ایران: مجمع عمومی سازمان ملل نقض بی وقفه حقوق بشر در ایران را محکوم کرد

فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر ٬ کانون مدافعان حقوق بشر ٬ جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران – پیام مشترک رسانه ای
پاریس، ۳۰ آبان ۱۳۹۲ (۲۰ نوامبر ۲۰۱۳)، کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل دیروز قطعنامه ای را در باره وضعیت حقوق بشر در ایران به تصویب رساند که در آن نگرانی عمیق خود را از نقض «مداوم و مکرر» حقوق بشر، به ویژه تعداد هراس برانگیز اعدام ها اعلام کرد. دولت های عضو سازمان ملل از دولت ایران خواستند از جمله به اعدام کودکان پایان دهد، شکنجه را ملغا کند، به هرگونه تبعیض علیه زنان و نقض حقوق بشر آنها خاتمه و همکاری با کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل را گسترش دهد.

بیانیه مطبوعاتی سازمان ملل در باره تصویب قطعنامه نقض حقوق بشر در ایران

به گزارش جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران (عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر)، به نقل از بیانیه مطبوعاتی سازمان ملل، کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل با ۸۳ رای مثبت، ۳۶ رای منفی و ۶۲ رای ممتنع قطعنامه نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران را تصویب کرد. بر اساس این قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل در ماه دسامبر از دولتمردان ایران خواهد خواست هر شکلی از شکنجه را حذف کنند، اعدام کودکان را ملغا کنند و تمام شکل های تبعیض و دیگر موارد نقض حقوق بشر علیه زنان را لغو نمایند.

‎انتقال مجدد مهدی کروبی به بیمارستان

چهارشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۲ – هرانا – فاطمه کروبی٬ همسر مهدی کروبی با انتشار پیامی ضمن اعلام آخرین وضعیت جسمی همسرش٬ از کادر پزشکی و پرستاری ایشان در بیمارستان لاله تهران و همچنین رئیس این بیمارستان تقدیر و تشکر نمود. به گزارش سحام٬ روز گذشته ماموران امنیتی آقای کروبی را برای انجام اقدامات کلینیکی و پاراکلینیکی به بیمارستان لاله تهران منتقل نمودند.

‎گزارشی از وضعیت زندان ندامتگاه مرکزی کرج

چهارشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۲ – هرانا – زندان ندامتگاه مرکزی کرج با نزدیک ۸ هزار زندانی، حدود ۴۰۰ زندانی زیر حکم اعدام و ۴ زندانی عقیدتی و سیاسی از شرایط نگران کننده‌ای برخوردار است. یکی از زندانیان ندامتگاه مرکزی کرج به گزارشگر هرانا گفت: “زندانیان در بدو ورود به زندان بازرسی می‌شوند و کفش، کاپشن و هر لباس گرمی که همراه داشته باشند از ایشان گرفته می‌شود و در مقابل حتی یک جفت دمپایی نیز به ایشان داده نمی‌شود و پابرهنه وارد بند می‌شوند.”

‎تعویق ۴ ماهه حقوق ۳۰۰ کارگر ماشین آلات صنعتی تراکتورسازی

چهارشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۲ – هرانا – سیصد کارگر ماشین آلات صنعتی تراکتورسازی تبریز ۴ ماه است که حقوق‌شان را دریافت نکرده‌اند. یکی از اعضای شورای اسلامی کار کارخانه ماشین آلات صنعتی تراکتورسازی با اعلام این خبر به ایلنا گفت: علاوه بر عدم پرداخت حقوق ماه‌های تیر، مرداد، شهریور و مهر ماه سال ۹۲، سازمان تامین اجتماعی بدلیل افزایش بدهی کارفرما حاضر نیست دفترچه‌های بیمه کارگران را بیش از این تمدید کند.

‎نگرانی از وضعیت جسمی آرش شریفی در زندان مرکزی کاشان

چهارشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۲ – هرانا – آرش شریفی زندانی عقیدتی محکوم به اعدام در زندان مرکزی کاشان از بیماری آسم مزمن رنج می‌برد و مسئولین اقدامی برای درمان وی انجام نمی‌دهند. بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، آرش شریفی زندانی عقیدتی اهل سنت روز چهارشنبه ۱۷ مهر ماه از سالن ۱۰ زندان رجایی شهر کرج به زندان مرکزی کاشان منتقل شد.

‎شش زندانی محکوم به اعدام در انفرادی‌های اوین در اعتصاب هستند

چهارشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۲ – هرانا – ۶ تن از زندانیانی عقیدتی محکوم به اعدام در سلول‌های انفرادی بند ۲۴۰ اوین در پانزدهمین روز اعتصاب غذای خود بسر می‌برند. بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، دو تن از این زندانیان عقیدتی اهل سنت بنام‌های ماموستا کاوه ویسی و مختار رحیمی روز یک‌شنبه ۷ مهر ماه از سالن ۱۰ زندان رجایی شهر کرج به سلول‌های انفرادی بند ۲۴۰ اوین منتقل شدند.

‎تعطیلی کارخانه آرد دنا و بیکاری ۸۲ کارگر

چهارشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۲  – هرانا – نماینده کارگران کارخانه آرد، گلوکز و نشاسته دنا در استان کهگیلویه و بویراحمد از تعطیلی این کارخانه و بیکاری ۸۲ کارگر با میانگین دو ماه و نیم حقوق معوقه خبر داد. “جهانگیر منطقیان” در این باره به ایلنا گفت: دلیل تعطیلی این کارخانه از سوی کارفرما عدم توجیه اقتصادی تولید و کمبود مواد اولیه ذکر شده است.

‎هشت وب‌نگار به اتهام “توهین به مقدسات”‌ در رفسنجان بازداشت شدند

چهارشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۲ – هرانا – هشت وب‌نگار از جمله یک زن به اتهام “توهین به مقدسات و ارزش‌های اسلامی”، توسط نیروهای امنیتی در شهرستان رفسنجان در استان کرمان بازداشت شدند. به گزارش تارنمای محلی “رفسنگ”و به نقل از رادیو زمانه، حسین رئیسی‌نژاد، دادستان رفسنجان گفت: “این افراد با انتشار مطالبی توهین‌آمیز در فضای مجازی، مقدسات دینی مردم و ارزش‌های اسلامی را به سخره گرفته بودند.”

‎«کنف‌کار» تعطیل شد/ بیکاری ۳۱ کارگر

يكشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۲ – هرانا – نماینده کارگران شرکت کنف کار رشت از تعطیلی این واحد تولیدی و بیکاری ۳۱ کارگر این کارخانه خبر داد و گفت: کنف‌کار با حکم قضایی دادگاه شهرستان سنگر تعطیل شده است. «عباس کارگر» با اعلام این خبر به ایلنا گفت: در پی شکایت ۲۵ نفر از کارگران بازنشسته کارخانه کنف کار برای دریافت معوقات حقوقی خود، این کارخانه از تاریخ ۱۵ آبان ماه با حکم قضایی تعطیل اعلام شده است.