‎کارگران «اسپوتا» در نه ماه گذشته حقوق نگرفته‌اند

يكشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۲ – هرانا – یک فعال کارگری در ارومیه از تعویق ۹ ماه حقوق بیش از ۱۲۰ کارگر کارخانه صنایع غذایی اسپوتا خبر داد و گفت: کارگران این کارخانه از دی ماه سال گذشته حقوقی دریافت نکرده‌اند. این کارگر که نخواست نامش فاش شود به ایلنا گفت: با توجه به اینکه تولید درکارخانه اسپوتا به حداقل ظرفیت کاهش یافته است و کارخانه بصورت نیمه تعطیل در آمده، توان مالی مناسبی در این واحد تولیدی برای پرداخت حقوق کارگران وجود ندارد.

‎محرومیت از تحصیل دانشجویان و تعطیلی سه نشریه

يكشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۲ – هرانا – چهار نفر از دانشجویان دانشگاه صنعتی امیرکبیر به ۷ ترم محرومیت از تحصیل محکوم شدند. به گزارش تارنمای دانشجو نیوز، امیرحسین علی بخشی به دو ترم محرومیت از تحصیل و سها مرتضایی، رسول احمدی و کسری گودرزی نیز هر کدام به یک ترم محرومیت از تحصیل محکوم شده‌اند.

‎کارگران کوهرنگ چهار ماه حقوق دریافت نکرده‌اند‎

يكشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۲ – هرانا – چهار ماه حقوق ۱۳۰ نفر از کارگران کارخانه شرکت گروه صنعتی فلات کوهرنگ که در تولید لبنیات با نام تجاری «کوهرنگ» فعالیت می‌کند، پرداخت نشده است.

به گزارش ایلنا، یکی از کارگران کوهرنگ که روز پنجشنبه به همراه جمعی از همکارانش در مقابل ساختمان این کارخانه تجمع کرده بودند درباره سایر مطالبات کارگران گفت: حق بیمه تامین اجتماعی کارکنان این شرکت نیز از خردادماه سال جاری پرداخت نشده است. 



‎احضار یک شاعر سر‌شناس کرد به وزارت اطلاعات

‎يكشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۲ –  هرانا – کیومرث امیری‌کله‌جویی معروف به “لک امیر” شاعر و نویسنده سر‌شناس کرد به وزارت اطلاعات احضار شد. بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، کیومرث امیری‌کله‌جویی معروف به لک امیر شاعر و نویسنده سر‌شناس اهل کرمانشاه روز یک‌شنبه ۱۹ آبان ماه از سوی وزارت اطلاعات کرمانشاه احضار شد.

‎اعتصاب چهار زندانی در اوین پایان یافت / بیانیه دوم اعتصابیون

يكشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۲ – هرانا – چهار زندانی سیاسی محبوس در بند ۳۵۰ زندان اوین عصر امروز به اعتصاب غذای خود پایان دادند. 

این زندانیان طی بیانیه‌ای که در ختیار خبرگزاری هرانا قرار گرفته است اعلام کردند «به خود واجب دیدیم در عمل به فرضیه امر به معروف و نهی از منکر و برای شنیده شدن صدای زندانیان مظلوم بیمار، اعتصاب غذا کنیم. ما نسبت به مداخله نهادهای امنیتی غیر مسول در امور درمان زندانیان، عدم حضور پزشکان متخصص در زندان‌ها، روند طولانی و غیر قابل پیش بینی برای اعزام بیمارانی که نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارند، اجبار بیماران به پوشیدن لباس مخصوص و زدن دستبند و پابند برای اعزام به مراکز درمانی و مواردی دیگر از این دست معترض بوده و هستیم.»
‎متن کامل بیانیه این زندانیان به شرح زیر است:

‎ماشاء الله حائری و مسعود باستانی به مرخصی اعزام شدند

يكشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۲ –  هرانا – مسعود باستانی و ماشاء الله حائری دو تن از زندانیان سیاسی زندان رجایی شهر کرج به مرخصی اعزام شدند. بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، ماشاء الله حائری زندانی سیاسی کهن سال که از ناراحتی قلبی رنج می‌برد بعد از ظهر امروز جهت پیگیری امور درمانی خود به مرخصی استعلاجی اعزام شد.

‎ممنوعیت حضور زنان در پیست اتومبیلرانی آزادی تا اطلاع ثانوی

يكشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۲ – هرانا – نخستین دوره مسابقه‌های سرعت روز گذشته در پیست بازسازی شده آزادی در حالی برگزار شد، که مسوولان حراست پیست آزادی از حضور زنان جلوگیری کردند. به گزارش ایرنا، این ممانعت از حضور زنان تنها به تماشاگران زن محدود نبود، بلکه مسوولان اجرایی و روابط عمومی فدراسیون، عکاسان و خبرنگاران زن نیز امکان حضور پیدا نکردند.

‎تعویق پنج ماه حقوق و ۱۸ ماه بیمه کارگران «رهنما صنعت»

يكشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۲ – هرانا – یک فعال کارگری از تعویق ۵ ماه حقوق و عدم پرداخت ۱۸ ماه بیمه کارگران شرکت «رهنما صنعت» نیشابور به سبب آنچه از سوی کارفرما “کمبود منابع مالی” عنوان می‌شود خبر داد. “محمد عمارلو”، دبیر خانه کارگر نیشابور با اعلام این خبر به ایلنا گفت: شرکت رهنما صنعت که در زمینه تولید ماشین آلات بسته بندی در شهرک صنعتی خیام فعالیت دارد به دلیل کمبود نقدینگی و کاهش سفارشات، توان پرداخت حقوق کارگران و سایر هزینه‌های جانبی کارگاه را ندارد.

‎تعطیلی کارگران در هوای آلوده منوط به توافق با کارفرماست

يكشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۲ – هرانا – عضو هیات مدیره کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان تهران گفت: به دلیل سکوت قانون کار، هیچ محدودیتی برای فعالیت کارگران در روزهای آلودگی هوا وجود ندارد. “داوود قادری” با اعلام این مطلب به ایلنا گفت: هر چند در قانون کار، شرایط فعالیت‌ کارگران در محیط‌های آلوده و مشاغل سخت و زیان آور مشخص شده است، اما شرایط قانونی در مورد کار کارگران در روزهای آلودگی نامعلوم است.

‎تجمع کارگران جهاد نصر مقابل استانداری مشهد

‎يكشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۲  – هرانا – جمعی از کارگران ˈشرکت جهاد نصر مشهد روز شنبه با تجمع در مقابل استانداری خراسان رضوی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند. به گزارش ایرنا، تجمع کنندگان به علت خصوصی شدن شرکت جهاد نصر مشهد و مشکلات شغلی کنونی خود، خواهان بازگشت به سازمان جهاد کشاورزی به عنوان محل کار قبلی خود هستند.