‎افزایش شمار پناه‌جویان در جهان و نگاهی به پراکندگی جغرافیائی ایرانیان پناه‌جو

سه شنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۴-۲۰۱۵-۰۳-۳۱-IranSOS- حنیف حیدرنژاد: کمیساریای عالی امور پناهندگان سازمان ملل متحد در گزارش سالیانه خود که در ۲۶ مارس ۲۰۱۵ منتشر شده است، روند در حال افزایش پناهندگی بر اساس آمار ثبت شده برای سال ۲۰۱۴  را در ۴۴ کشور که آنها را کشورهای صنعتی نامیده مورد بررسی قرار داده است. بر این اساس سال ۲۰۱۴  بالاترین رقم ثبت متقاضیان پناهندگی در ۲۲ سال گذشته را نشان می‌دهد. اصلی‌ترین دلیل این افزایش به جنگ در عراق و  سوریه و دیگر نقاطی که در آنجا درگیری‌های مسلحانه در جریان است بر می‌گردد. نقض حقوق بشر نیز یکی دیگر از مهم‌ترین عوامل فرار انسان‌ها از کشورشان بوده است.

ادامه خواندن “‎افزایش شمار پناه‌جویان در جهان و نگاهی به پراکندگی جغرافیائی ایرانیان پناه‌جو”

‎سه کارگر قدیمی معدن زغال سنگ «طزره» اخراج شدند

‎‎یکشنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۴-۲۰۱۵-۰۳-۲۹-IranSOS- سه کارگر معدن زغال سنگ «طزره» [البرز شرقی] به دلیل پیگیری مطالبات صنفی همکارانشان به طور موقت اخراج شدند. به گزارش ایلنا، «رمضان عرب عاملی» نماینده کارگران معدن زغال سنگ طزره به همراه دو کارگر دیگر به اسامی «مجتبی میران» و «علیرضا نوروزی» که اسفند ماه سال گذشته پیگیر مطالبات معوقه خود و سایر همکارانشان بودند، پنجم فروردین ماه سال جاری پس از حدود ۲۰ سال سابقه کار به طور موقت اخراج شدند.

ادامه خواندن “‎سه کارگر قدیمی معدن زغال سنگ «طزره» اخراج شدند”

‎حمله دوباره ماموران امنیتی به نصیر آباد سرباز

شنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۴-۲۰۱۵-۰۳-۲۸-IranSOS- ماموران امنیتی با یورش به روستاهای نصیر آباد و بندان سرباز پس از محاصره اقدام به تفتیش منازل تعدادی از ساکنان محل کردند. به گزارش هرانا به نقل از کمپین فعالین بلوچ؛ صبح جمعه ۷ فروردین نیروهای انتظامی و امنیتی با ده‌ها اتومبیل به روستاهای نصیرآباد و بندان رفته و چند خانه را محاصره و مورد بازرسی قرار دادند.
به گفته یکی از ساکنان محل، نیروهای انتظامی به همراه چندین اتومبیل منزل فردی به نام «حافظ صلاح الدین سیدی» را محاصره کرده و با شکستن درب و شیشه‌ها وارد منزل شدند.

ادامه خواندن “‎حمله دوباره ماموران امنیتی به نصیر آباد سرباز”

‎سه زندانى در مشهد اعدام شدند

شنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۴-۲۰۱۵-۰۳-۲۸-IranSOS- سه زندانى در زندان وکیل آباد مشهد به دار آویخته شدند. به گزارش هرانا، صبح پنجشنبه ششم فروردین، سه زندانى در زندان وکیل آباد مشهد به روش چوبه دار اعدام شدند. هویت این سه تن که از محکومین جرائم مواد مخدر بوده اند هنوز شناسایى نشده است و منابع خبرى رسمى قوه قضاییه نیز در این باره اطلاع رسانى نکرده اند.

ادامه خواندن “‎سه زندانى در مشهد اعدام شدند”

‎مصطفی عزیزی، نویسنده و تهیه کننده در زندان اوین است

شنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۴-۲۰۱۵-۰۳-۲۸-IranSOS- مصطفی عزیزی، نویسنده و تهیه کننده‌ی سرشناس تلوزیون، ۱۲ بهمن ماه سال گذشته بازداشت و همچنان در زندان اوین به سر می‌برد. به گزارش هرانا، مصطفی عزیزی، نویسنده و تهیه کننده‌ی سرشناس تلوزیون ۱۲ بهمن سال ۹۳ بازداشت و به انفرادی‌های بند ۲ الف زندان اوین منتقل شد. وی پس از تحمل حدود یک ماه انفرادی در بند ۲ الف تحت مدیریت سپاه پاسداران، اواسط اسفندماه به بند ۸ سالن ۷ زندان اوین منتقل شده است.

ادامه خواندن “‎مصطفی عزیزی، نویسنده و تهیه کننده در زندان اوین است”

‎بیش از یک ماه بى‌‌خبرى از سرنوشت سامان نسیم و پنج زندانى دیگر

جمعه ۰۷ فروردین ۱۳۹۴-۲۰۱۵-۰۳-۲۷-IranSOS- سرنوشت سامان نسیم و دیگر زندانیان محکوم به اعدام زندان ارومیه، با گذشت بیش از یک ماه بى خبرى، همچنان در هاله اى از ابهام قرار دارد. به گزارش هرانا، سامان نسیم، سیروان نژاوى، ابراهیم شاپورى، على افشارى، حبیب الله افشارى و یونس آقایان، اواخر بهمن ماه سال گذشته جهت اجراى حکم اعدام  از بند ١٢ زندان ارومیه به مکان نامعلومى منتقل شدند.

ادامه خواندن “‎بیش از یک ماه بى‌‌خبرى از سرنوشت سامان نسیم و پنج زندانى دیگر”

مراقبت اطلاعاتی گسترده: شورای حقوق بشر سازمان ملل گام مهمی برای محافظت از حق حریم خصوصی برداشت

۲۶ مارس ۲۰۱۵ (۶  فروردین ۱۳۹۴) ـ شورای حقوق بشر سازمان ملل امروز با تصویب قطعنامه ای مهم راه کار تازه ای برای توجه به مشکلات زیاد، چند وجهی و فراملیتی و نقض حقوق بشر ناشی از مراقبت اطلاعاتی گسترده در زمینه ارتباطات و تخلف های دیگر در زمینه حق حریم خصوصی ایجاد کرد. عبدالکریم لاهیجی، رییس فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر، گفت: «در دنیایی که فناوری های  ارتباطات و مراقبت اطلاعات با شتاب بسیار زیادی گسترش یافته اند، استفاده از آنها تهدید شدیدی برای آزادی های اساسی و حق حریم خصوصی افراد به شمار می آید. بیشتر شهروندان جهان، دانسته یا ندانسته، در معرض نقض حریم خصوصی قرار گرفته اند. علاوه بر این، تلاش برای محدود کردن فعالیت فعالان و مدافعان حقوق بشر به طور مستقیم آنها را هدف قرار گرفته است.»

ادامه خواندن “مراقبت اطلاعاتی گسترده: شورای حقوق بشر سازمان ملل گام مهمی برای محافظت از حق حریم خصوصی برداشت”

‎ماموریت احمد شهید در ایران تمدید شد

جمعه ۰۷ فروردین ۱۳۹۴-۲۰۱۵-۰۳-۲۷-IranSOS- مأموریت احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران، از سوى شوراى حقوق بشر سازمان ملل تمدید شد. به گزارش هرانا، شوراى حقوق بشر سازمان ملل، با بیست رأى موافق در مقابل یازده رأى مخالف، نهایتا تصمیم به تمدید مأموریت احمد شهید در ایران گرفت.

ادامه خواندن “‎ماموریت احمد شهید در ایران تمدید شد”

‎هفت زندانى در شیراز اعدام شدند

پنج شنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۴-۲۰۱۵-۰۳-۲۶-IranSOS- هفت زندانى در زندان عادل آباد شیراز به دار آویخته شدند. به گزارش هرانا، صبح امروز پنجشنبه ۵ فروردین، هفت زندانى در زندان عادل آباد شیراز اعدام شدند. اعدام شدگان از محکومین جرایم مواد مخدر بودند که حدود یک هفته قبل، در آخرین پنچ شنبه سال گذشته جهت اجراى حکم به سلول هاى انفرادى زندان عادل آباد شیراز منتقل شده بودند.

ادامه خواندن “‎هفت زندانى در شیراز اعدام شدند”

‎کشته شدن یک چوپان بلوچ توسط ماموران سپاه

‎پنج شنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۴-۲۰۱۵-۰۳-۲۶-IranSOS- روز یک شنبه دوم فروردین یک چوپان بلوچ در روستای گلیکی منطقه کهیری بخش آهوران نیکشهر بدون دلیل توسط ماموران سپاه کشته شد. به گزارش هرانا به نقل از کمپین فعالین بلوچ؛ یک چوپان بلوچ به نام مجید فولادی فرزند دوشنبه، صبح روز یکشنبه ۲ فروردین توسط ماموران سپاه پاسدارن بدون دلیل کشته شد.

ادامه خواندن “‎کشته شدن یک چوپان بلوچ توسط ماموران سپاه”