‎اهمیت پراکتیک مقوله حقوق بشر و پیوند آن با تحولات سیاسی در ایران

حنیف حیدرنژاد : حقوق بشر، حلقه مفقوده مبارزات آزادی خواهانه مردم ایران 

پس از آنکه جنگ جهانی دوم با بیش از ۶۰ ملییون کشته و تمام آوارگی، فراغ، درد و زخم و ویرانی که با خود به همراه داشت به پایان رسید، مقدمات تنظیم سندی در دستور کار سازمان ملل متحد قرار گرفت که بتواند احترام به بنیادی ترین حقوق انسان، آنهم تحت هر شرایطی را سرلوحه جهان مدرن سازد.

زندانیان سیاسی و مدنی آزاد شوند

۱۸ آذرماه ۱۳۹۲ – سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان روز جهانی حقوق بشر و سالروز تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر را به مردم ایران و کردستان و همه ی وجدان های بیدار تبریک گفته و با حمایت از تلاش ها و فعالیت های گسترده تر مدافعان و کوشندگان حقوق بشر برای بهبود وضعیت حقوق بشر و پیشگیری از نقض آن در ایران، مراتب نگرانی خود را از ادامه نقض حقوق بشر و سرکوب آزادی های مدنی و سیاسی در کشور ابراز می دارد.

‎چوپ کبریت مرتضوی چند میلیارد ارزش دارد؟!

۱۷ آذر ۱۳۹۲ – رییس کمیته تحقیق و تفحص از تامین اجتماعی گفت: انتظار داشتم ، آقای مرتضوی از گزارش خویشتن دارانه کمیته تحقیق و تفحص تشکر می کردند . علیرضا محجوب در گفت و گو با ایران خبر ، گفته های نسبت داده شده به وی درباره دربافت پول از تامین اجتماعی را قویا تکذیب کرد و گفت : انتظار دارم ، آقای مرتضوی هرچه سریعتر ، اسناد ادعاهای خود را منتشر کنند . وی در ادامه گفت : متاسفانه آقای مرتضوی واقعیتهایی را انکار می کنند که منابع آنها گزارش امور مالی خود تامین اجتماعی است و مستنداتش غیر قابل انکار می باشد .

‎شمار نمایندگانی که هدیه دریافت کردند، ۱۵۰ تن بود

‎۱۸ آذرماه ۱۳۹۲ – این تبعیض ناروا مختص ذکر جهت‌دار نام برخی از افراد و مسئولین نبوده و در خصوص پرداختن به صورت حساب اعتبارات غیرشمول این هیأت به صورت اختصاصی فقط صورت هزینه‌کرد اعتبارات غیرشمول یک‌سال‌و‌نیم گذشته را به صورت مشروح اعلام نموده و نسبت به دوره‌های قبل که اقدامات مشابه بوده و برخی دریافت‌ها از سوی رئیس هیأت تحقیق و تفحص مجلس و نزدیکان ایشان بوده است، علیرغم در دست داشتن مستندات مذکور هیچ گونه اشاره‌ای به عمل نیاورده‌اند.

‎نگاه دولت روحانی به فیس بوک، گشت ارشاد و مسأله حجاب

‎۱۸ آذرماه ۱۳۹۲ – تابناک – من نمی‌دانم چرا بعضی از مردم، نسبت به وضعیت حجاب واقعاً بی‌مرزند و آن را رعایت نمی‌کنند! آیا نباید به این افراد، تذکر داد که این چه رفتار و نوع پوششی است. بالاخره خانه با خیابان تفاوت دارد. در مورد فیس‌بوک قانونی وجود ندارد. اگر در مورد چیزی قانون نباشد، آیا اخلاق، اعتدال و انصاف نیست؟ یکی از وعده‌های اصلی دولت یازدهم، تغییر و تحول در حوزه فرهنگ بود. پس از روی کار آمدن دولت آقای روحانی، مسائل فرهنگی سریع به یکی از اصلی‌ترین موضوعات مورد انتقاد تبدیل شد و موج انتقادات رفته‌رفته و به ویژه پس‌ از گزارش صد روزه رئیس‌جمهور افزایش بیشتری پیدا کرد.

‎ادامه توقف کار در هفت تپه/ مطالبه کارگران تأمین احتیاجات اولیه زندگی‌‌ است

‎۱۸ آذرماه ۱۳۹۲ – «امروز دومین روز هفته جاری است که حدود ۶۵۰ کارگر فصلی نی بر (که به کار بریدن نی‌شکر اشتغال دارند) در اعتراض به بی‌توجهی کارفرما به مطالبات صنفی خود دست از کار کشیده و منتظر پاسخ مسئولان این مجتمع هستند». اعتراض صنفی کارگران نی بر مجتمع کشت و صنعت هفت تپه در واکنش بی‌توجهی کارفرما و سایر مسئولان استانی به مطالبات صنفی‌شان، امروز نیز ادامه یافت.

‎تجمع کارگران پلی اکریل برای استقبال از همکاران آزاد شده

‎۱۸ آذرماه ۱۳۹۲ – ایلنا –  «۵۰۰ کارگر پلی اکریل اصفهان ساعت ۱۰ صبح امروز (۱۸ آذر ماه) به منظور استقبال از ۴ کارگری که در دور دوم اعتراضات کارگران بازداشت شده بودند رو به روی مسجد کارخانه تجمع کردند.. چهار کارگری که درجریان اعتراضات اخیر کارگران پلی اکریل اصفهان بازداشت شده‌بودند صبح امروز در میان استقبال همکارانشان در محل کار خود حاضر شدند. یکی از نمایندگان کارگران که نخواست نامش فاش شود، در این باره به ایلنا گفت: ۵۰۰ کارگر پلی اکریل اصفهان ساعت ۱۰ صبح امروز (۱۸ آذر ماه) به منظور استقبال از ۴ کارگری که در دور دوم اعتراضات کارگران بازداشت شده بودند رو به روی مسجد کارخانه تجمع کردند.

‎اختلاف شهرداری با بابک زنجانی بر سر نرخ ارز است

‎۱۸ آذرماه ۱۳۹۲ – ایلنا: بابک زنجانی قرار بود در قبال واردات ماشین آلات موردنیاز برای ساخت پروژه صدر، به صورت ملک یا غیرنقد هزینه تمام شده ورود قطعات را دریافت کند که رقم آن ۴۰ میلیون دلار است. از این بابت زنجانی از شهرداری طلبکار است. او ما خواسته سررسید اقساطش را به بانک نبریم و چک را نیز بازگشت نزنیم ما نیز این کار را انجام داده‌ایم. معاون شهردار تهران، مورد اختلاف شهرداری با بابک زنجانی را بر سر نرخ ارز دانست و گفت: شهرداری حاضر است هزینه صورت گرفته توسط این فرد را متناسب با نرخ ارز زمان ورود اقلام محاسبه کند اما و براساس چک‌هایی که ما از این فرد در دست داریم که آن را نیز وصول نکرده‌ایم می‌توانیم بگوییم هم اکنون طلب و بدهکاری ما با این فرد صفر است.

‎شکایت یک نهاد کارگری از متهمان فساد مالی در تأمین اجتماعی

‎۱۸ آذرماه ۱۳۹۲ – ایلنا – ما از افرادی که به عنوان امین و منتخب جامعه کارگری، شریک تخلفات مالی سازمان تامین اجتماعی شده‌اند شاکی هستیم. همگی آن‌ها باید جوابگو باشند با چه مجوزی از سفره خالی کارگران که از آسیب پذیر‌ترین اقشار جامعه به شمار می‌آیند سرقت کرده‌اند؟ رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارگران خباز کشور اظهار کرد نهاد صنفی متبوعش از متهمان فساد مالی در تامین اجتماعی به قوه قضاییه شکایت می‌برد.

‎ چه کسی درباره میلیاردر مرموز شفاف‌سازی می‌کند؟

‎۱۸ آذرماه ۱۳۹۲ – فارس – این روزها نام بابک زنجانی بیشتر از قبل شنیده می‌شود، چه در موضع بدهکاری میلیاردی‌اش به وزارت نفت و چه در گزارش تحقیق و تفحص مجلس از سازمان تامین اجتماعی. به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس،‌ خودش می گوید ۷۰ شرکت دارد و حدود ۱۷ هزار کارمند در یکی از مجموعه های تحت سرپرستی اش کار می کنند و ماهی ۲۹ میلیارد تومان حقوق می دهد. تنها ۴۳ سال سن دارد و این روزها نامش بر سر زبان ها است؛ از تحریم های اتحادیه اروپا گرفته تا کمیسیون اصل نود مجلس و گزارش تحقیق و تفحص از تامین اجتماعی.