‎عفو بین‌الملل: ایران در اجرای حکم اعدام پیشتاز است

چهارشنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۴-۲۰۱۵-۰۴-۰۱-IranSOS- سازمان عفو بین‌الملل در تازه‌ترین گزارش خود آمار مربوط به صدور و اجرای احکام اعدام در جهان را منتشر کرده است. طبق این گزارش بیشترین موارد اجرای حکم اعدام در جهان در سال ۲۰۱۴ در ایران بوده است. به گزارش هرانا به نقل از دویچه وله؛ سازمان حقوق بشری عفو بین‌الملل در تازه‌ترین گزارش خود که روز چهارشنبه (اول آوریل / ۱۲ فروردین) منتشر شد، به مجازات مرگ و موارد صدور و اجرای حکم اعدام در جهان در سال ۲۰۱۴ پرداخته است.
بر پایه این گزارش، موارد ثبت‌شدهٔ صدور حکم اعدام در جهان در سال گذشته میلادی به میزان ۵۴۱ حکم افزایش یافته و به ۲۴۶۶ حکم رسیده است.

‎گزارشى از وضعیت زندان زابل، زیر خطوط استاندارد

چهارشنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۴-۲۰۱۵-۰۴-۰۱-IranSOS- حدود هشتصد زندانى زندان زابل، در شرایط سخت و غیر انسانى نگهدارى مى شوند. به گزارش هرانا، شرایط نگهدارى زندانیان در زندان زابل، حتى با معیارهاى یک زندان معمولى در ایران نیز فاصله بسیارى دارد.
به گفته یک زندانى که به تازگى از این زندان آزاد شده، وضعیت بهداشتى، درمانى و رسیدگى هاى پزشکى تقریبا صفر است، بهدارى زندان هیچ دارویى ندارد و مسئولین زندان از تحویل گرفتن داروها از خانواده با نسخه پزشک نیز امتناع مى کنند.

‎صدور حکم زندان و شلاق برای ۵ کارگر معدن چادرملو/ ۲۵ نفر تبرئه شدند

چهارشنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۴-۲۰۱۵-۰۴-۰۱-IranSOS- حکم اولیه دادگاه ۳۰ کارگر معدن چادرملو که در پی اعتراضات سال گذشته در این معدن با شکایت کارفرما با اتهام «اخلال در نظم و جلوگیری از احقاق حق دیگران» به دادگاه رفته بودند صادر شد و بر اساس آن ۵ نفر از این کارگران به یک سال حبس تعزیری و شلاق محکوم شده اند. گفته می شود ۲۵ کارگر دیگر از اتهامات وارده تبرئه شده اند.

با تمدید نظارت بر وضعیت حقوق بشر در ایران: شورای حقوق بشر نشان داد که گفتگوهای هسته ای نباید باعث انحراف توجه به حقوق بشر شوند

چهارشنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۴-۲۰۱۵-۰۴-۰۱-IranSOS- با تمدید ماموریت گزارشگر ویژه ایران به مدت یک سال دیگر، شورای حقوق بشر به این تشخیص رسیده است که نقض حقوق بشر در این کشور ادامه دارد و گفتگوهای جاری هسته ای نباید باعث انحراف توجه بین المللی به حقوق بشر شوند. فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر پیوسته از شورا خواهان حفظ ایران در دستور کار آن، تداوم نظارت، بحث و گزارش دهی عمومی در باره وضع حقوق بشر در این کشور، صرفنظر از ملاحظات مربوط به جغرافیای سیاسی و بر اساس ارزیابی عینی از نقض حقوق بشر شده است. (۱)

‎خبر عفو جیسون رضائیان صحت ندارد

چهارشنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۴-۲۰۱۵-۰۴-۰۱-IranSOS- وکیل مدافع جیسون رضاییان، خبرنگار واشنگتن پست که متهم به جاسوسی شده، خبر آزادی موکلش با عفو رهبری را تکذیب کرد. به گزارش هرانا به نقل از تسنیم؛ وکیل مدافع «جیسون رضائیان» خبرنگار واشنگتن پست در ایران که متهم به جاسوسی شده، خبر آزادی وی با عفو رهبری را تکذیب کرد.