توصیه های فدراسیون به سیزدهمین مجمع کشورهای عضو اساسنامه دادگاه بین المللی جزایی

شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۳-۲۰۱۴-۱۲-۰۶-IranSOS- به مناسبت سیزدهمین نشست مجمع کشورهای عضو اساسنامه دادگاه بین المللی جزایی که از ۸ تا ۱۷ دسامبر ۲۰۱۴ در نیویورک برگزار خواهد شد، فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر هیأتی چند ملیتی را برای ارایه موضع خود در باره مسایل مربوط به کارکرد دادگاه و نقش آن در تأمین عدالت و پاسخگویی به قربانیان در سراسر جهان به نیویورک اعزام خواهد کرد. در شرایطی که نشست مجمع کشورهای عضو به تهدیدهای جدی علیه بنیاد اختیارات دادگاه بین المللی جزایی توجه خواهد کرد، فدراسیون موضع گیری خود را با توصیه هایی به کشورهای عضو و دادگاه بین المللی جزایی و نیز گزارشی را برای ساختارزدایی از پنج افسانه درباره مشارکت قربانیان در دادرسی های دادگاه بین المللی جزایی (منتشر می کند.

پنج افسانه درباره مشارکت قربانیان در دادرسی های دادگاه بین المللی جزایی

شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۳-۲۰۱۴-۱۲-۰۶-IranSOS- در آستانه برگزاری سیزدهمین نشست مجمع کشورهای عضو اساسنامه دادگاه بین المللی جزایی، فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر گزارشی را برای ساختارزدایی از پنج افسانه درباره مشارکت قربانیان در دادرسی های دادگاه بین المللی جزایی منتشر می کند. فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر در طول سالها با نگرانی شماری از اشتباه های معمول در باره منظور از حق قربانیان در دادرسی ها و استفاده از این حقوق را مد نظر قرار داده است.

‎علی طبرزدی آزاد شد

شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۳-۲۰۱۴-۱۲-۰۶-IranSOS- علی طبرزدی فعال حقوق حیوانات که عصر پنج‌شنبه بازداشت شده بود، آزاد شد. به گزارش هرانا، علی طبرزدی که از حامیان حقوق حیوانات در فضای مجازی دعوت کرده بود برای روز جمعه در تجمعی در اعتزاض به کشتار حیوانات شرکت کنند، عصر پنج‌شنبه ۱۳ آذر ماه بازداشت و به پلیس امنیت منتقل شد. ماموران ضمن تفتیش منزل این فعال حقوق حیوانات وسایل شخصی از قبیل کامپیو‌تر، سی دی و کتابهای وی را با خود بردند.

‎محو ‌نقش برجسته ساسانی

‎‎شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۳-۲۰۱۴-۱۲-۰۶-IranSOS- با محو ‌نقش برجسته ساسانی و جدی‌تر شدن خطر از میان رفتن کامل قدیمی‌ترین سنگ‌برجسته این دوران تاریخی، این پرسش پیش روست که باید برای حفظ بناهای تاریخی از جمله این سنگ‌برجسته که در محوطه‌های باز و در معرض عوامل طبیعی نظیر یخ‌زدگی قرار دارند، چه چاره‌ای اندیشید؟

‎قانونی برای کاهش ۸۰درصدی اعدام‌ها

شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۳-۲۰۱۴-۱۲-۰۶-IranSOS- «هیچکس دوست ندارد که شمار اعدام‌ها بالا باشد. این موضوع غمباری است که ما شاهد شمار زیاد اعدام‌های مرتبط با جرایم موادمخدر بر اساس قانون موجود هستیم. ما در تلاشیم که این قانون را تغییر دهیم و اگر در تصویب این قانون در پارلمان موفق شویم آنگاه ۸۰ درصد اعدام‌ها از بین خواهد رفت. این می‌تواند خبر مهمی باشد.»

‎جزای نقدی سعید مرتضوی؛ ۲۰ یا ۲۰۰ هزار تومان؟

شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۳-۲۰۱۴-۱۲-۰۶-IranSOS- عصر روز شنبه بیست و چهارم آبان ماه بود که خبر تایید حکم انفصال دایم سعید مرتضوی از خدمات قضایی و انفصال ۵ ساله از خدمات دولتی منتشر شد. دادستان سابق تهران نسبت به تایید حکم محرومیت دائم‌اش از قضاوت واکنش تندی نشان داد. او همچنین به روند رسیدگی به پرونده کهریزک در دیوان عالی کشور به‌ویژه تغییر شعبه رسیدگی کننده اعتراض داشت که البته چند روز بعد حجت الاسلام محسنی اژه‌ای معاون اول قوه قضاییه نارضایتی مرتضوی به عنوان محکوم‌علیه پرونده و همچنین تغییر شعبه رسیدگی کننده را امری طبیعی دانست.