خیابان ابوریحان و شهدای ژاندارمری در منطقه‌ی ۱۱ تهران، که از سال‌ها پیش پابرجا و متروک بود و گاهی اوقات معتاد یا کارتن‌خوابی از در و دیوارش بالا می‌رفت و مکانی امن برای استراحت می‌یافت، در یک چشم برهم زدن تخریب شد، البته با حضور و نظارت ماموران شهرداری منطقه‌ی ۱۱ تهران.

گزارش تحلیلی در باره محاکمه پاسکال سیمبیکانگوا

جمعه ۱۷ بهمن ۱۳۹۳-۲۰۱۵-۰۲-۰۶-IranSOS- پاریس، ۳ فوریه ۲۰۱۵ ـ امروز فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و جامعه حقوق بشر فرانسه گزارشی تحلیلی در باره محاکمه نمادین پاسکال سیمبیکانگوا منتشر کردند. سیمبیکانگوا اولین کسی است که به خاطر نقش خود در نسل کشی توتسی ها در رواندا در دادگاه کیفری فرانسه محکوم شده است. دادگاه این پرونده از ۴ فوریه تا ۱۴ مارس ۲۰۱۴ (۱۵ بهمن ـ ۲۳ اسفند ۱۳۹۲) در دادگاه کیفری پاریس برگزار شد. پاسکال سیمبیکانگوا به حکم اعتراض کرد. دادگاه استیناف در سال ۲۰۱۵ برگزار خواهد شد.