«سیاست و حقوق بشر»

دکتر عبدالکریم لاهیجی، رئیس فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر
سخنرانی در وین/ اتریش
۳۰ نوامبر ۲۰۱۳ (۹ آذر ۱۳۹۲)
سخنرانی عبدالکریم لاهیجی حقوقدان و رئیس فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر به دعوت جامعه پزشکان و کادر پزشکی ایرانیان مقیم اتریش مدافع حقوق بشر در تاریخ ۳۰ نوامبر ۲۰۱۳ در وین انجام گرفت.

‎رایس:‌ آمریکا بر دفاع از حقوق بشر پای می فشرد

پنجشنبه ۱۴ آ‌ذرماه۱۳۹۲ – VOA – مشاور امنیت ملی اوباما:‌ مردم ایران سزاوار برخورداری از همان آزادی ها و حقوقی هستند که رهبرانشان دارند. سوزان رایس، مشاور امنیت ملی باراک اوباما، می گوید ایالات متحده بر موضع خود مبنی بر دفاع از حقوق بشر پای می فشرد، هرچند این دفاع ممکن است در مواردی به دو راهی های دشوار و گزینه های پیچیده ای برخورد کند.

‎چهار زندانی سیاسی عرب ماه گذشته در اهواز اعدام شدند

پنجشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۲  – هرانا – چهار زندانی سیاسی از اقلییت‌های عرب خوزستان که در ۱۲ آبان ماه از زندان کارون به محل نامعلومی منتقل شده بودند؛ اعدام شدند. بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، عبدالرضا امیرخنافره، غازی عباسی، عبدالامیر مجدمی و جاسم مقدم‌پناه طی حکم شعبه اول دادگاه انقلاب اهواز به ریاست قاضی علی فرهادوند، این زندانیان را به اتهام محاربه با خدا و فساد فی الأرض به اعدام محکوم کرد، دیوان عالی کشور پس از صدور حکم در ٢۵ بهمن ماه ١٣٩١ و در شعبه ٣٢ به ریاست قاضی رضا فرج الهی به اتهامات ایشان رسیدگی کرد و حکم اعدام چهار زندانی فوق الذکر را تایید نمود.

‎اعتراض زندانیان سیاسی زندان رجایی شهر به تعطیلی زودهنگام هواخوری

پنجشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۲ – هرانا – زندانیان زندان رجایی شهر کرج در اعتراض به کوتاه‌تر شدن ساعت هواخوری خود به مسئولین اعتراض کردند. بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، زندانیان سیاسی زندان رجایی شهر تنها ۳ ساعت در روز حق استفاده از هواخوری را داشته‌اند که این مدت بتازگی نیم ساعت کاهش داشته است. یکی از زندانیان سیاسی به گزارشگر هرانا گفت: «زندانیان سیاسی و عقیدتی سالن ۱۲ و همچنین زندانیان عقیدتی اهل سنت در سالن ۱۰ از یک هواخوری استفاده می‌کنند.

‎وضعیت حاد جسمی کورش زیاری و عدم رسیدگی مسئولین

کورش زیاریپنجشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۲ – هرانا – کورش زیاری زندانی عقیدتی بهایی زندان رجایی شهر کرج که از دیسک کمر به همراه ساییدگی استخوان و تاندون پا رنج می‌برد از امکانات درمانی یا مرخصی استعلاجی محروم است. بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، این زندانی بهایی مدتی پیش برای درمان مشکل دیسک کمر و ساییدگی استخوان به بیمارستان منتقل و پزشک برای وی ۴۰ جلسه آب درمانی و فیزیوتراپی تجویز نمود.

‎پایان اعتصاب غذای بیش از ۱۸۰۰ زندانی در زندان قزلحصار

چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۲ – هرانا – زندانیان محکوم به اعدام با اتهامات جرایم مربوط به مواد مخدر، در پی گفتگو با مسئولین و وعده‌های ایشان به اعتصاب خود پایان دادند. بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، صبح روز جاری در پی مراجعه مسئولین زندان و قوه قضاییه به واحد ۲ زندان قزلحصار و دادن وعده‌هایی مبنی بر رسیدگی مجدد به پرونده محکومان به اعدام، زندانیان حاضر شدند به اعتصاب خود پایان دهند.

‎سیزدهمین روز اعتصاب محمدحسن یوسف‌پور سیفی

چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۲ – هرانا – محمد حسن یوسف‌پور سیفی، فعال حقوق بشر محبوس در زندان اوین در سیزدهمین روز اعتصاب غذای خود بسر می‌برد. بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، این زندانی در اعتراض به مخالفت دادستانی با درمان وی از یکم آذر ماه دست به اعتصاب غذا زده است.

‎تخريب يک ميليون هکتار از جنگل‌هاي زاگرس

چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۲ – هرانا – مدیر پروژه حفاظت از زاگرس مرکزی با اعلام اینکه در چهار سال گذشته یک میلیون هکتار از جنگل‌های زاگرس تخریب شده است، اظهار داشت: کل مساحت جنگل‌های زاگرس ده میلیون هکتار است که در ظرف مدت کوتاهی ۱۰. ۱ از رویشگاه زاگرس از دست رفته است.

‎۲۳ زندانی به صورت نمادین در اعتراض به موج اعدام ها، اعتصاب کردند

‎چهارشنبه ۱۳ آذرماه ۱۳۹۲ – هرانا – دست کم ۲۳ زندانی سیاسی و عقیدتی در زندانهای رجایی شهر و قزل حصار کرج و ارومیه در اقدامی سمبلیک در اعتراض به موج اعدام‌ها که همزمان با روی کار آمدن دولت جدید در ایران آغاز شده است؛ دست به اعتصاب غذا زدند. بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، این اعتصاب که در اعتراض به اعدام زندانیان سیاسی کُرد و بلوچ نیز صورت گرفته است امروز چهارشنبه در سه زندان فوق آغاز شده است، بر اساس گزارشات رسیده از زندان ارومیه روز گذشته ماموران اداره اطلاعات ارومیه پنج زندانی به نامهای ۱- احمدی تمویی ۲- یوسف کاکه ممی ۳- علی احمد سلیمان ۴- مصطفی علی احمد ۵- جهانگیر بادوزاده که قصد شرکت در این اعتصاب را داشتند از بندهای خود خارج کرده و به محل نامعلومی منتقل کردند.