آزار قضایی آقای هادی اسماعیل زاده

پنجشنبه ٬ ۲۲ فروردین ۱۳۹۳ -IranSOS- برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر از طریق «کانون مدافعان حقوق بشر» (DHRC) از آزار و اذیت قضایی آقای هادی اسماعیل زاده، وکیل حقوق بشری ایرانی و عضو کانون مدافعان حقوق بشر مطلع شده است.بنا به اطلاعات دریافتی آقای هادی اسماعیل زاده روز ۲۶ فروردین ماه ۱۳۹۳ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی محاکمه  خواهد شد. پیشتر در بازپرسی به تاریخ ٢١ تیرماه ۱۳۹۰، اتهام های «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرایم امنیتی» به لحاظ عضویت آقای اسماعیل زاده در کانون، و «فعالیت تبلیغی علیه نظام» و ممنوعیت خروج از کشور به وی ابلاغ شده بود. با وجود این، وکلای او هنوز امکان دسترسی به پرونده و اجازه مطالعه آن پیش از محاکمه هفته آینده را نیافته اند.

زن مهابادی از طناب دار نجات یافت

‎پنجشنبه ,۲۱ فروردین ۱۳۹۳ -IranSOS – هلاله محمدی زن مهابادی محکوم به قصاص، در آستانه سال نو، در پی تلاش‌های مدنی و حمایت‌های مردمی و پرداخت دیه از طناب دار نجات یافت. ‎به گزارش خبرگزاری دیدبان حقوق بشر کردستان٬ هلاله محمدی زن مهابادی محکوم به قصاص، در آستانه سال نو، پس از تلاش‌های خیرخواهانه مریم قاضی و گزنگ قاضی دو بانوی کُرد و فعال مدنی، و همچنین به دنبال حمایت‌های مردمی و تامین مبلغ دیه، از طناب دار نجات یافت و به خانه برگشت.

‎محمود فضلی در زندان تبریز دست به اعتصاب غذا زده است

‎جمعه ۲۲ فروردین ۱۳۹۳ -IranSOS- محمود فضلی فعال سر‌شناس آذربایجانی و از رهبران زندانی یئنی گاموح در اعتراض به ممانعت از ارائه لایحه اعتراضیه‌اش به دادگاه از ۶ روز پیش دست به اعتصاب غذا زده است. به گزارش هرانا، محمود فضلی آخرین بار در اعتراضات به خشک شدن دریاچه ارومیه و در پرونده مربوط به بازداشت شدگان قوم تپه بازداشت شد. وی از روز دوشنبه ۱۸ فروردین ماه در اعتراض به اینکه مسئولین زندان مرکزی تبریز لایحه اعتراضیه وی خطاب به دیوان عالی کشور را به خانواده‌اش تحویل نمی‌دهد دست به اعتصاب غذا زده است.

‎بی‌خبری از دستگیر شدگان مراسم روز جهانی زبان مادری

‎جمعه ۲۲ فروردین ۱۳۹۳ -IranSOS- با گذشت نزدیک به دو ماه از دستگیری تعدادی از آذربایجانی‌ها در ارتباط با مراسم بزرگداشت روز جهانی زبان مادری در اکبر آباد تهران هنوز زندان اوین و دادستانی خبری از وضعیت ایشان در اختیار خانواد‌هایشان نگذاشته‌اند. به گزارش هرانا،  روز دوم اسفند سال ۱۳۹۲ تعدادی از آذربایجانی‌هایی که در یک منزل شخصی در اکبرآباد تهران گرد آمده بودند دستگیر شدند.

‎محمدجواد لاریجانی: غرب فرق اعدام با قصاص را نمی‌داند/ پشت احکام اسلامی ایستاده‌ایم

‎جمعه ۲۲ فروردین ۱۳۹۳ -IranSOS- دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه ‎رژیم ایران گفت: مشکل این است که غرب نمی‌فهمد که قصاص با اعدام فرق می‌کند، در واقع حکم قصاص متعلق به شاکی است که می‌تواند اجرا کند و یا محکوم را مورد بخشش قرار دهد تا قصاص نشود. قضات و دست‌اندرکاران قضایی بدانند که حکمی که صادر می‌کنند تنها حکمی ساده و برای دو طرف شاکی و متشاکی نیست بلکه ابعاد مختلف و وسیعی دارد. وی تصریح کرد: امروز فرصت مناسبی برای قضات در دستگاه قضایی است تا قدر آن را بدانند، چراکه این فرصت زمان مناسبی است تا نشان دهیم قضاوت در مکتب اهل بیت(ع) و جعفری چگونه است.

‎«آن کودک خردسال دیروز را ببخشائید»

‎جمعه ۲۲ فروردین ۱۳۹۳ -IranSOS- اصغر فرهادی خطاب به خانواده “سربندی” نامه‌ای نوشت تا “ریحانه جباری” را که در آستانه اعدام است، ببخشند. در متن نامه این کارگردان سینمای ایران که نسخه‌ای در اختیار ایسنا قرار گرفته آمده است:
«خانواده محترم سربندی، سلام.
پیش از هر سخن، تسلیت مرا در داغی که دیده اید، پذیرا باشید.
چندی پیش در یکی از روزهای میانی هفته، به قبرستانی که فوت شدگان فامیل در آن آرمیده اند سر زدم. هیچ کس آنجا نبود. من بودم و آنسوتر زنی که در چادر سیاه خود فرو رفته و بر سر مزاری نشسته بود. تنهایی اش در آن بعد از ظهر ساکت و خلوت قبرستان، از آن لحظه هایی شد که همواره در ذهنم باقی خواهد ماند. لختی بعد برخاست. پیرزنی بود نحیف و خمیده قامت، آبی روی سنگ قبر ریخت و با دست آن را به دقت شست و رفت.