‎دو فعال کارگری در سنندج به ۵ ماه حبس و ۳۰ ضربه شلاق محکوم شدند

چهارشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۴–۲۰۱۵-۰۴-۱۵-IranSOS- دو تن از نمایندگان قانونی کارگران نانوایی‌های سنندج به تحمل ۵ ماه حبس تعزیری و ۳۰ ضربه شلاق محکوم شدند. محکومیت این دو فعال کارگری با نظر مثبت قاضی به ۵ سال حبس تعلیقی تبدیل شده است.

‎شکایت خانواده سعید زینالی از رهبر جمهوری اسلامی

چهارشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۴-۲۰۱۵-۰۴-۱۵-IranSOS- محمد نوری زاد، هنرمند منتقد و زندانی سیاسی سابق در نوشته خود که در فضای مجازی منتشر شده، خبر داده است که خانواده «سعید زینالی» از آیت الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی به «مجلس خبرگان رهبری» شکایت کرده‌اند. به گزارش هرانا به نقل از «سحام»؛ آقای نوری زاد درهمین رابطه نوشته است:

‎مشاور استاندار خوزستان: ‎ساخت سد گتوند از ابتدا اشتباه بود

چهارشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۴-۲۰۱۵-۰۴-۱۵-IranSOS- مشاور استاندار خوزستان در امور مدیریت آب و صیانت از رودخانه ها گفت: ساخت سد گتوند از ابتدا اشتباه بود زیرا عملیات ارزیابی محل احداث آن به درستی انجام نشد. مهدی قمشی در گفت‌وگو با (ایسنا)، منطقه‌خوزستان، اظهار کرد: در محل فعلی ساخت سد شاهد تبعات منفی هستیم و به طور کلی مکان یابی ساخت این سد از نظر علمی صحیح نبود. اگر برای ساخت سد گتوند محل مناسبی انتخاب می‌شد، امروز شاهد تبعات منفی ناشی از ساخت آن نبودیم.

عرب های خوزستان ده سال ظلم و بی عدالتی

چهارشتبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۴-۲۰۱۵-۰۴-۱۵-IranSOS- بنیاد عبدالرحمان برومند – ۲۶ فروردین ماه ۱۳۸۴ نقطه عطفی در اعتراضات هموطنان عرب خوزستان بود. این اعتراضات در مخالفت با سیاست‌های تبعیض‌آمیز و نظام‌مند علیه عرب‌های منطقه، آمایش سرزمینی و تغییر ترکیب جمعیتی، سلب خودسرانۀ مالکیت بومیان از زمین‌های حاصلخیزشان و اخراج آنها، بی خانمانی و گسترش حاشیه‌نشینی، سرکوب هویت فرهنگی و اجتماعی و زبانی عرب‌های خوزستان، و در واکنش به نامه منسوب به رئیس‌دفتر وقت ریاست‌جمهوری مبنی بر تغییر ترکیب جمعیتی منطقه، در اهواز آغاز شد و به سرعت به سایر شهرهای عرب خوزستان گسترش پیدا کرد و دست‌کم به مدت ده روز ادامه پیدا کرد.

«راه عدالت را باز کنید»: موشکافی سه سازمان غیردولتی در باره صلاحیت قضایی جهانی در ۲۰۱۴

چهارشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۴-۲۰۱۵-۰۴-۱۵-IranSOS- ترایال (TRIAL)، مرکز اروپایی حقوق اساسی و حقوق بشر (ECCHR) و فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر (FIDH) اولین بررسی سالانه خود در باره پرونده های اصلی صلاحیت قضایی جهانی را منتشر کرده اند. «راه عدالت را باز کنید» تمام پرونده هایی را که در سال ۲۰۱۴ تحول مهمی در آنها رخ داده مورد بررسی قرار داده است. در مجموع ۳۷ پرونده مورد مطالعه قرار گرفته اند تا درک بهتری از امکانات این اصل، که کم مورد بهره برداری قرار می گیرد، برای مبارزه با معافیت از مجازات به دست آید.