‎تلاش برای بخشش

‎پنجشنبه ۲۱٬ فرودین ۱۳۹۳-IranSOS- شهروندان – بهاره رهنما*:
یک حرف: فقط چیزی نزدیک پنج‌روز تا اجرای حکم قصاص «ریحانه جباری» باقی است. تا سه‌شنبه آینده، چوبه‌دار مهیا می‌شود برای قصاص جوان ۲۶ساله‌ای که در ۱۹سالگی مرتکب قتل عمد شده. رایزنی‌ها و تلاش‌های ورزشکاران، پیشکسوتان هنر، استادجمشید مشایخی، رضا کیانیان، رخشان بنی‌اعتماد، بهزاد فراهانی، رویا تیموریان و بسیار نام‌های بزرگ دیگر بی‌فایده بود. به‌قول خانم حاجی-رییس تنها مجتمع جنایی اجرای حکم قصاص در ایران- (که با وجود سختی کارش، با دیدنش به وجود چنین شیرزنانی در کشورم افتخار کردم) این شاید عجیب‌ترین پرونده جنایی تاریخ ایران است که متهم اقرار می‌کند که من کشتم و خانواده مقتول اصرار دارد که او نکشته و پای کس دیگری در میان است که این دختر پنهانش می‌کند.

‎ریسندگی نیک نخ بطور موقت تعطیل شد

‎پنج شنبه٬ ۲۱ فروردین ۱۳۹۳ — یکی از کارگران کارخانه ریسندگی «نیک نخ» از تعطیلی موقت و بیکاری حدود۵۰ کارگر این کارخانه در روزهای پایانی سال گذشته خبر داد و گفت: ۳ ماه از معوقات حقوقی و بیمه‌ای کارگران پرداخت نشده است. این کارگر که نخواست نامش فاش شود با اعلام این خبر به ایلنا گفت: کارخانه ریسندگی نیک نخ سمنان، به دلیل آنچه از سوی کارفرما کاهش منابع مالی و کاهش فروش محصولات تولیدی ذکر شده، از ۱۴ اسفند ماه سال ۹۲ تعطیل اعلام شده است.

‎۲۰ کارگر پیمانی پالایشگاه نفت آبادان تعدیل شدند

‎پنج شنبه٬ ۲۱ فروردین ۱۳۹۳ -IranSOS- یکی از کارگران شاغل در پالایشگاه نفت آبادان از تعدیل ۲۰ کارگر شرکت پیمانکاری «مهتاب دشت» از زیر مجموعه‌های این شرکت با اتمام قرار داد کاریشان، خبر داد.
او که خواست نامش فاش نشود با اعلام این خبر به ایلنا گفت: در تاریخ ۱۲ اسفند ماه سال گذشته ۲۰ نفر از کارگران  قرار دادی شرکت پیمانکاری «مهتاب دشت»  به دلیل اتمام مهلت قرار داد کارتعدیل شدند.
او سوابق کار این کارگران را ۵ تا ۱۰ سال ذکر کردو افزود:

‎گزارشی از وضعیت ده‌ها زندانی سیاسی اهوازی

‎پنجشنبه ,۲۱ فروردین ۱۳۹۳ -IranSOS- گزارشی از وضعیت ۹۵ زندانی سیاسی، امنیتی عرب اهوازی در زندان‌های ایران. به گزارش هرانا، فعالان حقوق بشر اهوازی نام ده‌ها تن از زندانیان سیاسی، امنیتی، فعالان فرهنگی و دگر اندیش عرب اهوازی را تهیه کرده تا در دسترس سازمان‌های بین المللی فعال در زمینه حقوق بشر، و سایر فعالان قرار گیرد.

‎بلاتکلیفی مهدی پوربیرام در زندان اهر

‎پنجشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۳ -IranSOS- مهدی پوربیرام که از بهمن ماه سال گذشته بازداشت شد، همچنان در زندان اهر در وضعیت بلاتکلیفی بسر می‌برد. به گزارش هرانا، مهدی پوربیرام استاد دانشگاه و فعال حقوق بشر و عضو هیت علمی دانشگاه آزاد کلیبر که در تاریخ ۴ بهمن ماه سال گذشته در شهرستان کلیبر آذربایجان شرقی بازداشت شد هم اکنون در وضعیت بلاتکلیف در زندان اهر نگهداری می‌شود.

‎انتقال محمد سیف‌زاده از زندان رجایی شهر به بیمارستان قلب تهران

‎پنجشنبه ,۲۱ فروردین ۱۳۹۳ -IranSOS- محمد سیف‌زاده، زندانی سیاسی محبوس در زندان رجایی به دلیل عارضه قلبی به بیمارستان قلب تهران منتقل شده است. به گزارش تارنمای کلمه، محمد سیف‌زاده، زندانی سیاسی محبوس در زندان رجایی به دلیل عارضه قلبی به بیمارستان قلب تهران منتقل شده است. در حالیکه ۲ سال حبس تعزیری محمد سیف‌زاده، وکیل دربند دادگستری و از اعضای کانون مدافعان حقوق بشر، فروردین سال گذشته پایان یافته است، این فعال حقوق بشر که از بیماری‌های متعددی رنج می‌برد، همچنان در زندان به سر می‌برد.

از دستیابی به حقیقت تا تحقّق عدالت: دادگستری در دوران گذار

‎پنج شنبه ٬ ۲۱ فروردین ۱۳۹۳-IranSOS- بحثی در باره جنایت های ضد بشریت در جمهوری اسلامی (۱) عبدالکریم لاهیجی٬ رییس فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر‬
درآمد:  خبرهایی که از شهریور ۶۷ به تواتر می رسیدند، حکایت از ابعاد گسترده فاجعه ای داشتند که در تاریخ قضایی هفتاد ساله ایران تا آن زمان، سابقه نداشت. در گذشته نبود حکومت قانون، عدم استقلال دادگستری، وجود مراجع اختصاصی و در صدر آنها دادگاه های نظامی، موانع اساسی رعایت و تضمین حقوق مردم و تحقّق دادخواهی و دادرسی عادلانه به شمار می آمدند. امّا به مرور اصولی هم در قوه قضائیه ایران جایگزین شده بودند و در صدر آنها اصل حاکمیت امر مختوم بود بدین مفهوم که پس از صدور حکم قطعی مبنی بر بیگناهی یا بزهکاری یک فرد، دیگر نمی توان وی را به همان اتهّام مورد تعقیب و محاکمه قرار داد. نفوذ و اعتبار این اصل به حدّی بود که برای از بین بردن زندانیان سیاسی که دوران محکومیتشان را می گذراندند، شیوه های رذیلانه دیگری را به کار می بردند از قبیل مسموم کردن، خفه کردن ویا تیرباران کردن به دستاویز فرارهای ساختگی.

‎محسن رحمانی به ۷ سال زندان محکوم شد

‎پنجشنبه ,۲۱ فروردین ۱۳۹۳ -IranSOS- محسن رحمانی که به جرم بالابردن عکس میرحسین موسوی در میتینگ انتخاباتی حسن روحانی بازداشت شده بود به ۷ سال زندان محکوم شد. به  گزارش هرانا، محسن رحمانی فعال سیاسی اصلاح طلب ۱۱ خرداد ماه ۱۳۹۲ در میتینگ انتخاباتی حسن روحانی اقدام به بالا بردن عکس میرحسین موسوی را کرد و توسط نیروهای امنیتی حاضر در محل بازداشت شد.

‎یک شهروند بهایی دیگر از دانشگاه اخراج شد

‎پنجشنبه ,۲۱ فروردین ۱۳۹۳ -IranSOS- مازیار ملاکی شهروند بهایی و دانشجوی رشته ساخت و تولید ماشین افزار از دانشگاه بیرجند اخراج شد. به گزارش هرانا، مازیار ملاکی شهروند بیرجندی بهایی و دانشجوی رشته ساخت و تولید ماشین افزار از سوی حراست دانشگاه احضار و از وی خواسته شد تا نامه‌هایی مبنی بر عدم شرکت در جلسات مذهبی بهاییان و پیروی نکردن از مرکز بهاییان «بیت العدل» را امضاء کند.