‎مهدیه گلرو وسایلش را تحویل نگرفت: چیزی جز آزادی نمی‌خواهم

جمعه ۱۲ دی ۱۳۹۳-۲۰۱۵-۰۱-۰۲-IranSOS- مهدیه گلرو، دانشجوی محروم از تحصیل و عضو کانون شهروندی زنان، از تحویل گرفتن وسایل خانواده اش در زندان خودداری کرد. وی تاکنون بیش از ۶۵ روز را در بازداشت نیروهای امنیتی در زندان اوین به سر برده است. به گزارش هرانا به نقل از دانشجونیوز؛ گلرو که آبان سال جاری در اعتراض به اسید پاشی های رخ داده مقابل مجلس شورای اسلامی در تهران شرکت کرده بود، دو روز پس از این تجمع هنگام خروج از منزل بازداشت شد.

‎سیزده زندانی در بم، کرمان و بندرعباس اعدام شدند

جمعه ۱۲ دی ۱۳۹۳-۲۰۱۵-۰۱-۰۳-IranSOS- روز پنج‌شنبه ۴ زن در زندان بم، دو مرد در زندان مرکزی بندرعباس و ۷ مرد در زندان شهاب کرمان از طریق چوبه دار اعدام شدند. به گزارش هرانا، طی روز پنج‌شنبه ۱۱ دی ماه ۷ زندانی با اتهامات مربوط به مواد مخدر در محوطه زندان شهاب کرمان از طریق چوبه دار اعدام شدند.

‎دانشگاه زنجان: از سرکوب دانشجویان تا تلاش برای آزادی

 

 

 

جمعه ۱۲ دی ۱۳۹۳-۲۰۱۵-۰۱-۰۲-IranSOS- با وجود گذشت یک سال و نیم از روی کار آمدن دولت جدید اما هنوز آثار سرکوب و خفقان دوران احمدی نژاد از دانشگاه های کشور محو نشده است. در بسیاری از دانشگاه های کشور با وجود تغییر در تیم مدیریتی سیاست های پیشین همچنان حکمفرماست.

‎بلاتکلیفی ۲ شهروند مهابادی در سلول انفرادی پس از ۳ ماه

جمعه ۱۲ دی ۱۳۹۳-۲۰۱۵-۰۱-۰۲-IranSOS- شورش آینه بوکانی و سالار سعیدی، پس از گذشت ۳ ماه همچنان بصورت بلاتکلیف در سلول انفرادی نگهداری می‌شوند. به گزارش هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، شورش آینه بوکانی فرزند عثمان متولد ۱۳۶۰ و سالار سعیدی فرزند سیدرضا متولد ۱۳۷۲ دو شهروند کرد اهل مهاباد هستند که روز یک‌شنبه ۱۳ مهر ماه مصادف با یکی از اعیاد مسلمانان توسط نیروهی امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه منتقل شدند.

‎بازداشت چند شهروند بهایی ساکن آباده در ارتباط با دانشگاه مجازی بهاییان ایران

ماموران پس از بازرسی منزل، فرشید رستگار و چند نفر از حاضرین که همگی از دانشجویان بهایی دانشگاه مجازی بهاییان ایران بودند را بازداشت می‌کنند. قابل ذکر است فرشید رستگار به جوانان بهایی که در شهرستان آباده مشغول تحصیل در دانشگاه اینترنتی بهاییان ایران موسوم به علمی آزاد هستند، کمک و راهنمایی می‌کرده است.
‎چند جوان بهایی دستگیر شده در روز سه شنبه ۹ دی ماه آزاد می‌شوند ولی فرشید رستگار پس از دو روز آزاد می‌گردد.
‎یک فرد مطلع در محل به گزارشگر هرانا گفت: «ماموران هیچ گونه حکم رسمی برای بازرسی و بازداشت نداشته‌اند که با درخواست و پافشاری فرشید رستگار فقط یک برگه کپی نشان می‌دهند و اجازه اعتراض به آقای رستگار هم نمی‌دهند… در ضمن اکثر سوالات بازجویان در رابطه با دانشگاه اینترنتی بهاییان ایران بوده است.

‎احضار مجدد ۸ کارگر معترض معدن طلای آق دره به دادگاه

‎جمعه ۱۲ دی ۱۳۹۳-۲۰۱۵-۰۱-۰۲-IranSOS- هشت نفر از کارگران معترض معدن طلای آق دره صبح روز (۱۱دی) به دادگاه عمومی شهرستان تکاب احضار شدند. روز سه شنبه نیز (۹ دی) یازده نفر از کارگران این واحد معدنی با شکایت کارفرما به این نهاد قضایی احضارشده بودند که با قید وثیقه آزاد شدند. گفته می‌شود شاکی هشت کارگری که امروز به دادگاه احضار شده‌اند یکی از نگهبانان این معدن است که مدعی است در تجمع صنفی روز شنبه (۶ دی)، توسط این هشت کارگر مضروب شده است.

‎پروین سلیحی: نشان‌ دادن چند زن با «روبند» در تلویزیون اشتباه بود

جمعه ۱۲ دی ۱۳۹۳-۲۰۱۵-۰۱-۰۲-IranSOS- مشاور رئیس سازمان صدا و سیما در امور زنان و خانواده با اشاره به پخش برنامه‌ای از تلویزیون که در آن دو زن با پوشش نامتعارف به عنوان میهمان حضور داشتند، گفت: نشان دادن چند زن با پوشش «روبند» در تلویزیون اشتباه بود. سلیحی در پاسخ به این سوال که آیا نشان دادن چند زن با پوشش «روبند» که حجاب نا‌متعارفی در جامعه ماست، دور شدن بیش از اندازه صدا و سیما از عرف جامعه در حوزه زنان نیست، اظهار کرد: متاسفانه برخی آگاهانه و یا نا‌آگاهانه اشتباهاتی را انجام می‌دهند، این مورد از موارد استثنایی بود و ترویج چنین مسائلی از سیاست‌های سازمان صدا و سیما نیست. همانطور که به دلیل برخی ضوابط، زن بدحجاب را در تلویزیون نشان نمی‌دهیم، از طرف دیگر هم اعتدال را رعایت می‌کنیم؛ در تمامی این سال‌ها تنها یک مورد به این شکل پیش آمده است.

‎به یاد کردهایی که خودسرانه اعدام شدند! ‎در دفاع از کردهایی که در آستانۀ اعدام اند

جمعه ۱۲ دی ۱۳۹۳-۲۰۱۵-۰۱-۰۲-IranSOS- در‪ ‬دی ماه سال ۱۳۹۱، شش فعال مذهبی کُرد اهل سنت  در زندان رجایی شهر کرج به دار آویخته شدند. اعدام بهرام احمدی، اصغر و بهنام رحیمی، هوشیار محمدی، و کیوان زند کریمی  و محمد ظاهر بهمنی پنهانی اجرا شد. همانطور که دادرسی و محاکمۀ آنها پنهانی و با نقض فاحش تشریفات قانونی دادرسی عادلانه و  نقض حقوق متهم انجام شد. در آن دادگاه ، همراه با این شش نفر، چهار متهم دیگر به نام‌های حامد احمدی، جمشید و جهانگیر دهقانی و کمال کولایی، نیز به اعدام محکوم شدند و هم اکنون در زندان رجایی شهر کرج در آستانه اعدام اند.