‎بابک زنجانی: من را از زندان و اعدام نترسانید!

شنبه ۹ آبان ۱۳۹۴-۲۰۱۵-۱۱-۰۱-IranSOS- چهارمین جلسه رسیدگی به پرونده موسوم به فساد نفتی صبح امروز (شنبه) در دادگاه انقلاب به صورت علنی برگزار شد. به گزارش (ایسنا)، در سه جلسه قبلی دادگاه، نماینده مدعی‌العموم کیفرخواست ۳ متهم پرونده را قرائت کرد و امروز بابک زنجانی متهم ردیف اول پرونده به دفاع از خود پرداخت.

‎شش روز مهلت برای نجات نوجوان بزهکار از تیغ اعدام

شنبه ۰۹ آبان ۱۳۹۴-۲۰۱۵-۱۱-۰۲-IranSOS- شش روز تا جمع‌آوری مبلغ ۱۱۰میلیون تومان برای نجات جان “س” که برای اتفاقی در ۱۶ سالگی محکوم به اعدام شده، زمان باقی است. “جمعیت امام علی” تلاش می کند با جمع آوری این مبلغ از اجرای حکم قصاص وی جلوگیری کند. به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از صدای اقتصاد، تنها شش روز زمان برای نجات جان این نوجوان زمان باقی است و وی جهت جلب رضایت خانواده مقتول به ۱۱۰ میلیون تومان پول نیاز دارد.

‎اخراج دانش آموزان مبتلا به ایدز از مدارس

شنبه ۰۹ آبان ۱۳۹۴-۲۰۱۵-۱۱-۰۲-IranSOS- مدیرعامل موسسه خیریه پیام‌آوران همیاری با تاکید بر اینکه فرد مبتلا به ایدز به حمایت‌های اجتماعی و معنوی نیاز دارد، گفت که این در حالی است که در مواردی شاهد بودیم، کودک مبتلا به ایدز از مدرسه اخراج شده و همچنین مادران مبتلا به این بیماری نیز از کار بیکار می‌شوند.
‎به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، محمدرضا سید قاسمی درباره وضعیت بیماران مبتلا به ایدز گفت:

‎بخشش یک محکوم به اعدام در اراک

شنبه ۰۹ آبان ۱۳۹۴-۲۰۱۵-۱۱-۰۲-IranSOS- یک زندانی محکوم به قصاص، با رضایت خانواده مقتول از چوبه دار رهایی یافت. به گزارش هرانا به نقل از ایرنا، رئیس کل دادگستری استان مرکزی در این نشست با حضور پدر، مادر، برادر و خواهر مقتول “احمدرضا کارچانی”، مسئولان دادگستری، اداره کل زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی و نیروی انتظامی استان، تعدادی مشاور و نیکوکار و جمعی از خبرنگاران با اشاره به آیه قصاص، مصیبت داغ فرزند را بسیار بزرگ و سخت دانست و گفت: “بشر از روزی که پایش را روی زمین گذاشت نتوانست از اختیاراتش در راستای خواست خدا قدم بردارد و از همان آغاز خلقت بشر جنگ دو برادر یعنی هابیل و قابیل اتفاق افتاد”.

‎خلاصه‌ای از موارد نقض حقوق بشر در ایران در نهمین گزارش احمد شهید

جمعه ۰۸ آبان ۱۳۹۴-۲۰۱۵-۱۰-۳۰-IranSOS- احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، روز سه‌شنبه ۲۷ اکتبر ۲۰۱۵ (۵ آبان ۱۳۹۴) ، نهمین گزارش خود را در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران به هفتادمین مجمع عمومی ملل متحد ارائه کرد. گزارش کامل را در اینجا بخوانید (انگلیسی): خلاصه‌ای غیرجامع از این گزارش را در اینجا بخوانید:

‎به سرکوب جهانی مدافعان حقوق بشر پایان دهید و قوانین حمایت از آنها را تصویب کنید

دوشنبه ۰۴ آبان ۱۳۹۴-۲۰۱۵-۱۰-۲۶-IranSOS- نیویورک ـ هیأتی از کارشناسان امروز در سازمان ملل اعلام کردند: فعالیت مدافعان حقوق بشر بسیار پرخطر است و شمار رو به افزایشی از کشورها این فعالیتها را جرم می‌انگارند. اعضای این هیأت ـ که در نشستی با پشتیبانی مشترک عفو بین‌الملل، فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر و سرویس بین‌المللی حقوق بشر سخن می‌گفتند ـ اظهار کردند که امروزه ما در دوران «سرکوب جهانی» مدافعان حقوق بشر هستیم: قوانین برای سرکوب دگراندیشی مورد استفاده و سوءاستفاده قرار می‌گیرند، استقلال و منابع سازمان‌های غیردولتی را محدود می‌کنند، اعتراض جرم می‌شود و مدافعان حقوق بشر در مغایرت با موازین بین‌المللی به زندان می‌افتند.

سازمان ملل در هفتاد سالگی! مخاطرات و مشکلات رویاروی حقوق بشر کدامند؟

یکشنبه ۰۳ آبان ۱۳۹۴-۲۰۱۵-۱۰-۲۵-IranSOS- درست ۷۰ سال پیش، در روز ۲۴ اکتبر ۱۹۴۵، منشور سازمان ملل به اجرا درآمد. چند هفته پس از پایان جنگ دوم جهانی، سازمان ملل به واقعیت پیوست. حقوق بشر به عنوان یکی از اهداف این سازمان تعریف شد. ۷۰ سال پس از آن، با افزایش اعضای این سازمان از ۵۳ کشور به ۱۹۳ کشور، سازمان ملل چگونه وظایف خود را برای تضمین حقوق بشر جهانشمول و احترام مؤثر به آن انجام میدهد؟ تحلیل فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر را بخوانید:

‎اعتراض کارگران فازهای ۲۱ و ۲۲ عسلویه به پرداخت نشدن طلب مزدی

یکشنبه ۰۳ آبان ۱۳۹۴-۲۰۱۵-۱۰-۲۵-IranSOS- جمعی از کارگران فازهای ۲۱ و ۲۲ منطقه ویژه عسلویه در اعتراض به طولانی شدن زمان پرداخت مطالبات مزدی خود اعتراض کردند. منابع خبری ایلنا در منطقه عسلویه با اعلام این خبر افزودند: علت این اعتراض صنفی که از روز سشنبه بیست و هشتم مهرماه آغاز شده، پرداخت نشدن حدود چهار ماه دستمزد معوقه است.

وحشت “آقا” از فرجامِ “برجام” در حاشیه نامه نگاریهای هسته ای خامنه ای

شنبه ۰۲ آبان ۱۳۹۴-۲۰۱۵-۱۰-۲۴-IranSOS- سیامک بهاری: خامنه ای در نامه ای خطاب به حسن روحانی بایدها و نبایدهای اجرای برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) بر سر توافقات هسته ای را علنی منتشر کرد، گرچه نامه خامنه ای پیشتر برای مجلس هم رفته بود. آنچه باز هم علنی تر و زمحت از پیش خود را مینمایاند، دعواها و تکانهای شدید سیاسی درونی جناحهای قدرت در جمهوری اسلامی و موقعیت نامتعادل شخص خامنه ای در میانه دعوای باندها و مافیای جناح های حکومتی پس از توافقات هسته ای است.

رفتار ظالمانه و غیرانسانی با خانم نرگس محمدی باید پایان یابد

 

۲۸ مهرماه ۱۳۹۴-۲۰۱۵-۱۰-۲۰-IranSOS- عبدالکریم لاهیجی، رئیس فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر، گفت: «اقدامِ غیرانسانیِ بستن خانم نرگس محمدی به تخت بیمارستان و تداوم آزار قضایی و نقض حقوق بشر او گویا فقط به قصد مجازات او و خانواده‌اش به خاطر فعالیت های حقوق بشری او انجام می‌شود.»