دکتر لاهیجی: من اجر خودم را گرفته‌‌ام؛ همین که شبها راحت می‌خوابم

گزارش و عکس: میترا شجاعی ـ دویچه وله – مراسم تجلیل از ۵۰ سال تلاش عبدالکریم لاهیجی برای احقاق حقوق بشر، روز شنبه ۱۴ دسامبر (۲۳ آذر) از سوی کانون دفاع از حقوق بشر ایران در شهر هانوفر آلمان برگزار شد. شهردار هانوفر و شیرین عبادی نیز در این مراسم حضور داشتند.  “حقوقدانی که شبها راحت می‌خوابد، تلاشگر حقوق بشری که هیچگاه سیاست را با حقوق بشر نیامیخته، وکیلی که حقوق انسانها را فدای هیچ مصلحت اندیشی نکرده و کنشگری که شمع لرزان حقوق بشر در ایران را به خورشیدی درخشان تبدیل کرده است”. دکتر عبدالکریم لاهیجی را دوستان و همکارانش اینگونه تعریف کردند؛ در مراسمی که به مناسبت ۵۰ سال تلاش او برای حقوق بشر ترتیب داده شده بود.

‎یک نفر در زندان بم اعدام شد

دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۲- هرانا –  سحرگاه بیست و یکم آذرماه یک زندانی به نام افشین دروازی فرزند صادق در زندان بم اعدام گردید. به گزارش کردپا، افشین دروازی که از اهالی روستای گنگچین شهرستان ارومیه است سه سال قبل بازداشت و به اتهام “خرید وفروش مواد مخدر” به اعدام محکوم شده بود. یک منبع مطلع به خبرنگار کُردپا گفت: “این جوان ٢٧ ساله در حالی پای چوبه‌ی دار رفت که روز گذشته نماینده‌ی شهر ارومیه همراه با برادر افشین دروازی به منظور ممانعت و لغو اجرای حکم اعدام به دیوان عالی کشور مراجعه کرده بودند اما متأسفانه امروز، پنجشنبه به دار آویخته شد”.

‎یک زندانی در قزوین به دار آویخته شد

دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۲- هرانا – دادستان عمومی و انقلاب استان قزوین گفت: سحرگاه امروز یک متهم به قاچاق مواد مخدر در زندان مرکزی قزوین به دار آویخته شد. به گزارش مهر، حجت الاسلام صادقی در جمع خبرنگاران اظهارداشت: با انجام اقدامات اطلاعاتی صورت گرفته در اداره پلیس مبارزه با مواد مخدر استان مشخص شد فردی با هویت ش.چ ۴۶ ساله و متاهل، در منزل استیجاری اش در شهرک مینودر اقدام به تهیه وتوزیع مواد مخدر از نوع کراک در سطح شهر می کند.

‎چهار زندانی در زندان ارومیه اعدام شدند

دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۲ – هرانا – چهار زندانی متهم به قتل هفته گذشته در زندان مرکزی ارومیه اعدام شدند. بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، اجرای احکام دادگاه عمومی ارومیه هفته گذشته در این زندان حکم اعدام چهار زندانی متهم به قصاص را اجرا کرد. با گذشت یک هفته از اعدام این زندانیان دستگاه قضایی و رسانه ها تاکنون اطلاع رسانی در این خصوص انجام نداده اند.

‎تخريب کاروانسراي چهار ايوانه بنارويه

دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۲ – واحد مرکزی خبر – کاروانسرای چهار ایوانه بنارویه تخریب شد. به گزارش واحد مرکزی خبر این اثر که قدمت آن به دوره صفویه باز می گردد در طی سالیان سال بر اثر حوادث طبیعی و انسانی فرسوده و هم اکنون بعلت بی توجهی مسئولان و مرمت نکردن آن در حال تخریب است. خانم علویه مسئول اداره میراث فرهنگی لارستان گفت در صورت مشارکت می توانیم آنرا تعمیر کنیم .

‎رشد ۹ برابری ایدز در ایران

دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۲ – ایسنا – رییس انجمن مددکاری اجتماعی با بیان اینکه کودکان خیابانی ۴٫۵ درصد مبتلایان به HIV/ایدز در کشور را تشکیل می‌دهند، گفت: کودکان خیابانی افراد با ریسک بالای در معرض ابتلا به HIV/ایدز هستند و عموما تعداد پسران مبتلا به این بیماری بیشتر از دختران است، این در حالیست که این افراد عموما از طریق مصرف مواد مخدر به این بیماری مبتلا می‌شوند.

‎تجمع اعتراضی مقابل وزارت نفت + تصاویر

‎۲۵ آذرماه ۱۳۹۲ – ایسنا – ظهر دوشنبه تعدادی از بازنشستگان پالایشگاه آبادان در مقابل ساختمان اصلی وزارت نفت در خیابان طالقانی تجمع کردند. به گزارش ایسنا به نقل از صراط‌نیوز، این افراد که تعدادشان محدود بود پلاکاردهایی را در دست داشتند که زنگنه وزیر نفت را خطاب قرار داده بود.